Dziecko.Pacjenci.pl Przedszkolak Czy dzieci mogą jeść grzyby? Tak wyglądają pierwsze objawy zatrucia
fot.shutterstock/Lebedko Inna

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Tak wyglądają pierwsze objawy zatrucia

6 października 2024

Sezon grzybowy trwa w najlepsze, więc wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą jeść grzyby. Choć te dary lasu są niezwykle pyszne, to jak wszyscy wiemy, mogą być też niebezpieczne. O zatrucie grzybami nie trudno. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości.

Według statystyk opublikowanych przez portal drmax.pl, w Polsce każdego roku zatruciu grzybami ulega 500- 1000 osób. Najczęstsze przypadki dotyczą zatrucia muchomorem sromotnikowym, mylonym z czubajką kanią, gąską zieloną lub gołąbkiem zielonawym.

Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Grzybobranie to ulubiony „jesienny sport” Polaków. Gdy tylko zaczynają się pojawiać, wielu z nas prześciguje się w prezentowaniu swoich zbiorów. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy jeść zebrane przez nas, powinniśmy mieć doskonałą wiedzę na temat gatunków, by nie narazić siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo. Ale czy mimo pewności, że grzyby nie są trujące, możemy podawać je dzieciom?

- Grzyby do diety dziecka można wprowadzać już w pierwszym roku życia. Chodzi jednak wyłącznie o grzyby hodowlane, takie jak pieczarki, boczniaki i ewentualnie kurki. Grzybów leśnych nie powinno się podawać dziecku, póki nie skończy 10–12 lat – wyjaśniła w rozmowie z Medonet dietetyczka dziecięca Zuzanna Kłos.

Brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych. Tyle wynosi ich wynagrodzenie na start
To mięso to skarbnica wartości odżywczych. Polacy boją się je jeść

Toksykolog przypomina, że grzyby są ciężkostrawne

Głos w tej sprawie zabrał też toksykolog dr Jacek Rzepecki. Zauważył, że nawet jeśli grzyby nie będą trujące, to są bardzo ciężkostrawne. Jego zdaniem nie powinny ich jeść następujące osoby.

- Jeżeli grzyb jest trujący, to zaszkodzi i dorosłemu, i dziecku. Natomiast nawet jeśli nie jest trujący, to jest ciężkostrawny. Wpływa na dzieci znacznie gorzej niż na osoby dorosłe, ponieważ nie mają one jeszcze wykształconego zespołu enzymów, które są odpowiedzialne za trawienie. Podobnie jak dziecku grzyb może zaszkodzić osobie w zaawansowanym wieku, kiedy to dochodzi już do wtórnej niesprawności przewodu pokarmowego (głównie wątroby, trzustki itd.). Nawet ci, którzy przez całe życie jedli grzyby, w podeszłym wieku powinni zacząć ich unikać – wyjaśnia dr Rzepecki.

Objawy zatrucia grzybami u dzieci – po jakim czasie się pojawiają?

Czasami objawy mogą pojawić się od razu po spożyciu grzybów, ale często też mogą wystąpić dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach. Niezależnie od czasu pojawienia się objawów, nie wolno ich bagatelizować i należy natychmiast zgłosić się po pomoc lekarską .

Objawy zatrucia grzybami u dzieci to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nadmierna potliwość,
  • duszności,
  • zaburzenia widzenia.

Zobacz też:

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne

Z takich czajników korzysta większość Polaków. Chemiczka alarmuje, że są szkodliwe

Gdzie wyrzucić stare kosmetyki? Polki nagminnie popełniają ten błąd
Gotujesz na nich pomidorową? Uważaj na ten fatalny błąd. Łatwo zaszkodzisz swojej rodzinie
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci