Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności
Fot. Freepic

Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności

30 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość występowania krótkowzroczności u dzieci zwiększyła się ponad trzykrotnie. Obecnie dotyka ona nawet co trzecie dziecko, a zazwyczaj zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Zdaniem ekspertów odpowiedzialne są za to trzy główne przyczyny. Jakie?

Rośnie liczba dzieci z krótkowzrocznością

Rośnie liczba dzieci z krótkowzrocznością . Między 1990 a 2023 rokiem wzrosła ponad trzykrotnie. Obecnie tę wadę wzroku diagnozuje się u nawet 36 proc. nieletnich osób - tak wskazują wyniki opublikowanej niedawno w "British Journal of Ophthalmology"  pracy naukowców z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-sen University.

W ramach badania przeanalizowano 276 innych prac, które zawierają dane na temat zdrowia blisko 5,5 mln dzieci i nastolatków między 5. a 19. rokiem życia z 50 państw świata.

2149018981.jpg

Jakie czynniki są odpowiedzialne za wzrost krótkowzrocznosci?

Badacze doszli do wniosku, że czynnikami, które najsilniej przyczyniają się do wzrostu krótkowzroczności są: wczesne rozpoczynanie szkolnej edukacji, długi czas jej trwania, ale też zwiększanie czasu spędzanego przed ekranami elektronicznych urządzeń kosztem aktywności, na przykład na świeżym powietrzu. Wada objawia się trudnością w widzeniu obiektów z daleka. Zazwyczaj zaczyna się ona we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem.

Między 1990 a 2000 rokiem wzrost przypadków krótkowzroczności kształtował się na poziomie 24 proc. Z kolei w latach 2001-2010 wynosił 25 proc. natomiast w kolejnej dekadzie 30 proc. W okresie 2020-2023 wynosił z kolei 36 proc. Z kolei do gwałtownego przyrostu zachorowań po 2020 r. mogła przyczynić się pandemia koronawirusa - tak sugerują chińscy akademicy.

Wada wzroku częściej występuje u dziewcząt

Zgodnie z ich ustaleniami znacznie większy wzrost przypadków krótkowzroczności odnotowuje się u nastolatków, niż u dzieci. Wada wzroku częściej występuje u dziewcząt oraz mieszkańców miast. Z kolei różnice płciowe w częstotliwości występowania krótkowzroczności autorzy pracy tłumaczą znacznie szybszym osiąganiem dojrzałości przez dziewczęta oraz tym, że spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu, porównując do chłopców.

Jak się okazuje, różnice geograficzne mogą być w ocenie naukowców skorelowane z silnym rozwojem gospodarczym, który obserwowany jest w ostatnich latach w Azji Wschodniej oraz Południowej. Jak podkreślają naukowcy, częstość występowania krótkowzroczności ma udowodniony związek z rozwojem gospodarczym oraz czasem trwania edukacji.

Czytaj też:

Myślisz, że nie jesteś uzależniony od telefonu? Psycholożka wymienia objawy tego nałogu

Ujawniono, co kryje się w nuggetsach z McDonalds'a. Skład może cię nieźle zaskoczyć

Kluczem do szczęścia jest odpuszczanie. Buddyjski mnich radzi, jak się tego nauczyć


To musisz łykać po 50. Witamina D i wapń to tylko początek
Co druga kobieta w Polsce umiera z tego powodu. Kardiolog mówi, od czego to zależy
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci