Dziecko.Pacjenci.pl Przed ciążą Jeden kubek z rana, drugi po południu. Ulubiony napój milionów kobiet utrudnia zajście w ciążę
Fot. Pexels

Jeden kubek z rana, drugi po południu. Ulubiony napój milionów kobiet utrudnia zajście w ciążę

31 stycznia 2024

Niektórym trudno wyobrazić sobie poranek bez tego napoju. Pijemy go także po obiedzie, jako dodatek do deseru. To już cały rytuał, nieodłączny element chwili tylko dla siebie. Trudno z tego zrezygnować.

Kawa ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Pijemy ją jednak przede wszystkim ze względu na niezrównany aromat, pobudzające działanie i wyrafinowany smak. Okazuje się, że nawet jeden kubek dziennie może zmniejszyć szansę na ciążę.

Wpływ kawy na płodność

Pierwsze podejrzenia, że kawa może wpływać na płodność, naukowcy wysnuli już dawno. W 1997 roku nawet opublikowano badania, które to potwierdzają. Na łamach American Journal of Epifemiology wykazano, że kobiety, które piły dziennie 501 mg kofeiny, musiały dłużej starać się o ciążę niż te, które zrezygnowały z kawy.

Badania bardzo długo nie zostały potwierdzone. Aż do niedawna. Badacze z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Nevadzie pod kierownictwem prof. Seana Warda udowodnili, że kofeina może zmniejszać szanse na zapłodnienie.

W czasopiśmie British Journal of Pharmacology opublikowali badania, z których wynika, że kofeina blokuje przesuwanie się komórek jajowych w jajowodzie . Z tego względu nie dochodzi w ogóle do zapłodnienia. A jeśli się uda, zapłodnione jajeczko nie dotrze po prostu do macicy na czas.

Kasia (46).jpg
Fot. Pexels

Kofeina w codziennej diecie

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności maksymalna bezpieczna dawka kofeiny to 400 mg dziennie. To około 200-500 ml kawy (1-2 szklanki) w zależności od intensywności naparu i sposobu zaparzenia. Wspomniane badania wykazały, że wystarczy 300 mg kofeiny na dobę, by szanse na dziecko spadły o 27 proc.

Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Można ją znaleźć w herbacie, napojach gazowanych typu cola, kakao i czekoladzie oraz niektórych suplementach diety.

Alternatywa dla kawy

Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez gorącej, parującej kawy. Jeśli zdecydujesz się na odstawienie kofeiny, masz do wyboru kilka zamienników: różne napary na bazie zbóż lub cykorii. Można je pić bez ograniczeń, także w ciąży i na etapie starań o dziecko. I są o wiele zdrowsze niż duże cappuccino!

Kawa zbożowa może być zrobiona z ziaren żyta lub jęczmienia. Ma zapach zbliżony do normalnej kawy i delikatniejszy smak. Zawiera wiele witamin, minerałów, a przede wszystkim błonnik , więc warto się z nią zaprzyjaźnić. Może jednak podnosić poziom cukru we krwi, więc nie jest polecana diabetykom.

Kawa z cykorii sprawdzi się, jeśli brakuje ci pobudzającego działania espresso. Nie zawiera kofeiny, ale świetnie dodaje energii . Na dodatek zawarta w niej inulina pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych .

Zobacz także:

Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0 do swojego domu. Ten trend zmienił życie wielu rodzin

Ani miód, ani ksylitol. Już wiemy, jaki słodzik jest najzdrowszy
Roześmiana i rozkoszna. To imię dla prawdziwie radosnej dziewczynki
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci