Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina
fot. Shutterstock/Prostock-studio

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

28 kwietnia 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.

Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?

Na początku głównie z głodu

Dla noworodków regularne karmienie jest kwestią przetrwania. W dodatku nocne mleko mamy jest dużo bardziej wartościowe od tego dziennego. Noworodki wręcz powinny budzić się w nocy z płaczem świadczącym o tym, że są głodne . Jeżeli tak się nie dzieje, trzeba poradzić się lekarza, który może zalecić karmienie przez sen, lub budzenie maluszka.

Dzieci rodzą się z niedojrzałym układem nerwowym. Dlatego pierwsze trzy miesiące życia są nazywane "czwartym trymestrem" . Jest to czas przystosowywania się maluszka do nowych warunków życia. Nocne pobudki są tutaj elementem stałym.

Najmniejsze dzieci płaczą w nocy także dlatego, że mają mokrą pieluszkę , albo potrzebują bliskości. Nie ma się czemu dziwić. Przez prawie 10 miesięcy cały czas słyszały bicie serca swojej mamy, a teraz nagle zrobiło się cicho. Poszukiwanie bliskości to także uwarunkowanie ewolucyjne . To całkowicie normalne, że noworodek najlepiej śpi obok swojej mamy. A co ze starszymi niemowlętami?

Beata Portal Parentingowy (21).jpg
fot. Freepik

Później raczej z samotności

"Czy już przesypia noce?" – to pytanie słyszy każda młoda mama. I gdy nie może odpowiedzieć twierdząco, to zaczyna się martwić, że może z jej dzieckiem jest coś nie tak. Ma 10, 15, albo nawet 20 miesięcy i nadal budzi się w nocy z płaczem? Nic w tym dziwnego.

Większe niemowlęta , podobnie jak noworodki, mogą budzić się w nocy z powodu głodu. Zwłaszcza te karmione piersią. Inną najczęstszą przyczyną będzie ponownie pragnienie bliskości rodzica . Wtedy do ukojenia płaczu wystarcza wzięcie na ręce, przytulenie czy pobujanie.

Spanie maluszków w oddzielnych łóżeczkach z dala od rodziców to wynalazek nowoczesności. Oczywiście, są dzieci, które już w wieku sześciu miesięcy śpią same w łóżeczkach całą noc i to też jest w porządku. Ale ogromna większość maluchów nawet do drugiego, czy trzeciego roku życia będzie potrzebowała bliskości rodzica w nocy. I warto im na nią pozwolić.

Beata Portal Parentingowy (22).jpg
fot. Freepik

Co może zaniepokoić

Budzenie się z płaczem nie jest niczym dziwnym, ale czasem warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. U najmniejszych dzieci zaniepokoić może spocona główka . Świadczy nie tylko o za wysokiej temperaturze w pokoju, ale może być sygnałem niedoboru witaminy D .

U niemowląt warto zwrócić uwagę, czy nocne pobudki nie wynikają z problemów trawiennych . Kiedy dziecko podkula nóżki i napina ciało, może mieć tzw. kolkę lub wzdęcia. To zdarza się często przy karmieniu mlekiem modyfikowanym i może wymagać przejścia na specjalistyczną mieszankę. Maluszki budzą się też, gdy mają zatkany nos .

Przedszkolak budzący się z płaczem to już zupełnie inna historia. Najprostszym wytłumaczeniem są złe sny , które dzieciom w wieku 3, 4 czy 5 lat zdarzają się bardzo często. Około trzeciego roku życia pojawiają się też nocne lęki . Kolejna sprawa to problemy z układem oddechowym, np. przerośnięty trzeci migdał , który powoduje bezdechy i nocne pobudki. Za każdym razem, gdy budzenie się z płaczem rodziców niepokoi, warto wybrać się do lekarza. Można też upewnić się, że stosujemy właściwą higienę snu .

Zdrowy sen dziecka

Na nocne wybudzenia mogą wpływać bardzo prozaiczne rzeczy, na które w ogóle nie zwracamy uwagi. Najczęściej w naszych sypialniach jest po prostu za ciepło . To przeszkadza zarówno noworodkom, jak i przedszkolakom. Optymalna temperatura do spania to 19 stopni.

Czasami budzenie się z płaczem, w różnym wieku, jest wynikiem przebodźcowania w dzień. Dziecko ma za dużo wrażeń i jego mózg nie potrafi sobie z nimi poradzić w trakcie snu. Wizyty w nowych miejscach i ekscytujące zabawy lepiej planować na pierwszą połowę dnia, żeby po południu dać dziecięcemu mózgowi szansę na uspokojenie się.

Bardzo duży wpływ na spokojny sen ma też to, co robimy z dzieckiem tuż przed położeniem go do łóżka. Aby zadbać o waszą noc, na dwie godziny przed pójściem spać wyłącz wszystkie ekrany i zamień górne światło na nocne lampki . To przyspieszy produkcję melatoniny konieczną do spokojnego snu. Proponuj spokojne, wyciszające zabawy. Możesz także spróbować wieczornego masażu. To świetnie odpręża i daje szanse na bycie blisko tuż przed snem.

Zobacz także:

Niemowlę płacze i krzyczy w kąpieli? Wykorzystaj ten sposób, a pokocha wodę

Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

To jedyna recepta na sukces w dorosłym życiu. Tak wychowasz zaradne dziecko

Nie znasz ojca dziecka? Urzędnik go wymyśli. O takim absurdzie dawno nie słyszałyśmy
Dwa tygodnie do matury. CKE przekazała ważny komunikat na temat egzaminu
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci