Te objawy powinny cię zaniepokoić. W najbliższych dniach obserwuj swoje dziecko
Lato wraca i to w bardzo intensywnej odsłonie. Już w poniedziałek termometry pokażą od 28 stopni na wybrzeżu po 34 na krańcach zachodnich. IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami. W tym czasie pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakim jest hipertermia, czyli przegrzanie organizmu. Szczególnie zwróć uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych.
Długi sierpniowy weekend, pogoda wymarzona na plażowanie, lato w pełni. Uwaga! Ta pogoda może być śmiertelnie niebezpieczna. Chroń siebie i bliskich. Poznaj objawy przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Musisz też wiedzieć, co robić, gdyby do nich doszło!
Kiedy dochodzi do przegrzania
Najczęściej do przegrzania organizmu dochodzi, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 31 st. . Mówi się, że najbardziej narażone są niemowlęta i osoby starsze, jednak warto pamiętać, że do przegrzania może dojść u każdego, niezależnie od wieku. Przyczyny, to zbyt długa ekspozycja na słońce , wysiłek fizyczny w upalny dzień i nieodpowiedni strój. W przypadku najmłodszych wart dodać jeszcze drzemkę w plażowym namiocie, czy w wózku osłoniętym budką i pieluchą.
Przegrzanie, czyli hipertermia, to nagromadzenie nadmiernego ciepła w organizmie . W zależności od stopnia dzielimy przegrzanie na: umiarkowane, wyczerpujące i udar cieplny. W przypadku umiarkowanego przegrzania występują następujące objawy:
- obrzęki
- omdlenia
- wysypka
- wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa (drgawki).
Przy wyczerpującym przegrzaniu objawy są bardziej nasilone. Dodatkowo pojawia się senność i zawroty głowy. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu. Obserwuje się przy nim splątanie, gorączkę około 40 st., w późniejszej fazie skóra staje się blada i sucha. Mogą pojawić się nudności, a nawet wymioty. Przyspiesza tętno i rośnie ciśnienie tętnicze.
IMGW ostrzega
Na długi sierpniowy weekend IMGW wydał ostrzeżenia nieomal dla całego kraju , obowiązują one zarówno w poniedziałek 14 sierpnia, jak i we wtorek 15 sierpnia. W poniedziałek 14 sierpnia pomarańczowe (II stopnia) alerty wydano dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego (północnych powiatów), podlaskiego (północnych powiatów).
Alerty pierwszego stopnia obowiązują dla województw: dolnośląskiego, w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim, śląskiego, małopolskiego (bez pow. tatrzańskiego) i podkarpackiego.
We wtorek - podobnie.
Jak postępować w przypadku przegrzania
Jeśli zauważysz, że dziecko lub ktokolwiek inny ma pierwsze symptomy przegrania, musisz działać natychmiast . Poszkodowanego należy przenieść w chłodne zacienione i przewiewne miejsce. Do picia podać chłodną, ale nie zimną wodę niegazowaną.
Warto zrobić chłodne kompresy na miejsca, gdzie przepływa najwięcej krwi, czyli na szyi, pod pachami i w pachwinach. Chory nie może nawet na chwilę pozostać bezopieki, jeśli traci przytomność, bezzwłocznie należy wezwać pogotowie.
Jak uniknąć przegrzania organizmu w upalny dzień
Choć pogoda zachęca, by wykorzystać ją do zabawy na plaży lepiej, szczególnie w najcieplejszym momencie dnia (od 11:00 do 16:00) zostać w domu. Bezwzględnie przy temperaturze przekraczającej 30 st. C unikaj wysiłku fizycznego . Lepiej prace w ogrodzie, czy wycieczkę rowerową przełożyć na późne popołudnie.
Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu . Unikaj spożywania alkoholu. Ubieraj się odpowiednio do pogody - wybieraj luźne i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Chroń skórę kosmetykami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (min. 50 SPF). W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna w domu - lepiej wietrzyć w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej 20 st. C.
Nigdy nie nakrywaj budki wózka pieluchą , nie pozwalaj dziecku na drzemkę w plażowym namiocie, na odpoczynek koniecznie zejdźcie ze słońca. Nie zapomnij też o sobie, nie koś trawnika, nie wykonuj prac ogrodniczych. Odpoczywaj w czasie upałów!
Zobacz także:
Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki
Jak odpieluchowac dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach
Skoro ona mogła to zrobić, mogą wszyscy. Policjantka dosadnie do rodziców gołych bobasów