Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku
Fot. Pexels/MART PRODUCTION

Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

7 czerwca 2024

Do tej pory badania prenatalne za darmo przysługiwały tylko kobietom powyżej 35 roku życia i tym, które mają za sobą ciąże obciążone wadami genetycznymi. Ale od dzisiaj, środy 5 czerwca to ma się zmienić!

To wspaniała wiadomość dla wszystkich kobiet w ciąży! O taką zmianę ginekolodzy apelowali od lat i się udało. To naprawdę duża oszczędność dla przyszłych rodziców.

Badania prenatalne były od 35 roku życia

Badania prenatalne, czyli test PAPP-a i tak zwane USG połówkowe, większość kobiet robiła prywatnie. Refundacja przysługiwała bowiem tylko tym kobietom, które ukończyły 35 rok życia . Młodsze mogły skorzystać ze zniżki tylko wtedy, gdy w ich wywiadzie było coś niepokojącego.

Darmowe badania prenatalne przysługiwały, jeśli:

  • we wcześniejszej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa,
  • ciężarna lub ojciec dziecka ma aberracje chromosomowe,
  • nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia wad płodów.

Z badań mogły skorzystać często także kobiety po wcześniejszych poronieniach.

Badanie prenatalne
Fot. Freepik

Badania prenatalne za darmo

Od 5 czerwca badania prenatalne w Polsce są jednak dostępne za darmo dla wszystkich kobiet . Niezależnie od stanu zdrowia ani wieku. Każda ciężarna może w ich ramach skorzystać z badań USG I i II trymestru, a także z testu PAPP-a, który robi się między 11 a 14 tygodniem.

To bardzo duża zmiana. Pakiet badań prenatalnych jest dokładnie taki sam, jak dla tych pań, które ukończyły 35. rok życia. To spora oszczędność, a dla młodych rodziców przecież liczy się każdy grosz, a takie badania to naprawdę bardzo duży koszt.

Ginekolodzy walczyli o to od dawna

NFZ ustanowił granicę na 35 roku życia, bo to umowna granica, za którą gwałtownie rośnie ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Ale takie ryzyko dotyczy też młodszych mam.

Badania PAPP-a I trymestru kosztują od 250 do 400 zł , do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt USG (około 250 zł). Dla wielu rodzin ta cena jest nie do zaakceptowania, więc badań nie robiły.

Lekarze od dawna walczyli o to, by NFZ zaczął refundować badania dla kobiet w ciąży. Wojciech Falęcki, specjalista położnik i ginekolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA napisał w swoich mediach społecznościowych: “Do tej pory powtarzałem czym różni się kobieta 33 a 35 letnia? Każda ma prawo do nowoczesnej diagnostyki”.

Lekarz dodał także, że badania prenatalne to nie jest szukanie patologii na siłę. "Szukamy potwierdzenia że dziecko jest zdrowe a w razie podejrzenia choroby płodu możemy właściwie zaplanować poród" - napisał.

Zobacz także:

Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

Czy w ciąży można uprawiać seks? Rozwiewamy wszystkie mity dotyczące współżycia w ciąży

Ta wcierka z Rossmanna to hit. Włosy rosną jak szalone, tylko ten zapach
Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami? Powód może zaskoczyć
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci