Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Szkoły w wakacje będą otwarte. "Każdy, kto zobaczy kłódkę, ma iść do dyrektora"
fot. Wikimedia Commons/Mateuszgdynia

Szkoły w wakacje będą otwarte. "Każdy, kto zobaczy kłódkę, ma iść do dyrektora"

14 czerwca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Minister Sportu Sławomir Nitras i Ministra Edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej mówili o programie "Aktywna Szkoła". Państwo przeznaczy na ten cel 300 mln złotych, a program ma sprawić, że szkolne boiska będą dostępne dla każdego, także w wakacje.

Sportowe obiekty przyszkolne mają być otwarte także po lekcjach i w weekendy, aby lokalna społeczność mogła swobodnie z nich korzystać. Każda szkoła może dostać na ten cel nawet 25 tys.zł.

Szkoły w wakacje będą otwarte

Naszym celem jest, by po lekcjach boiska, hale, baseny, siłownie i bieżnie lekkoatletyczne mogły być użytkowane przez lokalną społeczność.

Powiedział szef Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od początku marca, gdy rozpoczął się nabór wniosków, do programu zgłosiło się 2,5 tys. szkół. Sławomir Nitras apeluje do wszystkich, którzy nie mają dostępu do obiektów sportowych przy swoich lokalnych szkołach.

babcia z wnuczką na grają w koszykówkę
fot. Freepik

Szkolne boiska mają być dostępne

Wszyscy, którzy "widzą kłódki na płotach boisk popołudniami lub w weekendy" powinni zwrócić się do burmistrza albo dyrektora szkoły z pytaniem, dlaczego nie mogą skorzystać z tych obiektów . Powinni przypomnieć, że szkoła może dołączyć do takiego programu.

Barbara Nowacka na wspólnej konferencji prasowej podkreśliła, że "Aktywna Szkoła" może być dobrą odpowiedzią na pogłębiający się kryzys wśród dzieci i młodzieży.

Nie chodzi tylko o kondycję fizyczną

Jednym z remediów na alienację, samotność, kondycję – również psychiczną – jest aktywne życie. Takie, które dzieje się w realu, nie tylko w smartfonie.

Według Ministry Edukacji program "Aktywna Szkoła" ma także wymiar społeczny. Szkolne obiekty sportowe mają dać szansę nie tylko na aktywność i wyrabianie zdrowych nawyków, ale też na spędzanie czasu razem.

Zobacz także:

Ciąg dalszy awantury o religię w szkołach. MEN zasypane skargami od rodziców i katechetów

Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE

Czy nauczyciel ma obowiązek pojechać na wycieczkę szkolną? W tych przypadkach może odmówić

Młodzi w nosie mają studia. Coraz mniejszy procent maturzystów chce się uczyć na uczelniach wyższych
To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci