Matura 2024 - język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE
Matura 2024 właśnie się rozpoczęła. Maturzyści mają już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach - 2023 i 2015. Mamy oficjalne arkusze CKE.
Matura w formule 2023 i w formule 2015
W tym roku matura przeprowadzana jest w dwóch formułach - 2015 i 2023. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla absolwentów gimnazjów i trzyletnich szkół średnich. Maturę w formule 2023 zdawać będą uczniowie po ośmioletniej podstawówce, którzy potem kontynuowali naukę w czteroletnich liceach, pięcioletnich technikach i szkołach branżowych II stopnia.
Matura to najważniejszy egzamin dla kończących szkołę średnią. Wśród przedmiotów obowiązkowych znajdują się matematyka, język polski oraz język obcy nowożytny. Do tego maturzysta musi podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, ile punktów trzeba zdobyć w konkretnych formułach, aby egzamin został uznany za zdany.
Matura 2023. Arkusze CKE
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego dla zdających maturę na poziomie podstawowym w nowej formule 2023 podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym znajdują się dwa testy: "Test - Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie maturzyści muszą napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych przez komisję.
W tym roku na maturze w formule 2023 było wypracowanie pt.:
- Bunt i jego konsekwencja dla człowieka
- Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
A w formule 2015:
- Bunt czy pokora – którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
-
Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Potopu Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury.
Poniżej publikujemy arkusze CKE:
Matura w formule 2023 , język polski, poziom podstawowy.
Matura w formule 20215 , język polski, poziom podstawowy.
Punktacja na maturze
W obu formułach matury w 2023 roku obowiązuje ten sam próg zdawalności, czyli 30 procent. W przypadku egzaminu rozszerzonego nie ma progu zdawalności. Jednak owe 30 procent niezbędne do zdania matury w 2024 roku może się różnić w zależności od formuły egzaminu, do której podszedł maturzysta.
Dla poziomu podstawowego matury próg zdawalności to:
język polski - w formule 2015 to 21 punktów na 70, a w formule 2023 to 18 na 60,
matematyka - próg zdawalności w obu formułach to 14 punktów na 46,
język obcy nowożytny - w formule 2015 to 15 na 50 punktów, a w formule 2023 to 18 na 60.
Taki sam próg zdawalności obowiązuje egzaminy ustne:
język polski - 9 punktów na 30 w formule 2015, a w formule 2023 będzie to 12 na 40,
język obcy nowożytny - w zależności od zdawanego języka i jego formuły, ale angielski najczęściej 9 punktów na 30.
Wszystkie arkusze, również dla uczniów z Ukrainy i niewidomych, wraz z odpowiedziami znajdziecie na stronie internetowej CKE.
Zobacz także:
Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę? CKE podaje dokładne wyliczenia
Matematyka zniknie z matury? “Nie przyda im się w dorosłym życiu”