Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Pluskwy i problem, który narasta. Jak radzić sobie z rosnącą plagą?
Fot. Canva/JasonOndreiska, AndreyPopov, Getty Images

Pluskwy i problem, który narasta. Jak radzić sobie z rosnącą plagą?

16 stycznia 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Pluskwy, zmora mieszkań w budownictwie wielkopłytowym, znalazły sobie nowy sposób na bytowanie, zagnieżdżając się nawet w nowoczesnych wnętrzach. Są zmorą wielkich miast, ale i mniejszych miejscowości, a ich tępienie sprawia coraz większe problemy.

Skąd ta plaga pluskiew?

Trzeba pamiętać, że pluskwy mogą bytować nie tylko w prywatnych domach czy mieszkaniach, ale i hotelach, hostelach, schroniskach młodzieżowych, a także wszelkich innych obiektach przeznaczonych na wynajem, np. mieszkania na tzw. wynajem krótkoterminowy. Coraz częściej z pluskwami mają też do czynienia lokale usługowe czy biurowce. Ich rozprzestrzenianie się ułatwia wiele czynników, m.in.:

  • Stare budownictwo i zsypy na śmieci
  • Komunikacja miejska, która sprzyja przenoszeniu się pluskiew z ubrania na ubranie
  • Czasy postpandemiczne i częstsze wyjazdy, które sprzyjają przenoszeniu insektów, np. w walizkach
  • Zakup używanych zasłon, kanap, foteli i materaców, tapicerowanych krzeseł, dywanów
  • Zaniedbane i zagracone mieszkania, z trudnym dostępem do szczelin i otworów

Jedną z częściej powtarzanych opinii jest informacja, że największa inwazja pluskiew w Polsce zaczęła się w momencie Euro 2012 , kiedy to kraj odwiedziło większa liczba osób, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się robactwa. W tym samym czasie Unia Europejska zakazała używania najbardziej agresywnych środków chemicznych do walki z insektami, co znacznie utrudniło zwalczanie plagi. Dotknęła ona głównie stolicę i większa miasta w Polsce.

Mimo iż pluskwy mogą zagnieździć się również w nowych i czystych wnętrzach, z większym prawdopodobieństwem znajdziemy je w lokalach o gorszych warunkach sanitarnych, gdzie znajdą lepszą pożywkę i warunki do rozmnażania.

Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne
Ten przedmiot może uratować życie twojego dziecka. Lepiej mieć go zawsze pod ręką

Dlaczego pluskwy są niebezpieczne?

Ugryzienie pluskwy może się źle skończyć. Opuchnięcia, alergie, obrzęki to jedno – powstają na skutek ugryzienia, ponieważ to człowiek jest głównym żywicielem. Pluskwy uaktywniają się w nocy, wychodząc na zewnątrz, gdy tylko poczują obecność człowieka.

Często ugryzienie pluskwy możemy pomylić z alergią czy jakimś zadrapaniem . Ugryzienia pluskiew są jednak bardziej charakterystyczne, wyglądają jak czerwone linie lub skupiska grudek na ciele, swędzą, mogą zamieniać się w ropne pęcherze .

Naszą czujność powinny wzbudzić plamy krwi na ubraniach i pościeli , drobne czarne kropeczki w miejscach gdzie przebywamy (są to odchody pluskiew), nieprzyjemny zapach w mieszkaniu. Niebezpieczny jest również sam strach przed kontaktem z robactwem , który sprawia, że po odkryciu pluskiew w mieszkaniu wiele osób boi się do niego wrócić.

Czy istnieje skuteczne sposób na pluskwy?

Choć pluskwy budzą chyba największą grozę, w wielu miejscach możemy natrafić na inne insekty, takie jak mrówki, mole czy karaluchy. Bytują tam, gdzie znajduje się człowiek, nieraz bez względu na stan sanitarny wnętrza. Z tego powodu możemy je spotkać nawet w „czystych obiektach”. Pluskwy dają o sobie znać, kiedy pojawi się żywiciel. W ychodzą wówczas ze szczelin, z instalacji, z wentylacji i wszelkiego typu otworów , w których mogły się schować.

Ich tępienie nie należy do najłatwiejszych. Skuteczne są jedynie tzw. preparaty kontaktowe , co utrudnia dotarcie do insektów ukrytych w niewidocznych miejscach. W celu eliminacji pasożytów stosuje się również metody termiczne i zamgławianie w postaci aerozolu . Zabiegi należy powtarzać po 2-3 tygodniach, aby usunąć nowe pluskwy, które przetrwały w postaci jajeczek .

Zobacz także:

Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach

Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?

Szczepionka na raka dla dzieci. Jest za darmo
Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny, objawy, leczenie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci