Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Ten objaw pojawia się prawie u wszystkich. Bez lekarza się nie obędzie
Fot. Canva

Ten objaw pojawia się prawie u wszystkich. Bez lekarza się nie obędzie

15 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Narodziny dziecka to dla wielu kobiet najpiękniejsza chwila w życiu. Wzięcia w ramiona długo wyczekiwanego maleństwa wynagradza cały wysiłek i cierpienie, z którymi związany jest poród. Niestety, po porodzie świeżo upieczone mamy wciąż jeszcze muszą zmagać się z wieloma dolegliwościami.

Jednym z takich problemów są hemoroidy. Pojawiają się zwykle w wyniku potężnego nacisku na naczynia krwionośne, który związany jest z porodem naturalnym. To kłopot natury zdrowotnej, ale i duży dyskomfort. Hemoroidy krwawią, swędzą, utrudniają siedzenie i codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego po porodzie pojawiają się hemoroidy?

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Są to rozszerzone naczynia krwionośne właśnie w okolicy odbytu, które mogą pojawiać się w wyniku zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, zarówno już w czasie ciąży , jak i porodu. Rosnąca macica uciska żyły, co utrudnia przepływ krwi i prowadzi do ich rozciągania. Natomiast podczas porodu, gdy podczas parcia nacisk na naczynia odbytu bardzo się zwiększa, naczynia nie wytrzymują i tak powstają hemoroidy.

Ta przypadłość dotyczy mnóstwa kobiet, hemoroidy są bardzo powszechne. Uważa się, że nawet 50-70 proc. kobiet w ciąży lub po porodzie boryka się z tym problemem. Szczególnie narażone są te panie, które miały długi i trudny poród, a także te, które już wcześniej miały problemy z żylakami odbytu.

Niepokojące listy od ZUS. Seniorzy muszą oddać nawet 1780 zł
Tych grzybów unikaj jak ognia. "Wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć"

Jakie objawy dają hemoroidy?

Hemoroidy dają o sobie znać poprzez dyskomfort w okolicy odbytu. Do najczęstszych objawów należą:

  • ból,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • niewielkie krwawienia, które można zaobserwować na papierze toaletowym;

Objawy te oczywiście nasilają się podczas wypróżniania, a proces tej fizjologicznej funkcji może stać się wyjątkowo nieprzyjemny i bolesny.

Warto zauważyć, że hemoroidy występują zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz odbytu. Te zewnętrzne hemoroidy oczywiście łatwiej zauważyć, są bolesne przy dotyku, zwłaszcza gdy ulegną zakrzepowi. Z kolei hemoroidy wewnętrzne, które rozwijają się wewnątrz odbytnicy, rzadziej powodują ból, ale także mogą krwawić i wypadać na zewnątrz podczas wypróżniania.

U kobiet po porodzie objawy hemoroidów mogą nasilać się w wyniku długiego siedzenia, zaparć, a także podczas karmienia piersią , gdy zmniejsza się aktywność fizyczna.

Hemoroidy – leczenie

Początkowo leczenie hemoroidów można oprzeć na domowych sposobach. Zaleca się tu unikanie długiego siedzenia oraz dbanie o higienę okolic odbytu. Pomocne mogą okazać się maści lub czopki dostępne bez recepty, które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny.

W każdym przypadku trzeba jednak skonsultować się z lekarzem, a kiedy dolegliwości są wyjątkowo nasilone – bezwzględnie. Lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwzapalne lub skierować pacjentkę na zabieg. Istnieją takie metody, jak skleroterapia czy gumkowanie, które pozwalają na skuteczne pozbycie się hemoroidów.

Rady na hemoroidy – prosto od położnej

W kwestii tej dolegliwości największe doświadczenie mają z pewnością położne. Na profilu @zaufajpoloznej na Instagramie, zamieszczono cenne porady:

  • Spożywaj błonnik – dieta bogata w błonnik pomaga utrzymać regularne wypróżnienia, co może zmniejszyć ryzyko powstawania hemoroidów.
  • Pij dużo wody – nawodnienie organizmu ułatwia utrzymanie miękkich stolców, co zmniejsza ryzyko podrażnienia odbytu i pojawienia się nadmiernego parcia przy wypróżnianiu.
  • Unikaj długotrwałego siedzenia , ponieważ to może zwiększać ciśnienie w okolicy odbytu. Staraj się regularnie zmieniać pozycję.
  • Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi, co realnie wpływa na ryzyko pojawienia się hemoroidów.
  • Unikaj parcia – parcie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie mięśni dna miednicy, co sprzyja powstawaniu hemoroidów. Na czas wypróżniania podłóż pod nogi podnóżek lub miskę, aby ustawić jelito w korzystnej pozycji. Oddychaj i utrzymaj wyprostowaną pozycję.
  • Stosuj zimne kompresy lub chłodzące żele, aby złagodzić obrzęk i ból. Unikaj gorących kąpieli.

Zobacz także:

Kobietom w ciąży zdarza się to nagminnie. Ich dzieci mogą mieć opóźnienia w rozwoju

Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów

Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych
Skąd naprawdę bierze się zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia ginekolożka
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci