To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie
Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie.
Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku.
Ocena z religii ma wpływ na średnią na świadectwie
Z roku na rok obserwujemy coraz większy spadek, jeśli chodzi o udział uczniów w lekcjach katechezy. Najbardziej widoczne jest to w dużych miastach. Np. w Warszawie, jeśli chodzi o bieżący rok szkolny, spośród 271 tys. uczniów, na religię uczęszcza 42 proc. dzieci i nastolatków. W poprzednim roku było to 45 procent. Najwięcej rezygnacji z katechezy odnotowują podstawówki. W porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym to obecnie 7 tysięcy uczniów mniej, jak podaje Fakt.
Co więcej, wielu uczniów, z tych, którzy uczęszczają na lekcje religi i, wcale nie chodzi tam dlatego, że rzeczywiście chce się uczyć tego przedmiotu. Tu motywacją często jest średnia na świadectwie . Piątka, czy szósta z religii, może ładnie ją podwyższyć, a nawet zagwarantować "czerwony pasek”.
Ocena z religii – zmiany od przyszłego roku
To jednak ostatni raz, kiedy ocena z religii ma wpływ na średnią ocen na koniec roku. Wraz z nową władzą i licznymi zmianami, jakie zaczęto już wprowadzać w polskiej szkole, wchodzi ta, dotycząca katechezy. Jako że jest to przedmiot nieobowiązkowy, ocena z religii nie będzie już mogła mieć wpływu na średnią.
"W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" – zapisano w wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ocena z religii na świadectwie już ostatni raz
Na świadectwach, które już za niecałe dwa miesiące dostaną uczniowie, po raz ostatni zatem średnia będzie uwzględniać także ocenę z religii. By uzyskać tzw. czerwony pasek, a co za tym idzie, także wyróżnienie i nagrodę, trzeba będzie postarać się nieco bardziej.
No, chyba, że obniżony zostanie próg. Dziś, na czerwony pasek wymagana jest średnia minimum 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Wiadomo, że wielu uczniów stara się mieć jak najwyższe oceny z "łatwych” przedmiotów, jak właśnie religia, ale także np. plastyka, by zdobyć ten pasek. Czy po zmianach, takich jak ograniczenie prac domowych, czy odchudzenie podstawy programowej, przyjdzie czas i na ten ruch?
Zobacz także:
Szóstki mieli za nic, teraz obleciał ich strach. Będą błagać o religię
Brak szacunku dla nauczycieli religii jest PORAŻAJĄCY. Katecheta powinien wyrzucić ucznia za drzwi
Religia precz ze szkół! Tak uważa coraz więcej Polaków [SONDAŻ]