To wczesny objaw raka krtani. Nigdy go nie ignoruj
Rak krtani to cichy i podstępny nowotwór, którego objawy łatwo przypisać innym, mniej poważnym schorzeniom. Oto jego pierwsze objawy, a także wyjaśnienie, jak wygląda diagnostyka i leczenie nowotworu krtani.
Rak krtani – cichy zabójca Polaków
Rak krtani
to najczęstszy nowotwór złośliwy w obrębie głowy i szyi. W Polsce co roku diagnozuje się ok. 2500 nowych przypadków tego nowotworu. Choć rak krtani może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyczy osób po 50. roku życia, głównie w wieku od 55 do 65 lat.
Główną
przyczyną choroby
jest palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zawiera wiele substancji kancerogennych.
Z badań naukowych wynika, że palacze chorują 30 razy częściej niż osoby niepalące, natomiast palenie tytoniu połączone z chorobą alkoholową zwiększa ryzyko choroby aż o 330 razy!
Inne czynniki ryzyka raka krtani to ekspozycja na substancje chemiczne, refluks żołądkowo-przełykowy czy niedobory pokarmowe, szczególnie te związane z dietą ubogą w owoce i warzywa. Nie bez znaczenia jest też płeć – rak krtani 8-krotnie częściej występuje u mężczyzn.
Chrypka wczesnym objawem raka krtani
Jednym z pierwszych objawów raka krtani jest chrypka , która bywa brana za objaw przeziębienia lub grypy. Jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może być wczesnym symptomem raka krtani. Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie.
Inne objawy raka krtani:
- ból przy połykaniu,
- problemy z połykaniem,
- duszność,
- ból ucha,
- nieświeży oddech,
- uczucie pełności w gardle,
- krwioplucie (w zaawansowanych stadiach).
Diagnostyka i leczenie nowotworu krtani
Diagnostyka raka krtani
opiera się na dokładnym wywiadzie chorobowym oraz badaniu laryngologicznym, w tym na pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Jeśli wyniki sugerują obecność nowotworu, diagnostykę rozszerza się o dodatkowe badania, takie jak stroboskopia, mikrolaryngoskopia, USG szyi, zdjęcie RTG,
tomografia komputerowa klatki piersiowej
czy rezonans magnetyczny.
Leczenie raka krtani
zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, lokalizacji guza i stanu pacjenta. W przypadku wczesnych stadiów choroby możliwe jest całkowite wyleczenie za pomocą chirurgii i radioterapii, z 5-letnią przeżywalnością wynoszącą nawet 85-90 proc. – dlatego tak istotne jest to, by szybko reagować na niepokojące objawy.
Zobacz też:
Rak jądra. Niewiedza młodych mężczyzn a potrzeba edukacji zdrowotnej
Czy przychodnia może żądać od ciebie pieniędzy za wydruk badań? Zmiany od grudnia
Po tym poznasz tętniaka aorty brzusznej. Objaw może być mylący