Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Jaki termometr jest najlepszy dla niemowlaka? Farmaceuta wskazuje swoje typy
Fot. Canva/instagram.com/pantabletka

Jaki termometr jest najlepszy dla niemowlaka? Farmaceuta wskazuje swoje typy

17 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dobry i wiarygodny termometr to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie domowej apteczki. Infekcje są nieodłącznym elementem życia, dlatego trzeba być zawsze na nie przygotowanym. Zwłaszcza kiedy jesteśmy rodzicami niemowlęcia lub małego dziecka.

Maluchy chorują częściej, ponieważ ich układ odpornościowy dopiero się kształtuje. A wtedy pierwsze, co należy zrobić to – zmierzyć temperaturę. Ale czym? Termometrem pod pachę? Czy może lepszy będzie taki do ucha? A może w smoczku? W tej kwestii najlepiej posłuchać specjalisty.

Jaki jest najlepszy termometr dla dziecka?

Zmierzyć temperaturę pod maleńką paszką czasem nie jest łatwo. Zwłaszcza gdy nie chcemy zdenerwować maluszka, ani też zbudzić go, kiedy smacznie śpi. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo urządzeń do pomiaru temperatury ciała, każdy więc jest w stanie dobrać coś, co będzie odpowiadało jego preferencji.

Cechą dobrego termometru jest to, by podawał nieprzekłamaną temperaturę. W przypadku niektórych termometrów możemy odnosić wrażenie, że nie można im ufać, ponieważ w każdym miejscu głowy pokazują inną temperaturę. Różnica między czołem a skronią może wynosić cały stopień! Ale jest na to rozwiązanie – dokładne czytanie instrukcji. Można także posłużyć się radą specjalisty.

Tomasz Jakubiak zdobył się na trudne wyznanie. Choruje na nowotwór "bardzo ciężki do wyleczenia"
To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

Pan Tabletka podsumował termometry

Jaki termometr będzie najlepszy dla niemowlęcia? Jaki dla noworodka? A jaki dla nieco starszego dziecka? To warto wiedzieć. Ważne informacje zebrał dla rodziców farmaceuta Marcin Korczyk, czyli słynny Pan Tabletka (@ pantabeltka).

„W mojej ocenie, nie jeden będzie najlepszy, a dwa. One będą się nawzajem uzupełniać” – mówi farmaceuta. Pierwszy termometr to któryś z miękką końcówką, wodoodporny. To termometr do mierzenia temperatury głównie pod paszką. To najwygodniejsze, optymalne miejsce pomiaru temperatury, najdokładniejsze”.

„Natomiast do takiej kontroli temperatury w ciągu dnia, czy po podaniu syropu, żeby sprawdzić, jak trend temperatury się zmienia, wygodne będą termometry do pomiaru z ucha, albo do pomiaru z czoła ” - podkreśla Pan Tabletka.

A co z zaawansowanymi termometrami na podczerwień?

Czy jest coś takiego jak „najlepszy termometr”? Specjalista odpowiada: „ Najlepszy termometr dla dziecka to po prostu dobry, dokładny termometr, którego potrafisz sprawnie używać” . I podkreśla, że choć wielu rodziców decyduje się na zakup drogiego, bezdotykowego sprzętu na podczerwień, warto zdawać sobie sprawę, że możemy się na takim urządzeniu po prostu zawieść. Nie dlatego, że on jest niedokładny, ale dlatego, że pomiar temperatury wymaga w tym przypadku dopilnowania wielu szczegółów oraz wnikliwego przeczytania instrukcji...

Marcin Korczyk pisze na swoim blogu:

„Na wynik pomiaru ‘z czoła’ ma wpływ kilka różnych parametrów – jeśli je zrozumiesz, to będziesz w stanie zapanować nad nimi i robić powtarzalne pomiary. Jakie to parametry?

  • temperatura otoczenia
    • musi być stała, czyli bez przeciągów, wiatru i nagłych skoków
    • czyli przeniesienie termometru z zimnej sypialni do gorącej i wilgotnej łazienki – będzie skutkowało błędnym pomiarem
  • temperatura samego termometru – musi być stabilna
    • czyli termometr musi poleżeć co najmniej godzinę w pomieszczeniu, w którym mierzysz
  • miejsce i sposób pomiaru
    • doczytaj instrukcję i rób to dokładnie według instrukcji
    • to bodaj najczęstszy błąd :/ a termometry są skalibrowane na jeden typ pomiaru
    • czyli jeśli skroń, to skroń
    • jeśli środek czoła, to środek czoła
    • jeśli czoło, to nie pacha
    • jeśli odległość 3 cm, to nie 10 cm
    • itd.
  • spocona, tłusta albo nagrzana skóra
    • skóra musi być sucha, a nasz pacjent nie może być nagrzany – bo wynik wyjdzie niepoprawnie
  • dobre baterie
    • stabilne zasilanie = stabilny wynik
  • czysta, niezabrudzona szybka i końcówka
    • tutaj nie trzeba tłumaczyć zbyt dużo – brudny czujnik, to błędny pomiar”.

Uff.. trochę tego dużo. Tak naprawdę, jeśli potrzebujesz termometru dla siebie lub dziecka w wieku 6 lat i starszego, wystarczy porządny termometr piórkowy. Może nie za 10 zł, ale taki za 20-30 powinien już działać tak, jak trzeba. A w przypadku maluszków może dodatkowo przydać się jeszcze taki do ucha (i czoła), żeby móc spokojnie zmierzyć im temperaturę w trakcie snu.

Zobacz także:

Na zapalenie pęcherza moczowego najlepsza może być żurawina. Lekarz potwierdza

Dziecko boli gardło po zjedzeniu czegoś zimnego? To ważny objaw, nie bagatelizuj go

Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza
Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci