Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Czy szkoły są gotowe na trudne tematy? Program edukacji zdrowotnej został opublikowany
Fot. PAP/ Kadr z filmu

Czy szkoły są gotowe na trudne tematy? Program edukacji zdrowotnej został opublikowany

10 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach już w przyszłym roku szkolnym. Zainteresowani już teraz mogą przejrzeć projekt podstawy programowej nowego przedmiotu, który zastąpi od kilku lat realizowane do tej pory wychowanie do życia w rodzinie.

Nowy przedmiot wywołuje sporo emocji, nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale również ekspertów, w tym lekarzy. Nowy projekt podstawy obejmuje bowiem trudne tematy, których realizacją powinna zająć się wykwalifikowana kadra.

Nowe pomysły, nowy program

Ministerstwo potwierdziło, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym od nowego roku szkolnego 2025/2026 w klasach IV–VIII szkół podstawowych, oraz w klasach I–III szkół branżowych I stopnia, liceach ogólnokształcących i technikach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, odpowiadając na pytania w interpelacji poselskiej, zwróciło uwagę, że edukacja zdrowotna będzie obejmować kompleksowe treści dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego, które będą poszerzeniem dotychczasowej podstawy z wychowania do życia w rodzinie. Do tej pory był to przedmiot nieobowiązkowy, a jego podstawa programowa obejmowała głównie treści związane z funkcjami rodziny, miłością, przyjaźnią, pełnieniem ról małżeńskich i rodzicielskich, seksualnością człowieka, prokreacją, problemami okresu dojrzewania. Nowy program ma dodatkowo objąć m.in. wiedzę z zakresu zdrowia fizycznego (aktywność fizyczna), psychicznego, seksualnego i profilaktyki uzależnień, a także z zakresu zdrowego odżywiania się czy cyberprzestępczości.

Katar u dziecka: zostawić w domu czy posłać do przedszkola?
Maleńki chłopiec w oknie życia w Częstochowie. Sprawę bada policja

Kto poprowadzi lekcje?

Wyzwaniem dla szkół będzie zorganizowane odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która podejmie się nowych, ciekawych, ale niełatwych tematów .

„Przedmiot edukacja zdrowotna będzie mógł być nauczany przez nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne” – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie z zamierzeniem Ministerstwa, wybrane uczelnie mają podjąć się organizacji kwalifikacyjnych bezpłatnych studiów podyplomowych dla nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej.

Zdrowie seksualne na tapecie

Zgodnie z celem MEN wprowadzenie nowego przedmiotu ma kształtować zachowanie dzieci i młodzieży służące zdrowiu, rozwijaniu sprawności fizycznej i przyswojeniu nawyku aktywności ruchowej oraz nauki udzielania pierwszej pomocy.

„Przedmiot edukacja zdrowotna wraz z edukacją obywatelską trafi w przyszłym roku do szkół. Pojawi się silny blok dotyczący zdrowia psychicznego” - zapowiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej podczas debaty zorganizowanej przez Forum Ochrony Zdrowia w Centrum Prasowym PAP.

Projekt ustawy omawia również m.in. pojęcie seksualności, metody i mechanizm działania antykoncepcji, profilaktykę infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową, czynniki wpływające na płodność człowieka i sposoby dbania o nią, możliwe przyczyny niepłodności, metody rozrodu wspomaganego, wyjaśnia pojęcia: poronienie, aborcja; wymienia etyczne, prawne, zdrowotne i psychospołeczne uwarunkowania dotyczące przerywania ciąży.

Warto wspomnieć, że jednym z punktów jest omówienie form przemocy seksualnej, w tym molestowania seksualnego. uczniowie mają poznać sposoby reagowania na tego typu działania przestępcze, łącznie z przepisami prawnymi dotyczącymi przemocy seksualnej. Poruszunoe mają być również tematy dotyczące zagrożenia związane z różnymi aspektami seksualności (m.in. uwodzenie w sieci, szantaż seksualny, pornografia, prostytucja z udziałem małoletnich), łącznie ze sposobami im przeciwdziałania.

Projekt trafił do opiniowania.

Źródło: PAP MediaRoom, gov.pl, termedia

Zobacz także:

Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

2300 zł zamiast 800+. Aktywnie w żłobku to ekstra pieniądze dla rodziców maluchów

Myśli samobójcze dzieci i młodzieży – gdzie szukać pomocy? Psycholożka: Tu można otrzymać bezpłatne wsparcie

Mamy ulubione dziecko? To mit, że kochamy po równo. Pedagog ujawnia prawdę, której boi się każdy rodzic
Nie tylko słodycze. Rodzice nagminnie dają to dzieciom i psują im zęby
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci