Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Co zrobić, kiedy rodzina krytykuje twoje metody wychowawcze?
Fot. Yuganov Konstantin / Shutterstock

Co zrobić, kiedy rodzina krytykuje twoje metody wychowawcze?

25 grudnia 2024
Autor tekstu: Redaktor Redaktor

Jednym z tematów zapalnych przy świątecznym stole bywają dzieci i podejście rodziców do ich zachowania. Jak radzić sobie z krytyką i niechcianymi radami wychowawczymi?

Chyba każdy rodzic od czasu do czasu spotyka się z krytyką swojego podejścia do wychowania dzieci. Duże rodzinne spotkania stanowią ku temu doskonałą okazję. Jeśli obawiasz się ewentualnych uwag podczas świątecznych spotkań, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.

Spróbuj utrzymać emocje na wodzy

Nieproszone rady odnośnie do wychowania dzieci bywają irytujące. Tym bardziej, że nie zawsze przyjmują subtelną formę – nawet kiedy przyświecają im najlepsze intencje. Zanim wybuchniesz w odpowiedzi na nachalną krytykę, weź kilka głębokich oddechów. Pamiętaj, że zaostrzając konflikt nie poprawisz atmosfery i z pewnością nie dasz najlepszego przykładu swojej pociesze.

Kluczem do udanej komunikacji jest asertywność. Nie musisz przytakiwać swojemu rozmówcy. Spróbuj spokojnie, ale stanowczo zaznaczyć, że masz świadomość swoich wyborów rodzicielskich i wiesz, co robisz . Możesz powiedzieć na przykład: „Rozumiem, że inaczej wyobrażasz sobie właściwe wychowanie, ale to ja podejmuję decyzje dotyczące moich dzieci”. Taki komunikat utwierdzi rozmówcę w tym, że został usłyszany, a jednocześnie pozwoli podtrzymać twoje granice.

Zastanów się nad źródłami krytyki

Osoby postronne mogą komentować zachowanie twoje i twoich dzieci z przeróżnych powodów. Niektórym rozbrykane maluchy mogą po prostu przeszkadzać. Dla starszych członków rodziny swobodne zachowanie najmłodszych może być przejawem „rozpuszczenia” . Nierzadko przyczyną zaskakujących komentarzy jest zwykła niewiedza.

W kontekście stosowanych metod wychowawczych możemy mówić już nie o różnicy, ale nawet o przepaści pokoleniowej. Dla naszych dziadków, a nawet rodziców, ważne było wychowanie dzieci grzecznych i bezproblemowych. Dziś większość rodziców dba o to, by maluchy były szczęśliwe, a w przyszłości pewne siebie . Wszelkie sugestie dotyczące temperowania charakteru dziecka stanowią doskonały pretekst do tego, by opowiedzieć o swoich celach wychowawczych.

Zadbaj o granice swoje i dziecka

Nie wszystkie komentarze i uwagi są warte twojej reakcji. Drobne docinki możesz po prostu zignorować. Zdarzają się jednak sytuacje, w których twoja reakcja jest konieczna . Jeśli twój rozmówca staje się nachalny, musisz stanowczo postawić granicę. W ten sposób uczysz dziecko, jak zachowywać się w trudnej sytuacji.

W skrajnych przypadkach zdarza się, że członek rodziny próbuje siłą wymóc na dziecku konkretne zachowanie. Jeśli ktoś w twoim otoczeniu próbuje na siłę przytrzymać dziecko, dać mu klapsa lub niechcianego całusa, reaguj . Stosowanie fizycznego przymusu jest niedopuszczalne i ważne jest, by twoja pociecha nauczyła się dbać również o swoje granice cielesne jak najwcześniej.

Krytyka metod wychowawczych ze strony rodziny bywa wyzwaniem, ale odpowiednia komunikacja, cierpliwość i pewność siebie pomogą ci poradzić sobie w trudnych momentach. Pamiętaj, że jako rodzic masz prawo decydować o tym, jak wychowujesz swoje dziecko i obowiązek dbać o jego dobro.

Czytaj także:

Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać?

Mak w diecie dziecka. Od jakiego wieku maluch może kosztować potraw z makiem?

Święta za pasem. Czy dziecko może jeść zupę grzybową? Ważne informacje dla rodziców

Obserwuj nas w
autor
Redaktor Redaktor

Red.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci