Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów
Poród to bardzo stresujące wydarzenie w życiu każdej kobiety, a jeśli nie ma nikogo, kto mógłby jej dokładnie opowiedzieć, jak to wygląda i co robić - łatwo o pomyłkę lub błąd. Położna, Marta z profilu @momama_twojaciaza, podpowiada więc, o czym pamiętać na sali porodowej.
Nie tak, jak na filmach
Poród na filmie wygląda… komfortowo. Kobieta leży na plecach, wszystko odbywa się szybko, a wokół niej pełno jest lekarzy… Cóż, poród w pozycji leżącej wymaga od kobiety więcej wysiłku, żeby wypchnąć dziecko. O wiele wygodniejsze i ułatwiające poród będą pozycje kuczna czy na czworaka. Dobrze jest też chodzić lub korzystać z piłki do pilatesu, która znajduje się już w większości porodówek w Polsce. Poród w pozycji leżącej, czy też od razu położenie się na łóżku na sali porodowej, jest częstym błędem na porodówce i bynajmniej nie jedynym.
Najczęstsze błędy na porodówce
Skoro numerem jeden jest pozycja leżąca, to pora na kolejne błędy, a zatem:
2. Zaciśnięte usta, szczęka i pięści - zaciskając te partie ciała od razu zaciskamy mięśnie dna miednicy, a powinniśmy je rozluźnić;
3. Szybki i płytki oddech lub przeciwnie - pogłębiony. Dlatego należy korzystać z zajęć w szkole rodzenia i nauczyć się odpowiedniego oddechu przed porodem!
4. Brak wiedzy na temat przebiegu porodu - czyli krótko mówiąc, trzeba dopytać się lekarza lub położnej w szkole rodzenia o wszystkie aspekty porodu. Wtedy nie zaskoczy nas wiele i będziemy przygotowani na dużo więcej, niż jadąc na porodówkę w niewiedzy;
5. Znieczulenie całkowicie niwelujące odczucia porodowe - niestety, znieczulenie zewnątrzoponowe często całkowicie zatrzymuje lub znacząco utrudnia akcję porodową.
Przygotuj się do porodu
Sama wyprawka do szpitala to niewielki sukces w przygotowaniu do porodu. Żeby naprawdę przygotować się porządnie na tak duże wydarzenie w życiu, trzeba wziąć udział w zajęciach ze szkoły rodzenia, a także - ćwiczyć w domu. Przede wszystkim należy ćwiczyć oddech, bowiem może on bardzo pomóc w łagodzeniu bólu wynikającego ze skurczów macicy. Przygotowując się do porodu warto także, przynajmniej orientacyjnie, przygotować sobie jego plan. I najważniejsze - należy ufać personelowi w szpitalu, a nie ciągle podważać ich decyzje lub propozycje.
Zobacz także:
Jedz codziennie jedno awokado, a tak wpłynie na Twoje zdrowie. Jeden owoc, a tyle korzyści!
Brylował w papieskich ogrodach, bo jest dobry na serce. A Polacy nie chcą go jeść
Niszczą pamięć i uszkadzają mózg. Te produkty powinny zniknąć z twojej diety