Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku
Fot. Unsplash

Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku

20 października 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Rusza nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku „Masz prawo do skargi”. Niestety wciąż zbyt mało kobiet jest w stanie powiedzieć, że kiedy rodziły dziecko, w szpitalu wszystko było tak, jak trzeba. Doniesień o złym traktowaniu rodzących przez lekarzy i położne jest zdecydowanie za dużo.

Poród nie powinien być traumatycznym doświadczeniem, tylko najpiękniejszym momentem w życiu każdej matki. Jednak często wspominamy to wydarzenie jako traumę.

O dobro rodzących dbają od wielu lat

Porody na plecach, niestosowanie znieczulenia , nacinanie krocza bez pytania i wskazania, opryskliwe i przedmiotowe traktowanie rodzących, brak empatii ze strony personelu – na tego typu sytuacje często narażone są kobiety rodzące w polskich szpitalach. W ich interesie od lat walczy Fundacja Rodzić po Ludzku .

Niestety, jak wynika z danych Fundacji, wciąż niewiele kobiet ma wiedzę o przysługujących im prawach okołoporodowych. Tylko nieliczne wiedzą np., że kiedy podczas porodu naruszono ich prawa, mają prawo złożyć na szpital skargę. To tylko 6 proc. A, jak wynika z ankiety Głos Matek, 15 proc. czuje, że łamano ich prawa.

Kobiety rodzące zbyt często bez dyskusji godzą się na to, że ktoś na nie krzyczy , że nie chce udzielić wszystkich informacji na temat zdrowia ich dziecka, i że decyduje w wielu kwestiach za nie.

Rusza nowa kampania „Masz prawo do skargi”

Na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku od 2019 r. funkcjonuje generator skarg . Dzięki niemu łatwo można przygotować skargę do dyrekcji szpitala i ją wysłać. Wiele kobiet zadaje sobie jednak pytanie – czy to, czego ja doświadczyłam, nadaje się na skargę?

Dlatego od 17 października ruszyła nowa kampania Fundacji: „To kampania, w której mówimy, czym jest naruszenie praw okołoporodowych i jak je zgłaszać. Chcemy zaangażować do działania każdą z nas, która poczuła, że jej prawa zostały naruszone podczas porodu. W ten sposób możemy pokazać, że sprzeciwiamy się złym praktykom i możemy wskazać konkretnym placówkom obszary do zmiany w opiece okołoporodowej” - informuje Fundacja.

gener.jpg

W trosce o kolejne rodzące kobiety

Naszej krzywdy, jeśli czujemy, że takiej doznałyśmy, nic już nie odwróci. Ale możemy poprawić los kolejnych rodzących kobiet. Kampanię otworzy specjalny webinar, który poprowadzą Maria Godlewska, radczyni prawna, oraz Anna Kwiatek-Kucharska z Fundacji Rodzić po Ludzku.

„W każdy kolejny czwartek w mediach społecznościowych Fundacji Rodzić po Ludzku będziemy publikowały kolejne odsłony kampanii i nowe treści informacyjne o tym, czym jest naruszenie praw podczas porodu oraz co może być podstawą do złożenia skargi”.

Czytaj także:

Poprosiła o zdjęcie z synkiem i straciła przytomność. Tragiczna śmierć Kasi na porodówce

Zamykała oczy, żeby przełknąć tę breję. Ciężarna pokazała, czym karmiono ją w szpitalu

Poród lotosowy — na czym polega i czy jest bezpieczny?

Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?
Kobieta urodziła w błyskawicznym tempie. "Podniosła kołdrę, a dziecko tam było"
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci