Obowiązkowy egzamin z matematyki na maturze wielu uczniom spędza sen z powiek, jednak pod górkę mają ci, którym z matematyką nie po drodze ze względu na zaburzoną zdolność wykonywania działań arytmetycznych. O problemy uczniów z dyskalkulią pytał dyrektora CKE Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem pojawił się po skargach uczniów z dyskalkulią oraz ich rodziców na trudności z uczeniem się matematyki, które powodują, że uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie maturalnym jest wręcz niemożliwe.
Wśród polskiej młodzieży zapanowała nowa moda, którą wielu młodych ludzi może przypłacić zdrowiem. Chodzi o woreczki nikotynowe, tzw. snusy. Trend nadszedł ze Skandynawii, gdzie ta forma używki jest legalna. W szkołach panuje duże poruszenie na ten temat, a resort zdrowia planuje już ustawę, która zabraniałaby sprzedaży saszetek z syntetyczną nikotyną.
Rośnie liczba dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w 2023 roku pomoc otrzymało ponad 279 tysięcy młodych osób, co w porównaniu z 2019 rokiem (119 tysięcy) stanowi wzrost niemal o 135%. Eksperci alarmują, że pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i nastolatków nie może być bagatelizowana. Rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na sygnały, które mogą wskazywać na kryzys psychiczny.
Włoskie szkoły podstawowe i gimnazja zakazały uczniom korzystania ze smartfonów w nowym roku szkolnym – nawet do celów dydaktycznych. Nowe wytyczne ogłosił w lipcu włoski minister oświaty, Giuseppe Valditara, a od września decyzja ta weszła w życie. Zakaz wynika z przekonania ministerstwa o negatywnym wpływie telefonów na wyniki w nauce, koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania. Ewentualną możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak tablety czy komputery, pozostawiono w gestii nauczycieli. Co więcej, Włosi poszli o krok dalej: uczniowie mają wrócić do ręcznego zapisywania notatek i rozwiązywania zadań.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się tylko raz. I nie ma poprawek, a dodatkowe terminy są dla uczniów, którzy z powodu choroby bądź wydarzeń losowych nie mogli zjawić się na egzaminie.Dlatego wynik, który otrzymują uczniowie, jest wiążący i to on będzie decydował o tym, czy uczniowie dostaną się do szkoły średniej. Nie jest jednak ostateczny, bo rodzice mają prawo sprawdzić arkusz. To szansa na otrzymanie dodatkowych punktów.
Radek to absolwent Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Zrobiło się o nim głośno za sprawą nagrania na TikToku. Pokazuje ono, jak chłopak odbiera świadectwo na zakończeniu roku.Nie ma w tym nic niezwykłego? No nie do końca, bo jak okazało się, Radek odniósł niebywały sukces! Na jego świadectwie od góry do dołu są same szóstki! A jego średnia z ocen to 6.0.
Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.
W 2024 roku uczniowie będą zdawali maturę w dwóch formułach. Formuła 2015 i Formuła 2023 mają inne wytyczne. Każdego z egzaminów dotyczy inna punktacja. CKE podało, ile punktów na maturze trzeba uzyskać, aby zdać egzamin.