Dziecko.Pacjenci.pl Przed ciążą Zioła na płodność z babcinej apteczki. Pomagały kobietom od lat
fot. Unsplash/Hasan Hazansadeh

Zioła na płodność z babcinej apteczki. Pomagały kobietom od lat

29 lutego 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Trudności z poczęciem dziecka dotykają aż 1,5 miliona par w Polsce. Kolejne negatywne testy ciążowe sprawiają, że szukają nowych sposobów na wsparcie płodności. Pomóc może medycyna ludowa. Te 4 zioła znane są od wieków ze swojego dobroczynnego wpływu na płodność.

Nasza babcie doskonale wiedziały, po jakie zioła sięgnąć przy przeziębieniu , a jakie będą najlepsze na problemy z żołądkiem. Ziołowe herbatki piły też po to, aby wyregulować cykl menstruacyjny. Niektórym z nich przypisywano wręcz magiczne właściwości przywracania płodności. Poznaj 4 zioła na płodność z babcinej apteczki.

Magiczna bylica pospolita

Jednym z ziół, które na pewno piły nasze babcie dla poprawienia płodności, była bylica pospolita . Słowianie przypisywali jej wręcz magiczne właściwości. Według dawnych wierzeń potrafiła przywrócić płodność kobietom, które nie mogły zajść w ciążę, a najlepiej było ją zbierać w wigilię św. Jana, czyli 23 czerwca.

Ile jest prawdy w słowiańskich wierzeniach? Dowiedziono, że bylica pospolita wzmaga krwawienia menstruacyjne, musi więc mieć wpływ na kobiecy układ rozrodczy.

Beata - 2024-02-29T094218.430.jpg
fot. Wikimedia Commons

Wiadomo, że bylica ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne i moczopędne. Wspomaga również produkcję żółci, ma właściwości odkażające i może pomóc w pozbyciu się pasożytów , m.in. glisty ludzkiej.

Bylica pospolita to nie więcej niż zwykły chwast. Rośnie wszędzie, najczęściej przy drogach i ścieżkach. Na szczęście nie musisz go zbierać w noc świętojańską, bo suszone zioło można kupić w dobrej aptece albo sklepie zielarskim . Napar przygotujesz, zalewając niewielką ilość suszu wrzącą wodą. Najlepiej parzyć go pod przykryciem, a później przecedzić.

Beata - 2024-02-29T095057.714.jpg

Pokrzywa dla zdrowej macicy

Pokrzywę wiele osób stosuje do dziś, a to dlatego, że uznawana jest za naturalny antybiotyk . Można nią także zastąpić kawę , ponieważ wykazuje silne działanie pobudzające. Lepiej nie pić jej na noc.

Pokrzywa wzmacnia organizm , dlatego dobrze ją pić w okresie infekcyjnym i w czasie leczenia poważniejszych chorób dla wsparcia regeneracji. Działa moczopędnie — pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, dlatego przyda się przy dokuczliwych obrzmieniach. Polecana jest także osobom z cerą trądzikową. A jak działa przy staraniach o dziecko?

Beata - 2024-02-29T100333.314.jpg
fot. Wikimedia Commons

Pokrzywa jest powszechnie uważana za zioło świetnie wspierające płodność . Napar z liści pokrzywy może ułatwiać zajście w ciążę ze względu na zawartość witamin i minerałów, takich jak żelazo, magnez i krzem. Ale to nie wszystko.

Napar z liści pokrzyw odżywia błonę śluzową macicy , czyniąc ją bardziej przyjazną dla zapłodnionej komórki jajowej. Zalecana jest także przy bardzo obfitych miesiączkach.

Herbatę z pokrzywy warto pić również w ciąży , aby uchronić się przed infekcjami i wzmacniać organizm. Przyda się także w czasie karmienia piersią, bo zawarte w niej składniki wzmagają produkcję pokarmu , co jest bardzo pomocne zwłaszcza tuż po porodzie.

Beata - 2024-02-29T100840.509.jpg
fot. Freepik

Niepokalanek mnisi na problemy hormonalne

Niepokalanek mnisi poprawia płodność . To nie tylko kwestia staropolskich wierzeń, ale także naukowy fakt. Jego działanie jest na tyle skuteczne, że można go znaleźć w wielu suplementach diety dedykowanych kobietom starającym się o dziecko.

Najczęściej wykorzystuje się owoce niepokalanka, bogate w kwasy tłuszczowe. Dzięki nim roślina łagodzi napięcie przedmiesiączkowe , towarzyszące mu problemy ze snem oraz dokuczliwe skurcze mięśni gładkich.

Beata - 2024-02-29T102701.244.jpg
fot. Wikimedia Commons

Niepokalanka warto włączyć do swojej codziennej diety zwłaszcza wtedy, gdy problemy z zajściem w ciążę wynikają z zaburzeń hormonalnych . Ta roślina reguluje poziom estrogenu i progesteronu i pomaga wyregulować nierówne cykle miesiączkowe .

Niepokalanek mnisi pomoże również w zespole policystycznych jajników , ponieważ zawarte w nim substancje nie tylko wspierają produkcję progesteronu, ale także obniżają poziom prolaktyny. Podczas starań o dziecko zaleca się spożywanie ok. 95 mg owoców niepokalanka w postaci naparu albo 40 kropli jego ekstraktu. Można go stosować nawet przez półtora roku.

Liście maliny chronią przed poronieniem

Napar z liści malin to jeden z najlepszych ziołowych sposobów na wsparcie płodności . Nasze babcie znały jego cudowne właściwości i korzystały z nich na co dzień. Liście maliny są bogate w karotenoidy, witaminy i minerały. Zapobiegają nadmiernym krwawieniom, dlatego mogą być bezcenne w okresie przygotowań do ciąży.

Herbatka z malinowych liści jest zalecana kobietom cierpiącym na endometriozę . Pomoże przy zbyt obfitych miesiączkach oraz po zabiegach ginekologicznych, takich jak usunięcie mięśniaków czy cyst.

Beata - 2024-02-29T103131.743.jpg
fot. Wikimedia Commons

Napar łagodzi skurcze mięśni, zwłaszcza w okolicach miednicy, dlatego pomaga utrzymać ciążę w jej pierwszych tygodnia . Liście maliny powinny stosować zwłaszcza te kobiety, które doświadczyły poronienia . Dowiedziono również, że liście maliny warto stosować przy stwierdzonej niskiej jakości komórek jajowych .

Napar z liści malin przydaje się także przed porodem. Poleca go aż 63 proc. wszystkich położnych. Liście maliny w ostatniej fazie ciąży mają przyspieszać poród i ułatwiać jego przebieg .

Zobacz także:

Dodaj smaku staraniom o dziecko. Te potrawy podkręcą wasz apetyt

Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

Dzieci z najlepszą odpornością rodzą się tym miesiącu. Lekarze są pewni

Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką
Oszukana jajecznica to hit w moim domu. Nie zużywam do niej ani jednego jajka
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci