Pigułka dzień po nie działa poronnie. Ten i 8 innych mitów o antykoncepcji awaryjnej
Pigułka dzień po nie ma nic wspólnego z aborcją, nie powoduje niepłodności i nie zachęca do ryzykownych zachowań seksualnych. Jest w pełni legalna i łatwo dostępna. Niestety kobiety karmione mitami i nieprawdą boją się korzystać z tej bezpiecznej metody antykoncepcji awaryjnej. Pora to zmienić.
W kampanii "Poranek PO" eksperci z działu farmacji i ginekologii oraz położnictwa rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi antykoncepcji awaryjnej.
1. MIT: Pigułka dzień po działa wczesnoporonnie
FAKT: Antykoncepcja awaryjna nie wywołuje poronienia, jej zadaniem jest zapobiegnięcie owulacji. Tabletka antykoncepcji awaryjnej przesuwa cykl kobiety o 5 dni. Plemniki, które znajdą się w tym czasie w przewodzie rodnym kobiety, nie mogą wtedy znaleźć komórki jajowej i umierają.
2. MIT: Tabletka dzień po ma okropne skutki uboczne
FAKT: Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna, a skutki uboczne po zażyciu pigułki dzień po występują rzadko. Należą do nich i.in.: ból brzucha, wymioty, osłabienie, krwawienie. Ich przebieg jest łagodny, a sama tabletka była wielokrotnie badana pod tym kontem.
3. MIT: Tabletkę dzień po można wziąć tylko w dzień po stosunku
FAKT: Antykoncepcję awaryjną można stosować nawet do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. Zależy to od wywiadu z lekarzem/farmaceutą oraz rodzaju tabletki. Im wcześniej zgłosimy się po leki, tym większa szansa, że nie dojdzie do zapłodnienia. Każdy dzień zwłoki, przybliża nas do owulacji.
4. MIT: Kobiety łykają pigułkę dzień po jak cukierki
FAKT: W Polsce mamy najniższy w Europie odsetek kobiet korzystających z antykoncepcji awaryjnej. Wiele z nich nie wie, że to legalna i łatwo dostępna możliwość zapobiegania niechcianej ciąży. "Awaryjna" oznacza, że nie może ona zastąpić zwykłych metod antykoncepcji, a powinna być stosowania jedynie doraźnie.
5. MIT: Tabletki dzień po powodują niepłodność
FAKT: Antykoncepcja awaryjna nie ma żadnego wpływu na przyszłą płodność kobiety. Jej zastosowanie wpływa jedynie na owulację w tym jednym cyklu, w którym została zastosowana. Można używać jej wielokrotnie, jest całkowicie bezpieczna.
6. MIT: Antykoncepcja awaryjna powoduje uszkodzenia płodu
FAKT: Tabletka dzień po zapobiega zapłodnieniu, nie ma więc żadnego wpływu na płód. W przypadku, gdyby kobieta była już w ciąży w trakcie jej zażywania, nie spowoduje on aborcji . Pigułka dzień po nie szkodzi płodowi, a ciąża pozostanie zdrowa.
7. MIT: Pigułka dzień po powoduje raka
FAKT: Badania nie wykazały związku pomiędzy stosowaniem tabletki dzień po a zwiększeniem możliwości zachorowania na raka. Antykoncepcja awaryjna jest stosowana doraźnie, nie niesie ze sobą zatem żadnych długotrwałych skutków zdrowotnych.
8. MIT: Pigułka dzień po jest w Polsce nielegalna
FAKT: Pigułka dzień po jest legalna. Aby ją zdobyć, trzeba iść do lekarza lub farmaceuty, który wypisze receptę i zrealizuje świadczenie. Kobieta, która chce otrzymać tabletkę dzień po zostanie poddana wywiadowi lekarskiemu, aby wykluczyć komplikacje ( PCOS , problemy hormonalne itp.) i dobrać najlepszą antykoncepcję awaryjną. Tabletkę dzień po mogą otrzymać kobiety po 15. roku życia, nie potrzebują zgody rodzica, mogą dokonać zakupu samodzielnie.
9. MIT: Pigułka dzień po zachęca do ryzykownych zachowań seksualnych
FAKT: W żadnej mierze tabletka dzień po nie jest zachętą do niezabezpieczonego seksu. Nie może być stosowana jako stała forma antykoncepcji. Pigułka dzień po nie chroni przed chorobami wenerycznymi, a jedynie zapobiega zapłodnieniu, inne ryzyka wynikające z seksu bez zabezpieczenia, nadal mogą wystąpić.
Zobacz też:
Będzie 100 proc. wypłaty na L4. Zmiany dla wszystkich, poza kobietami w ciąży
Wazektomia jest bezpieczna. Wszystko, co musisz wiedzieć o męskiej antykoncepcji
Mikroplastik w jądrach psów i mężczyzn. Może wywoływać bezpłodnoś ć