Nowy, niebezpieczny trend wśród młodzieży – snusy. Jak wpływają na organizm?
Wśród polskiej młodzieży zapanowała nowa moda, którą wielu młodych ludzi może przypłacić zdrowiem. Chodzi o woreczki nikotynowe, tzw. snusy. Trend nadszedł ze Skandynawii, gdzie ta forma używki jest legalna. W szkołach panuje duże poruszenie na ten temat, a resort zdrowia planuje już ustawę, która zabraniałaby sprzedaży saszetek z syntetyczną nikotyną.
Nowa moda na woreczki z nikotyną
Czym są snusy? – To takie woreczki z nikotyną. Piłkarze tego używają, zresztą inni sportowcy też. Wsadza się to pod górną wargę, żeby się uspokoić – mówi 15-latek z Warszawy, uczeń liceum ogólnokształcącego. Przykład, jak zwykle, idzie z góry. Skoro snusów używają idole nastolatków, także i oni chcą po nie sięgać.
Taka natura nastolatków – lubią eksperymentować. Próbują różnych substancji, papierosów, e-papierosów , alkoholu, niestety również narkotyków, co zwykle przynosi opłakane skutki. Narażają swoje zdrowie mimo ostrzeżeń. Teoretycznie wiedzą, że to „coś” jest dla nich niebezpieczne, ale „idą w to”. Bo kolega „poszedł”. Bo przecież „nie chcę wyjść na ciemięgę”.
Snusy – zamiast papierosów
Snusy są legalną w krajach UE, np. w Szwecji, używką, która jest alternatywą dla papierosów. Jest to forma sproszkowanego tytoniu , który zażywa się doustnie, umieszczając pod wargą woreczek. Używka jest dyskretna i co działa na jej korzyść – nie powoduje intensywnego zapachu. Oryginalne snusy nie zawsze występują w woreczkach, mogą także mieć luźną formę, jak tabaka, jednak to, po co sięga polska młodzież, to właśnie woreczki nikotynowe.
Jeden woreczek ze snusem może mieć stężenie nikotyny, od 0 do 50 mg/g. Jest malutki, waży ok. 0,5 g, ale może dostarczyć nawet do 25 mg nikotyny. Warto wiedzieć, że ostre zatrucie nikotyną następuje przy dawce 5 mg na kilogram masy ciała (więc jeśli ktoś waży 50 kg, to będzie 250 mg – 10 woreczków). Szczyt stężenia nikotyny we krwi następuje po ok. 30 min. od zażycia saszetki. Po umieszczeniu snusu w ustach można poczuć mrowienie lub pieczenie dziąseł.
Nowa zmora w szkołach
Szkoły zdają się być, póki co, bezradne w obliczu nowego zagrożenia. Woreczki nikotynowe, choć w sklepach niedostępne, z łatwością można kupić przez internet. Dyskrecja ich zażywania powoduje, że trudno dostrzec, czy dany uczeń akurat stosuje używkę.
"Ostatnio coraz częściej pojawiają się informacje o nowych używkach wśród młodzieży o nazwie snusy” – alarmują pracownicy jednego z krakowskich liceów, cytowani przez onet.pl. „To produkty zawierające nikotynę, przeznaczone do zażywania doustnego. Wkłada się je między dziąsło a wargę, co powoduje uwalnianie soli nikotyny i przenikanie jej do krwiobiegu w szybkim tempie. Możliwość łatwego kupienia w Internecie oraz dyskretnego zażycia używki sprawia, iż zainteresowanie wśród młodzieży niepokojąco rośnie".
„Snusy to stosunkowa nowość na polskim rynku, wiele osób nie wie o ich istnieniu i może nie skojarzyć z czymś złym okrągłego pudełka zbliżonego wyglądem do dawnych opakowań na cukierki. Dlatego apelujemy do rodziców, którzy mają większy wgląd w to, co ich dziecko ma w kieszeni czy plecaku, by zwracali uwagę na te charakterystyczne okrągłe pojemniczki – powiedziała w rozmowie z "Gazetą Krakowską" pedagożka szkolna mgr Ksymena Maciąg.
„Nie mamy jeszcze pewności, chociaż są już pewne doniesienia, że mogą być one (snusy – przy. red.) równie niebezpieczne jak papierosy. Poza tym, z powodu sposobu ich używania, woreczki nikotynowe mogą i najprawdopodobniej powodują choroby jamy ustnej i przyzębia . Z prostego powodu. To, co dotyka warg, dziąseł, śluzówki może powodować choroby – powiedziała psychiatra, Karolina Grządziel dla GK.
Co na to polskie prawo?
W związku z zamieszaniem, jakie ostatnio wywołały tubki z alkoholem, w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zaostrzeniem przepisów dotyczących, m.in., m.in. reklamowania i opakowań alkoholu oraz weryfikacji wieku przy jego sprzedaży. ”W żaden sposób nie może takie opakowanie zachęcać do spożycia alkoholu osób poniżej 18. roku życia. Nie może kojarzyć się z relaksem, nie może kojarzyć się z jakąś przyjemnością” – powiedziała Izabela Leszczyna w TVN 24.
Wkrótce mają także pojawić się zmiany w przepisach dotyczących wyrobów nikotynowych: "Mamy też gotowy projekt ustawy, w którym zabronimy saszetek z nikotyną syntetyczną".
Zobacz także:
Nastolatki po prostu muszą mieć w pokoju bałagan. A powody, dlaczego go robią, są bardzo ważne
Jesteś mamą albo tatą? To w telefonie powinieneś mieć te 3 aplikacje. Wybór pediatry
Kryzys psychiczny u dziecka. Młodzież potrzebuje naszej uwagi, nie bagatelizujmy tego