Jak poprawić wynik egzaminu ósmoklasistów? Rodzice o tym nie wiedzą, mogą pomóc dziecku
Egzamin ósmoklasisty odbywa się tylko raz. I nie ma poprawek, a dodatkowe terminy są dla uczniów, którzy z powodu choroby bądź wydarzeń losowych nie mogli zjawić się na egzaminie.
Dlatego wynik, który otrzymują uczniowie, jest wiążący i to on będzie decydował o tym, czy uczniowie dostaną się do szkoły średniej. Nie jest jednak ostateczny, bo rodzice mają prawo sprawdzić arkusz. To szansa na otrzymanie dodatkowych punktów.
Wyniki egzaminu ósmoklasistów
Egzamin ósmoklasisty był dwa miesiące temu. Jednak dzieci teraz znajdują się jeszcze w zawieszeniu. Skończyły podstawówkę, ale jeszcze nie wiedzą, gdzie pójdą dalej. Wyników egzaminu jeszcze nie ma. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje je dopiero 3 lipca .
Punktualnie o 8:30 uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki na stronie wyniku.edu.pl. Tego samego dnia w szkołach otrzymają zaświadczenia z wynikami, które muszą przekazać do szkół średnich, do których się rekrutowali.
Weryfikacja egzaminu dziecka
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są podane w procentach i na skali centylowej. To pierwsze to wynik ucznia z egzaminu. Wynik centylowy oznacza, jaki odsetek uczniów uzyskał ten sam lub niższy wynik . Im wyższy poziom na siatce centylowej, tym lepiej dziecko wypada na tle innych.
Większość absolwentów bardzo dobrze pamięta, jakich udzieliło odpowiedzi i jakie błędy popełniło. Mogli sprawdzić też poprawne odpowiedzi od razu po egzaminie — w sieci było pełno rozwiązanych arkuszy. Dzieci najczęściej więc wiedzą, jakiego wyniku mogły się spodziewać. Dlatego jeśli odbiega on bardzo od tego, co widnieje na zaświadczeniu, można to sprawdzić.
Istnieje możliwość weryfikacji egzaminu. Ma do tego każdy rodzic i uczeń, którzy uważają, że nie są zadowoleni z wyników egzaminu. Mogą zajrzeć do sprawdzonej i ocenionej pracy . Aby to zrobić, należy złożyć wniosek do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wystarczy zrobić to drogą elektroniczną.
Ponowne przeliczenie punktów z egzaminu ósmoklasistów
Uczeń wraz z rodzicami powinien stawić się w wyznaczonym przez dyrektora komisji egzaminacyjnej terminie. Mogą wtedy zajrzeć do prac ucznia i sprawdzić, czy według nich są ocenione prawidłowo.
Jeśli uważają, że nie, mają prawo się odwołać. W ciągu dwóch dni trzeba napisać wniosek z uzasadnieniem o weryfikację sumy punktów. Komisja egzaminacyjna ma tydzień na ponowne sprawdzenie egzaminu. Rozstrzygnięcie OKE także nie jest ostateczne. Można jeszcze odwołać się do sądu . To jednak będzie trwało.
Błędy zdarzają się nawet egzaminatorom. Jeśli naprawdę coś ci nie gra w wynikach dziecka, nie wahaj się ani chwili. Masz prawo wglądu do pracy twojego dziecka. Te kilka punktów mogą zaważyć na tym, gdzie dziecko się dostanie i jaką szkołę średnią ukończy .
Zobacz także:
"Nikt mojej córki nie przeganiał". Ciąg dalszy lemoniadowej afery z Gliwic
Dzięki bajce Pawełek opowiedział, co działo się w domu. “Tata bije mocno”
MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku