Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Świąteczne ciasto z groźną trucizną. Nie żyją 3 osoby
Fot. Shutterstock / foto molka

Świąteczne ciasto z groźną trucizną. Nie żyją 3 osoby

30 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Tragedia wydarzyła się w czasie świąt w brazylijskim miasteczku Torres. Po spożyciu zatrutego arsenem ciasta trzy kobiety zmarły, a kilka innych osób, w tym dziecko, trafiło do szpitala. Policja sprawdza, czy obecność trucizny w świątecznych wypiekach to działanie celowe.

Rodzinna tragedia w święta

W brazylijskiej miejscowości Torres w stanie Rio Grande do Sul, podczas rodzinnego spotkania w czasie świąt cała rodzina spożyła ciasto zawierające arszenik. Trzy kobiety w wieku od 43 , 58 i 65 lat zmarły, a pięć innych osób, w tym kobieta, która upiekła ciasto, a także 10-letni chłopiec, trafiło do szpitala. Według policji i pracowników szpitala badania krwi potwierdziły obecność arsenu, silnie trującego pierwiastka chemicznego. Stacja BBC, powołując się na brazylijskie media, podała, że niektórzy członkowie rodziny skarżyli się, że ciasto miało „pieprzny” smak. Informacje przekazał szef tamtejszej policji, Marcos Vinicius Veloso

U 15 proc. dzieci wykryto to zaburzenie. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o badania
Co zrobić, kiedy rodzina krytykuje twoje metody wychowawcze?

Świadkowie zostali przesłuchani

Próbki ciasta zostały zabezpieczone w ramach działań lokalnej policji, przeszukano też dom kobiety odpowiedzialnej za przygotowanie wypieku. Okazało się, że w jej kuchni znaleziono przeterminowane produkty spożywcze, lecz nie ma dowodów, które wskazywałyby, że do zatrucia doszło celowo. Tym bardziej, że w rodzinie nie dochodziło do kłótni, a podejrzana kobieta żyła z nią w zgodzie. Podczas spotkania tylko jedna osoba, która nie próbowała ciasta, nie miała objawów zatrucia. Władze Brazylii prowadzą dochodzenie, zeznania złożyło już 15 osób. Z powodu złego stanu zdrowia kobieta, która upiekła ciasto, nie została jeszcze przesłuchana. Jak dotąd nie postawiono nikomu zarzutów, nie poinformowano też, czy sprawa będzie traktowana jako morderstwo.

Arsen to pierwiastek naturalny, ale niebezpieczny

Chociaż arsen to pierwiastek naturalnie występujący w glebie, może być niebezpieczny. Według National Institutes of Health, jego niskie poziomy można znaleźć w niektórych  produktach spożywczych, zarówno w postaci organicznej jaki i nieorganicznej. Testowanie tych produktów jest zwykle rutynowe. Nawet nieznaczna zawartość arsenu we krwi może powodować takie objawy, jak wymioty, bóle brzucha, biegunka, drętwienie oraz skurcze mięśni. J ako substancja toksyczna może powodować nieodwracalne skutki. Jego nieorganiczna forma jest dla nas bardziej toksyczna, niż arsen występujący naturalnie. Została sklasyfikowana przez UE jako silna substancja rakotwórcza.

Do zatrucia arsenem może dojść przez spożywanie skażonej wody i żywności, a także na skutek procesów przemysłowych. Stężenie arsenu we krwi ofiar było na poziomie śmiertelnym. Chociaż brakuje dowodów wskazujących na celowe działanie, zmierzające do otrucia współbiesiadników, policja wystąpiła z wnioskiem o ekshumację ciała męża podejrzanej kobiety. Jak się dowiedziano, zmarł on z powodu zatrucia pokarmowego we wrześniu tego roku. Jego śmierć uznano wówczas za naturalną.

CBS News, BBC

Zobacz także:

Zmiany w opiece okołoporodowej. Jeden bezwzględny zakaz – w końcu

Czy dzieci mogą pić kawę bezkofeinową? Ta będzie strzałem w dziesiątkę

Chwyt Credego i manewr Kristellera – o tym warto wiedzieć przed porodem

Krup to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Co robić, gdy nagle dopadnie twoje dziecko?
Problem rodziców w sezonie infekcyjnym. Czy przedszkole ma prawo odesłać chore dziecko?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci