Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Praca dla nastolatka na wakacje. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, jak zadbać o bezpieczeństwo?
Marta Uler
Marta Uler 07.06.2024 11:38

Praca dla nastolatka na wakacje. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, jak zadbać o bezpieczeństwo?

nastolatek
Fot. Shutterstock/Lapina

Nastolatki marzą o różnych rzeczach, gadżetach, ale rodzice nie zawsze są w stanie wszystko sfinansować. Przychodzi więc taki moment w życiu młodego człowieka, w którym zaczyna się zastanawiać nad możliwością samodzielnego zarobku. 

Idealnym czasem na podjęcie pierwszej pracy są wakacje. Wtedy otwiera się przestrzeń na to nowe doświadczenie. A w jakim wieku nastolatek może już legalnie pracować? I jaką pracę można mu zlecić?

Praca na wakacje dla nastolatka – od jakiego wieku

Praca na wakacje dla nastolatka może okazać się wartościowym doświadczeniem i ciekawą przygodą. Warto wręcz dołożyć starań, by tak właśnie było, by od samego początku młody człowiek budował pozytywne skojarzenia z pracą zarobkową. Kiedy więc dojdzie do tego, że twoje dziecko zacznie wspominać o tym, że chciałoby w lato popracować, pomóż mu.

Własne pieniądze to wielka rzecz dla młodego człowieka. Ale praca to także pewne przepisy, no i kwestia bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem pracy można przyjmować do pracy osoby młodociane. Młodociane, czyli takie, które ukończyły 15 lat, ale nie przekroczyły jeszcze 18. Nastolatek ponadto musi:

  • ukończyć co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową,
  • przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

A teraz najważniejsze. By podjąć pracę, osoba nieletnia musi przedstawić pracodawcy zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego. Są jeszcze inne warunki określające zasady pracy osób młodocianych.

Fot. Pixabay/Surprising_SnapShots

Praca dla nastolatka – w jakim charakterze?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie do każdej pracy może zostać przyjęty nastolatek. Musi mieć ona taki charakter, który nie zagraża ani jego zdrowiu, ani rozwojowi. Umowę może podpisać z nim jedynie pracodawca, który prowadzi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. I dopiero wtedy, gdy:

  • dostanie zgodę rodzica lub opiekuna dziecka,
  • uzyska zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Jeśli chodzi o pracę w wakacje, młodociany nie może być zatrudniony na więcej niż 8 godzin na dobę, jeśli skończył 16 lat. 15-latka można zatrudnić maksymalnie na 6 godzin dziennie. Dziennie – nieletni nie może pracować między godziną 22:00 a 6:00 rano. Jeśli praca trwa nieprzerwanie dłużej niż 4,5 godziny, przysługuje mu przerwa 30 minut.

Jaka umowa dla nastolatka?

Podobnie jak dorośli, także nieletni mogą pracować w Polsce na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub dzieło. Umowa o pracę, co prawda w przypadku uczniów, którzy i tak są ubezpieczeni, nie ma większego znaczenia, dlatego pozostałe dwie formy zatrudnienia są tu porównywalnie korzystne. 

Tu także należy podkreślić, że zgodę na podpisanie takiej umowy musi wyrazić rodzic/opiekun prawny nastolatka. A gdyby młody człowiek się "rozkręcił” i chciał swoją pracę na wakacje przedłużyć na rok szkolny, to warto wiedzieć, że po upływie 6 miesięcy zyska prawo do 12 dni urlopu. Co ciekawe, jak podaje biznes.gov.pl:

"Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.”

Jaka praca dla nastolatka w wakacje?

Gdy twoje dziecko zaczęło poważnie myśleć o podjęciu pracy, będzie musiało stworzyć swoje pierwsze CV. Podpowiedz mu, że w internecie istnieje wiele stron z gotowymi szablonami do konstrukcji tych dokumentów. Gdy CV będzie już gotowe, można zacząć je rozsyłać do potencjalnych pracodawców. Co np. może robić nastolatek w wakacje? Oto przykłady prac zarobkowych, które mógłby podjąć:

  • w restauracji, fast-foodzie, np. jako kelner,
  • przy zbiorze warzyw lub owoców,
  • w sklepie, np. przy inwentaryzacji towarów, wykładaniu ich na półki
  • rozdawanie ulotek,
  • pomoc sąsiedzka – mycie okien, samochodów, sprzątanie koszenie trawy, itp.,
  • call center,
  • recepcja,
  • wyprowadzanie psów.

Zobacz także:

Jak nauczyć dzieci szacunku do pracy? Relacja z rodzicem ma kluczowe znaczenie

Ani pracy, ani edukacji. Nowe pokolenie wchodzi w dorosłość

Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców

Powiązane