Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Krup to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Co robić, gdy nagle dopadnie twoje dziecko?
Fot. Canva/Larisa Stepanenko/Getty Images

Krup to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Co robić, gdy nagle dopadnie twoje dziecko?

23 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Zaczyna się często niewinnie: katar, stan podgorączkowy, ale poza tym nic specjalnego. Dziecko może mieć dobry humor, bawić się tak, jak zwykle. Jednak kaszel, który pojawia się w nocy, może napędzić rodzicom strachu.

To charakterystyczny stidor, tak zwane „pianie koguta”. Brzmi tak, jakby dziecko się dusiło, jakby brakowało mu tchu. Często występuje w przebiegu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, które określa się też mianem „krup”. Co wtedy robić? Jak rozpoznać i jak leczyć krup?

Krup – częsta choroba wieku dziecięcego

Krup, znany także jako ostre podgłośniowe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, to choroba zakaźna układu oddechowego, która najczęściej dotyka małe dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, u dorosłych pojawia się rzadko. Wywołują ją zazwyczaj wirusy, takie jak wirus paragrypy, adenowirusy czy wirus RSV , rzadziej bakterie.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a najbardziej maluchy narażone są na nie wiosną i jesienią, ciepłą zimą, gdy występują duże zmiany temperatur. Charakterystyczny dla krupu jest jego przebieg. Zwykle zaczyna się od nagłego ataku kaszlu, poprzedzonego ewentualnie subtelnymi objawami „zwyklej” infekcji , jak katar, czy stan podgorączkowy, najczęściej pojawiającego się znienacka nocą, a tan kaszel to tzw. stidor, czy inaczej „pianie koguta”.

Wigilia za pasem, więc już dziś zadbaj o odporność swojego dziecka. W święta będzie zdrowe i radosne
Jak przeżyć święta w patchworkowej rodzinie i nie zwariować? Wiele zależy od dobrego planu

Krup – objawy

W ciągu dnia dziecko może wykazywać objawy lekkiego przeziębienia, mieć wodnisty katar, stan podgorączkowy. A w nocy wybudza je intensywny kaszel:

  • szczekający kaszel – przypominającym pianie koguta, albo dźwięki foki,
  • chrypka – wynikająca z zapalenia krtani,
  • świszczący oddechem – szczególnie podczas wdechu (tzw. stridor),
  • duszności – wynikające z obrzęku dróg oddechowych,
  • gorączką – choć nie zawsze występuje.

Dziecko może mieć także trudności z połykaniem i oddychaniem, z wysiłkiem łapać powietrze. Wąskie drogi oddechowe u dzieci powodują, że nawet niewielki obrzęk może prowadzić do takich problemów. Możemy także obserwować wzmożoną pracę klatki piersiowej, a nawet zasinienie wokół ust, ale to objaw bardzo rzadki. Choć krup zwykle szybko mija, po 2-7 dniach ustępuje nawet samoistnie, to u wrażliwszych dzieci mogą zdarzać się nawroty. Ponieważ objawy bywają spektakularne, nic dziwnego, że rodzice mogą być po prostu przerażeni tą infekcją.

Co robić, gdy pojawi się atak krupu?

Na profilu prowadzonym przez pediatrę @eaty_moms na Instagramie, pojawiły się cenne rady, co należy robić w przypadku, gdy nasze dziecko niespodziewanie dopadnie atak krupu:

  • zachowaj spokój, spróbuj utulić dziecko, żeby nie było zdenerwowane, nie płakało,
  • podaj mu coś do picia,
  • okryj kocem, otwórz okno, wyjdź na dwór (chłodne, świeże powietrze dobrze zrobi), stań z dzieckiem, przy otwartych drzwiach lodówki.

„A jeśli masz w domu steryd do nebulizacji, to wykonaj taką nebulizację samodzielnie z dużej dawki sterydu: Budezonid 2 mg w jednej nebulizacji bez rozcieńczania”. @eaty_moms podkreśla, że jest to jednorazowa interwencja i nie należy powtarzać jej na własną rękę. Natomiast jeśli to nie pomoże, trzeba zgłosić się do lekarza, a nawet do szpitala na ostry dyżur.

Nie inhaluj dziecka solą fizjologiczną

Powszechnie uważa się, że w łagodzeniu kaszlu pomaga nawilżanie śluzówki gardła przy pomocy pary wodnej, czy inhalacji solą fizjologiczną. Owszem, to jest pomocne, ale w przypadku przewlekłego kaszlu, trwającego już kilka dni. W przypadku ostrego zapalenia krtani może wręcz nasilić objawy. „Uwaga! Nie pomyl Nebu-dose z Nebbudem. To roztwór soli hipertonicznej, może spotęgować objawy” - czytamy na @eaty_moms.

Zobacz także:

Coraz więcej dzieci choruje na atypowe zapalenie płuc. Nawet lekarze mają problemy z diagnozą

Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku

Twoje dziecko ma przepisane inhalacje ze sterydów? Nie zapomnij o tej jednej rzeczy – radzi pediatra

Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność
Kobiety zapadają na tajemniczą chorobę. Pod obserwacją już 300 osób
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci