Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Szczepienia przeciwko HPV ruszyły w szkołach. Pediatra komentuje
Fot. Canva/whitestudio's Images/Instagram Moniki Działowskiej

Szczepienia przeciwko HPV ruszyły w szkołach. Pediatra komentuje

2 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Powszechny program szczepień przeciwko HPV, który tej jesieni jest realizowany, obejmuje dzieci w wieku od 9. do 14. roku życia. Szczepienia można wykonywać poradniach zdrowia rodzinnego oraz szkołach podstawowych.
O korzyściach wynikających z przyjęcia szczepionki nie tylko przez dziewczynki, ale również chłopców, opowiada pediatra Monika Działowska.

HPV a rak szyjki macicy

Niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV . „Wykazano, że DNA wirusa HPV jest obecne w 99,7% próbek z rakiem szyjki macicy, potwierdzając związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem HPV, a rakiem szyjki macicy”’, czytamy na stronie Szczepienia.info Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Główną drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne i chyba ta informacja wywołuje konsternację wśród rodziców dzieci, które chodzą jeszcze do podstawówki. Jak podkreśla pediatra Monika Działowska, prowadząca profil na Instagramie pediatranazdrowie, szczepienie nie seksualizuje dzieci, ale zabezpiecza je w przyszłości przed nowotworami .

Fot. Canva/Manjurul, Getty Images

Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw
Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności

Szczepienie chłopców przeciwko HPV

„Najbardziej korzystne jest szczepienie nastolatków, którzy jeszcze nie rozpoczęły inicjacji seksualnej. Możemy rozpocząć to szczepienie od 9. do 14. roku życia. Szczepimy zarówno dziewczynki, jak i chłopców ” – mówi lekarka.
„Czy szczepienie chłopców ma sens, skoro zapobiegamy głównie rakowi szyjki macicy u kobiet?” – pyta retorycznie Monika Działowska.
W odpowiedzi wymienia dwa główne powody, dla których warto to robić również w przypadku męskiej części populacji :
1. Zaszczepieni chłopcy nie będą przenosić wirusa na swoje partnerki
2. HPV wywołuje nie tylko raka szyjki macicy, ale też choroby u mężczyzn, np. raka odbytu, prącia, nowotwory głowy i szyi, brodawki narządów płciowych, które są chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową.
Jaką szczepionkę wybrać? Ministerstwo zdrowia w ramach programu szczepień oferuje dwie bezpłatne tzw. szczepionki onkologiczne chroniące przed rakiem: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
„Szczepionka Cervarix, chroni przeciwko dwóm szczepom, Gardasil 9 przeciwko dziewięciu” – wyjaśnia lekarka. „Im większa ochrona, tym lepsza. Jeżeli tylko macie możliwość, warto wybrać szerszą ochronę, która zapobiega nie tylko zmianom nowotworowym i przednowotworowym, ale też przeciwko brodawkom narządów płciowych”.
Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach . Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.
„Od 15. roku życia potrzebne są już trzy dawki szczepionki. Późniejsza refundacja obejmuje tylko szczepionkę Cevarix, z tej możliwości również warto skorzystać. Szczepionka zawiera bowiem dwa szczepy, które odpowiadają za ok. 80% raków szyjki macicy” – dodaje Monika Działowska.

Odpowiedzi na częste pytania odnośnie HPV

Rodzice wciąż mają wątpliwości, czy szczepić swoje dzieci już teraz, czy może wstrzymać się i przesunąć szczepienie na inną okazję. Trzeba pamiętać, że bezpłatna możliwość skorzystania ze szczepienia istnieje tylko do 14. roku życia (przed dniem urodzin). Na część pytań i wątpliwośći odpowiedzi możemy znaleźć na profilu lekarki :

  • Szczepionki przeciwko HPV są stosowane od 2006 roku, ich skuteczność i wpływ na zdrowie wciąż są monitorowane
  • Nie można zarazić się wirusem HPV poprzez szczepionkę
  • Jak w przypadku każdej szczepionki mogą pojawić się działania niepożądane, np. zmiany w miejscu wkłucia, bolesność ręki. Z objawów ogólnych może pojawić się osłabienie, uczucie dreszczy, zmęczenia, czasami stan podgorączkowy
  • W krajach, w których wprowadzono szczepienie przeciwko HPV, nie zwiększyła się liczba nowotworów szyjki macicy
  • Nie ma dowodów na to, aby szczepionka przeciwko HPV miała wpływ na płodność u kobiet lub mężczyzn
  • Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po poprzedniej dawce szczepienia lub po którymś ze składników tej szczepionki
  • Nie szczepimy w trakcie świeżej, nasilonej infekcji i w zaostrzeniu choroby przewlekłej
  • Szczepionka jest najbardziej skuteczna zanim dzieci będą miały kontakt z wirusem

Źródło: pediatranazdrowie , Ministerstwo Zdrowia, Szczepienia.info

Zobacz także:

Co druga kobieta w Polsce umiera z tego powodu. Kardiolog mówi, od czego to zależy

Odkryto nową komórkę. Jej poszukiwania trwały 100 lat

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania
Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem estetyczny. Lepiej biegnij do lekarza
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci