Pluskwy i problem, który narasta. Jak radzić sobie z rosnącą plagą?
Pluskwy, zmora mieszkań w budownictwie wielkopłytowym, znalazły sobie nowy sposób na bytowanie, zagnieżdżając się nawet w nowoczesnych wnętrzach. Są zmorą wielkich miast, ale i mniejszych miejscowości, a ich tępienie sprawia coraz większe problemy.
Skąd ta plaga pluskiew?
Trzeba pamiętać, że pluskwy mogą bytować nie tylko w prywatnych domach czy mieszkaniach, ale i hotelach, hostelach, schroniskach młodzieżowych, a także wszelkich innych obiektach przeznaczonych na wynajem, np. mieszkania na tzw. wynajem krótkoterminowy. Coraz częściej z pluskwami mają też do czynienia lokale usługowe czy biurowce. Ich rozprzestrzenianie się ułatwia wiele czynników, m.in.:
- Stare budownictwo i zsypy na śmieci
- Komunikacja miejska, która sprzyja przenoszeniu się pluskiew z ubrania na ubranie
- Czasy postpandemiczne i częstsze wyjazdy, które sprzyjają przenoszeniu insektów, np. w walizkach
- Zakup używanych zasłon, kanap, foteli i materaców, tapicerowanych krzeseł, dywanów
- Zaniedbane i zagracone mieszkania, z trudnym dostępem do szczelin i otworów
Jedną z częściej powtarzanych opinii jest informacja, że największa inwazja pluskiew w Polsce zaczęła się w momencie Euro 2012 , kiedy to kraj odwiedziło większa liczba osób, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się robactwa. W tym samym czasie Unia Europejska zakazała używania najbardziej agresywnych środków chemicznych do walki z insektami, co znacznie utrudniło zwalczanie plagi. Dotknęła ona głównie stolicę i większa miasta w Polsce.
Mimo iż pluskwy mogą zagnieździć się również w nowych i czystych wnętrzach, z większym prawdopodobieństwem znajdziemy je w lokalach o gorszych warunkach sanitarnych,
gdzie znajdą lepszą pożywkę i warunki do rozmnażania.
Dlaczego pluskwy są niebezpieczne?
Ugryzienie pluskwy może się źle skończyć. Opuchnięcia, alergie, obrzęki to jedno – powstają na skutek ugryzienia, ponieważ to człowiek jest głównym żywicielem. Pluskwy uaktywniają się w nocy, wychodząc na zewnątrz, gdy tylko poczują obecność człowieka.
Często ugryzienie pluskwy możemy pomylić z alergią czy jakimś zadrapaniem . Ugryzienia pluskiew są jednak bardziej charakterystyczne, wyglądają jak czerwone linie lub skupiska grudek na ciele, swędzą, mogą zamieniać się w ropne pęcherze .
Naszą czujność powinny wzbudzić plamy krwi na ubraniach i pościeli , drobne czarne kropeczki w miejscach gdzie przebywamy (są to odchody pluskiew), nieprzyjemny zapach w mieszkaniu. Niebezpieczny jest również sam strach przed kontaktem z robactwem , który sprawia, że po odkryciu pluskiew w mieszkaniu wiele osób boi się do niego wrócić.
Czy istnieje skuteczne sposób na pluskwy?
Choć pluskwy budzą chyba największą grozę, w wielu miejscach możemy natrafić na inne insekty, takie jak mrówki, mole czy karaluchy. Bytują tam, gdzie znajduje się człowiek, nieraz bez względu na stan sanitarny wnętrza. Z tego powodu możemy je spotkać nawet w „czystych obiektach”. Pluskwy dają o sobie znać, kiedy pojawi się żywiciel. W ychodzą wówczas ze szczelin, z instalacji, z wentylacji i wszelkiego typu otworów , w których mogły się schować.
Ich tępienie nie należy do najłatwiejszych. Skuteczne są jedynie tzw. preparaty kontaktowe , co utrudnia dotarcie do insektów ukrytych w niewidocznych miejscach. W celu eliminacji pasożytów stosuje się również metody termiczne i zamgławianie w postaci aerozolu . Zabiegi należy powtarzać po 2-3 tygodniach, aby usunąć nowe pluskwy, które przetrwały w postaci jajeczek .
Zobacz także:
Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach
Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów
Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?