Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Jesienią dzieci chorują częściej. Jak przygotować apteczkę, by nie dać się zaskoczyć infekcji?
Fot. Canva

Jesienią dzieci chorują częściej. Jak przygotować apteczkę, by nie dać się zaskoczyć infekcji?

24 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Jesień oficjalnie już nadeszła i wiele dzieci pierwsze infekcje ma już za sobą. To nieuniknione, kiedy większą część dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach w żłobkach, przedszkolach i szkołach.  W takich warunkach wirusy łatwo i szybko się rozprzestrzeniają, więc maluchy momentalnie łapią infekcje.

Gdy dziecko źle się poczuje, trzeba iść do lekarza, ale warto mieć już w domu niektóre leki, syropy i inne środki, bo choroba potrafi zaskoczyć.

Na jesień warto się przygotować

Scenariusz jest zwykle taki, że gdy dziecko zaczyna robić się „niewyraźne”, w pierwszej kolejności dzwonimy do lekarza. Ale ponieważ choroba potrafi zaskoczyć, np. nocą lub w środku weekendu, warto mieć już w zanadrzu podstawowe leki, które uratują sytuację, przynajmniej na początek.

Oczywiście podstawą jest syrop przeciwgorączkowy (lub czopki) , który powinniśmy trzymać w domowej apteczce zawsze, niezależnie od pory roku (regularnie sprawdzajmy jego datę ważności). Do wyboru mamy paracetamol , która to substancja działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, oraz ibuprofenem – który wykazuje także działanie przeciwzapalne. Kiedy maluch dostanie gorączki, np. w środku nocy, możemy mu podać ten lek, zgodnie z dawkowaniem podanym na opakowaniu, a rano zadzwonić do lekarza.

Być może specjalista zapyta nas o to, jakie leki lub inne środki mamy już w domu, by nie wysyłać nas niepotrzebnie do apteki. Co warto więc kupić na wszelki wypadek, kiedy sezon infekcyjny się zaczyna?

Fot. Freepik
Przesuszone, szorstkie dłonie po lecie to problem. Tak naturalnie zadbasz o ich nawilżenie
Z powodu tej choroby umiera w Polsce 13 proc. osób. Wielu pacjentów pomoc otrzymuje za późno

Co powinno znaleźć się w jesiennej apteczce?

  • Syrop łagodzący na kaszel suchy – np. z prawoślazu, babki lancetowatej czy podbiału, który zawiera dużo związków śluzowych powlekających gardło.
  • Syrop na kaszel mokry – np.z ambroksolem. Nie jest zwykle potrzebny na początku infekcji, ale warto już go mieć w domu, bo kaszel suchy na ogół przechodzi właśnie w kaszel mokry.
  • Aerozol na ból gardła – np. ze srebrem, które działa antyseptycznie. Skuteczne są też preparaty z naturalnymi olejkami, które nawilżają śluzówkę, czy z innymi składnikami śluzowymi, jak wyciąg z porostu islandzkiego czy prawoślazu lekarskiego.
  • Tabletki do ssania i lizaki – to propozycja dla starszych dzieci, które poradzą sobie z lizakiem czy wręcz z pastylką. Skuteczne w infekcjach gardła są produkty z porostem islandzkim i prawoślazem, jak również np. z wyciągiem z szałwii , która działa odkażająco oraz z witaminami, które wspomagają proces leczenia.
  • Krople na katar i spraye do nosa – z oksymetazoliną lub ksylometazoliną – skutecznie i natychmiast udrożniają zapchany nos i ułatwiają oddychanie i występują w stężeniach dostosowanych nawet dla najmłodszych dzieci. Tu ważna uwaga – tych leków nie wolno stosować dłużej niż 3-5 dni, należy się zapoznać z ulotką.
  • Woda morska do nosa – najlepiej w sprayu. Kiedy nos jest zatkany, czasem pomaga już samo przepłukanie nosa. Dodatkowo zabieg ten oczyszcza nos z wydzieliny, w której mogą już zacząć się rozwijać bakterie. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych, higiena nosa jest kluczowa.
  • Nebulizator – to urządzenie to must-have w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Możliwość inhalacji nawet zwykłą solą fizjologiczną może naprawdę pomóc podczas infekcji dróg oddechowych.

Preparaty na biegunkę i wymioty

Wiele infekcji u dzieci, nawet tych przeziębieniowych, przebiega z biegunką i innymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Dlatego w domowej apteczce nie powinno zabraknąć:

  • probiotyków – w kroplach lub kapsułkach dla dzieci – wspierają florę jelitową i pomagają w leczeniu oraz profilaktyce biegunek, zwłaszcza przy antybiotykoterapii,
  • środków wiążących toksyny i działający osłaniająco na błonę śluzową jelit (np. Smecta),
  • elektrolitów – do uzupełniania płynów i soli mineralnych przy biegunce lub wymiotach.

Zobacz także:

Czy należy się martwić tzw. bólami wzrostowymi? Co robić, jeśli nie mijają

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka. Lekarz tłumaczy, jak z tym postępować

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj
Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci