"A moje już siada!” W jakim wieku niemowlę powinno ćwiczyć tę umiejętność?
Każda mama chciałaby, by jej dziecko zdrowo się rozwijało, prawidłowo przybierało na wadze i zgodnie z "planem” osiągało kolejne umiejętności. Gdy w wieku 3 miesięcy niemowlę nie próbuje jeszcze przekręcać się na boczki, mama zaczyna się niepokoić. A kiedy ma 6 miesięcy i siedzi – jest nieprawdopodobnie z niego dumna.
Bywa, że rodzice zachęcają dzieci do robienia czegoś, na co te w gruncie rzeczy są jeszcze za małe. Tak może być w przypadku wspomnianego siadania. Zbyt wczesne usadawianie maluszka, nawet z podparciem, może mu nie posłużyć. Fizjoterapeuci podkreślają, że rozwoju nie należy przyspieszać.
To nie wyścigi - dzieci rozwijają się we własnym tempie
Gdy spotkają się dwie mamy niemowlaków w podobnym wieku, niemożliwe jest, by w pewnym momencie nie doszło do porównywania dzieci. "O, twój już stoi?! Tak szybko??” – zdziwiła się kiedyś mama 8-miesięcznego dziecka, które nie miało jeszcze zamiaru nawet raczkować. Jego rówieśnik właśnie żwawo podbiegł na czterech kończynach do fotela, złapał się go i sztywno stanął na nogach. Spojrzał na mamę, która pękała wprost z dumy.
Gdy miał rok i trzy miesiące nadal był bardzo ruchliwy, a jego kolega dopiero stawiał pierwsze, chwiejne kroczki. Za to mówił już prostymi, ładnymi zdaniami. A tamten ledwo umiał powiedzieć "daj”. Dzieci rozwijają się w różnym tempie , a kolejne umiejętności zdobywają na swój sposób. Jedne raczkują, inne od razu stają na nogi. I to wszystko jest w porządku.
Nie należy przyspieszać rozwoju dziecka
Cieszymy się, widząc, jak niemowlę pracuje, by nauczyć się czegoś nowego. Gdy stęka i sapie, żeby się obrócić na bok, obserwujemy to z zafascynowaniem. Gdy ciągnie główkę do góry, będąc oparte np. o czyjś brzuch lub o poduszki, podajemy mu kciuki, żeby mogło się podnieść. Ma 4 miesiące i najwyraźniej chce już siadać. Ale bądźmy ostrożni.
Zwraca na to uwagę fizjoterapeutka Agnieszka Strzelczyk, która prowadzi na Instagramie profil aga_plus_fizjo. "To norma, że dziecko 4-, 5-miesięczne w pozycji półleżącej będzie dźwigać główkę, jakby chciało usiąść” – pisze. Ale to jeszcze nie znaczy, że faktycznie usiądzie. To dopiero takie przedbiegi.
Strzelczyk wyjaśnia: "Maluch w tym wieku zaczyna poza główką kontrolować coraz niższe części swojego ciała. Zaczyna mieć coraz silniejsze mięśnie klatki piersiowej. W związku z tym, jeśli ma pozycję ułatwioną (a taką jest lekki skos na kolanach rodzica, na rękach rodzica lub w bujaczku) to z niej korzysta”.
Podciąganie główki to nie jest siadanie
Wygląda to tak, jakby maluszek faktycznie chciał usiąść i wtedy często rodzice mu pomagają. Sądzą, że tego właśnie potrzebuje, podpierają go więc, podają mu ręce, podnoszą wyżej. Ale 4 miesiące to za wcześnie na siadanie.
"Dziecko w wieku 4-5 miesięcy nie jest gotowe do siadania. Do funkcji siadania czy siedzenia potrzebne jest jeszcze dużo innych mięśni poza mięśniami szyi i klatki piersiowej. Aby dziecko usiadło, musi jeszcze popracować nad mięśniami brzucha , grzbietu i miednicy, czyli od klatki piersiowej w dół. Potrwa to jeszcze kilka miesięcy” – pisze fizjoterapeutka. Tak naprawdę dopiero 8-, 9-miesięczne niemowlę będzie umieć samo siadać i kontrolować tę pozycję.
Agnieszka Strzelczyk podaje natomiast, co najważniejsze jest dla dziecka w tym wieku, jeśli chodzi o jego rozwój fizyczny:
- leżenie płasko na macie na brzuchu i plecach,
- trenowanie dźwigania nóżek w leżeniu na plecach,
- wyciąganie rączek do zabawek w leżeniu na plecach,
- ćwiczenie obrotów na boczki i brzuszek,
- trenowanie wysokiego podporu.
Zobacz także:
Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć
Ta niewinna zabawa może się bardzo źle skończyć. Nigdy tego nie rób
"AAA, kotki dwa” - zapomnij o tej kołysance. Naukowcy odkryli, co lepiej usypia dzieci
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!