Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości 12-latka zatruła się czadem. Uratowali ją rodzice
Fot. Canva/vcgcorbis, EastNews/Adam Burakowski

12-latka zatruła się czadem. Uratowali ją rodzice

8 lutego 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Kilka dni temu w Bielsku-Białej doszło do wstrząsającej sytuacji. 12-letnia dziewczynka niespodziewanie straciła świadomość podczas kąpieli w wannie. Jej rodzice natychmiast zareagowali i tylko dzięki ich szybciej reakcji dziecko zdołało przeżyć. Co się dokładnie stało?

Koszmar w Bielsku-Białej. 12-latka straciła przytomność

4 lutego w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul. Leszczyńskiej w Bielsku-Białej doszło do zdarzenia, które wstrząsnęło całą Polską. 12-letnia dziewczynka , która zażywała kąpieli w wannie, nagle straciła przytomność. Dziecko przeżyło dzięki czujności rodziców, którzy gdy tylko zorientowali się, co się dzieje, rzucili się córce na pomoc. Wyciągnęli ją z łazienki jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych i udzielili pierwszej pomocy.

Na miejscu natychmiast pojawiło się Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy udzielili poszkodowanej 12-latce niezbędnej pomocy. Później dziecko zostało przetransportowane do szpitala pediatrycznego. Wciąż jednak nie było do końca jasne, dlaczego dziecko straciło świadomość. Tę zagadkę udało się rozwikłać dopiero strażakom.

6-tygodniowe niemowlę nie żyje. Matka ogrzewała je suszarką
Możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Ta ulga w PIT za 2024 to hit

12-latka zatruła się tlenkiem węgla

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy postanowili zmierzyć poziom tlenku węgla w mieszkaniu, w którym 12-latka straciła przytomność. Poziom czadu wynosił tam aż 360 ppm. Tak wysokie stężenie powoduje charakterystyczne objawy, takie jak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabienie mięśni,
  • zaburzenia równowagi,
  • drgawki
  • utrata świadomości.

Strażacy alarmują: tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, powoduje za to śmiertelne niebezpieczeństwo. Tylko 3 głębsze wdechy wystarczą, by stracić przytomność. Co gorsza, czad jest dla człowieka zabójczy. Dostaje się do organizmu drogami oddechowymi i dużo łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Na skutek tego dochodzi do hipoksji, czyli silnego niedotlenienia tkanek.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Od 1 października 2024 r. w całej Polsce odnotowano już 1690 zdarzeń z CO. 716 osób uległo podtruciu, a 31 zmarło.

omdlenie (1).jpg
Objawy zatrucia tlenkiem węgla. Fot. Canva

Co robić, gdy w wykryjesz w miekszaniu czad? Trzeba reagować natychmiast

Do zatrucia czadem dochodzi najczęściej w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Najczęstszą przyczyną ulatniania się tlenku węgla jest awaria pieców lub innych urządzeń. Jednak to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa również ludzka nieuwaga czy chęć zaoszczędzenia kilku złotych. Taka postawa może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Dlatego tak ważne jest regularne przeglądanie kominów i instalacji grzewczych, a także sprawdzanie, czy wentylacja w domu działa prawidłowo. Warto również zainwestować w specjalny miernik stężenia gazów.

Co zrobić, gdy zorientujemy się, że czad się ulatnia? Należy działać natychmiast. Najlepiej otworzyć na oścież wszystkie okna, by wywołać przeciąg. Wszystkich domowników poleca się wyprowadzić z pomieszczenia na świeże powietrze. Należy również ostrzec sąsiadów i jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112. Jeśli u którejkolwiek z osób wystąpią objawy zatrucia czasem, należy poluźnić ubrania, sprawdzić oddech, a w razie potrzeby — wykonać resuscytacje i czekać do przyjazdu karetki.

karetka.jpg

Zobacz także:

400 plus zamiast 800 plus. Tysiące osób otrzymają niższą kwotę

Iga nie żyje. Mała wojowniczka przyjęła najdroższy lek na świecie

PIT 2024. Można dostać nawet 2700 zł zwrotu na dziecko

800 plus nie dla bezrobotnych – Polacy wydają wyrok [WYKRESY]
Manipulacja i oszustwo „na apteczkę od NFZ”. Ostrzeżenie przed fałszywymi e-mailami
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci