Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości W warszawskim Aninie chłopiec wpadł pod pociąg. Trafił do szpitala
Fot. Wikipedia.org/Adrian Grycuk

W warszawskim Aninie chłopiec wpadł pod pociąg. Trafił do szpitala

5 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dwunastolatek wpadł pod pociąg SKM linii Pruszków-Otwock. Zdarzenie miało miejsce w Warszawie Anin, chłopiec przechodził przez tory w niedozwolonym miejscu. „Maszynista był trzeźwy”.

Chłopcu na szczęście nic się nie stało. Ta historia powinna być jednak nauczką dla wszystkich tych, którzy chcą sobie skrócić drogę i przechodzą czasem przez tory „na dziko”. Jest to śmiertelnie niebezpieczne.

Wypadek w warszawskim Aninie

Do tego zdarzenia doszło wczoraj, 4 grudnia rano, w warszawskim Aninie (dzielnica Wawer). 12-letni chłopiec, który przechodził przez tory kolejowe w niedozwolonym miejscu, wpadł pod pociąg SKM linii Pruszków-Otwock. "Warszawa Anin. Wypadek człowieka z pociągiem 99212/3 Szybka Kolej Miejska relacji Pruszków - Otwock. Mogą wystąpić opóźnienia pociągów około 15 minut. Przepraszamy za utrudnienia" – tak brzmiała treść komunikatu w Portalu Pasażera PKP PLK.

Fot. Pixabay/ analogicus
Syndrom martwego pośladka to problem wielu kobiet. Winny jest tryb życia
Ten objaw udaru mózgu pojawia się u kobiet. Wiele z nich go ignoruje

Życie dziecka nie jest zagrożone

Na miejscu zjawiło się pogotowie ratunkowe. „ Chłopiec o własnych siłach wydostał się spod pociągu , został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Maszynista był trzeźwy, na miejscu trwają czynności policjantów, które mają ustalić przebieg zdarzenia” – przekazał asp. Kamil Sobótka z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji. Na szczęście dziecku nic poważnego się nie stało.

Chłopiec wszedł na tory na popularnym wśród mieszkańców Wawra, dzikim przejściu przez torowisko przy ul. Patriotów. Nie tylko 12-latek właśnie w tym miejscu skracał sobie drogę. W ten sposób ryzykuje swoje zdrowie i życie wiele osób.

Trauma na całe życie

Ten chłopiec cudem uniknął poważnych obrażeń, ale wypadek prawdopodobnie na długo odciśnie piętno na jego psychice. Doświadczenie zetknięcia się z pociągiem, strach o własne życie i świadomość ryzyka mogą np. prowadzić do zespołu stresu pourazowego (PTSD). Nawet po dłuższym czasie mogą zacząć pojawiać się objawy, takie jak koszmary senne, unikanie miejsc związanych z wypadkiem czy inne trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Takie wydarzenia pokazują, jak ważna jest profilaktyka i edukacja dzieci na temat bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Najważniejszą rolę odgrywają tu rodzice – powinni nie tylko przestrzegać swoje dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, ale przede wszystkim dawać dobry przykład. Przechodzenie przez tory w niedozwolonych miejscach, nawet „tylko raz”, może w oczach dziecka wydawać się akceptowalne.

Najprawdopodobniej, ten chłopiec dlatego przeszedł przez tory w niedozwolonym miejscu, bo wielokrotnie widział, jak robią to inni. Dlatego wypadek w Aninie to przestroga dla nas wszystkich – lekcja, że nasze codzienne decyzje mogą mieć ogromne konsekwencje.

Zobacz także:

Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy

Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada

Dziecko poruszyło się w trumnie. Z pogrzebu trafiło prosto do szpitala
Tomasz Jakubiak pokazał nowe zdjęcie ze szpitala. "Mój żołądek przestał współpracować z jelitami"
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci