Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany
Fot. Canva/annedehaas, Getty Images

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany

31 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

„Maleństwo było długo w szpitalu, mama często długo w szpitalu, a to się wliczało w czas urlopu macierzyńskiego” – mówił premier Donald Tusk. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych będą mogli wydłużyć urlop od 8 do nawet 15 tygodni. Pod uwagę wzięto również dzieci, które wymagają dłuższej hospitalizacji.

Wcześniaki potrzebują dłuższej opieki

Przyjęte przez rząd rozwiązanie w postaci uzupełniającego dłuższego urlopu macierzyńskiego pozwoli rodzicom wcześniaków, a także rodzicom dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu, np. z powodu chorób czy operacji, dłużej przebywać z dzieckiem przed planowanym powrotem do pracy.

– „W końcu znaleźliśmy pomysł jak ulżyć rodzicom wcześniaków” – mówił premier Donald Tusk po październikowym posiedzeniu Rady Ministrów. – „Chodzi o urlop macierzyński, który w przypadku rodziców wcześniaków był siłą rzeczy o wiele krótszy. Maleństwo było długo w szpitalu, mama często długo w szpitalu, a to się wliczało w czas urlopu macierzyńskiego. Będzie można od 8 do 15 tygodni wydłużyć urlop macierzyński , w zależności od każdego konkretnego przypadku”.

TUSK Donald.png
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych. Fot. gov.pl
#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania?
Już niemowlęta się nimi zajadają. Ale to zdrowa przekąska czy tylko zapychacz?

Rozwiązanie z myślą o całej rodzinie

Wydłużenie przerwy od pracy i przeznaczenie dodatkowych tygodni na opiekę nad dzieckiem, które wymaga wsparcia, leczenia i monitorowania stanu zdrowia, to tzw. uzupełniający urlop macierzyński. Rozwiązanie to skierowane jest nie tylko do rodziców wcześniaków, ale również do opiekunów noworodków wymagających dłuższej hospitalizacji i profesjonalnej opieki lekarskiej.

– „Chcielibyśmy, żeby jak najmniej dzieci rodziło się za wcześnie, bo to ryzyko i takie maleństwo jest słabsze, ale jest też powód się cieszyć, że w sytuacji, kiedy wcześniak przyjdzie na świat, mama i tata będą mieli więcej czasu dla niego i na opiekę w tym najtrudniejszym momencie jego życia” – wyjaśnił premier podczas konferencji prasowej po spotkaniu Rady Ministrów.

Urlop dodatkowy - piersze kryteria

W zależności od potrzeby i czasu przebywania noworodka wymagającego hospitalizacji lub dziecka przedwcześnie urodzonego w szpitalu rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego trwającego od 8 do 15 tygodni. Kryteria, od których będzie zależała długość dodatkowego urlopu to m.in. waga dziecka po urodzeniu czy w którym tygodniu ciąży przyszło na świat .

Zobacz także:

Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra

Czym są mamusiowe stopy? To problem wielu kobiet w trakcie i po ciąży

W taki sposób można zapobiec wadom wzroku u dzieci. Pediatra tłumaczy

Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?
Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci