Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Można zaradzić na ból brzuszka u niemowlęcia. Fizjoterapeutka tłumaczy, w jaki sposób
Fot. Canva/instagram.com/fizjo.swiatek

Można zaradzić na ból brzuszka u niemowlęcia. Fizjoterapeutka tłumaczy, w jaki sposób

22 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ból brzuszka u niemowlęcia to częsty problem. Układ pokarmowy maluszków dopiero się kształtuje, musi dostosować się do nowego sposobu odżywiania, a to niesie ze sobą szereg trudności. Dzieci cierpią często na kolki, wzdęcia, mogą mieć zaparcia lub gazy. W wyniku tych dolegliwości naprawdę cierpią.

Jeśli brzuszek boli, dziecko płacze. Pręży się, napina, próbuje, tak, jak umie, jakoś sobie poradzić z tym dyskomfortem. Widok tak męczącego się niemowlęcia jest niezwykle przykry także dla jego rodziców. Jak pomóc maluszkowi? Tu warto posłuchać rady fizjoterapeutki.

Ból brzuszka u niemowlęcia

Ból brzuszka to częsta przypadłość noworodków i małych niemowląt. Ich układ pokarmowy dopiero się kształtuje, a organizm uczy się, jak radzić sobie w nowych warunkach, jakie stwarza życie poza brzuchem mamy. Dziecko odżywia się mlekiem – z piersi lub modyfikowanym – a to może przysparzać mu początkowo wielu problemów.

Niemowlęta cierpią często na kolki, zaparcia, wzdęcia, gazy. Tu może chodzić także o:

  • nietolerancje pokarmowe , czy alergie – np. mogą być wrażliwe na białka mleka krowiego lub inne składniki diety, zwłaszcza jeśli matka karmi piersią i spożywa produkty mleczne,
  • zakażenia – infekcje wirusowe lub bakteryjne, takie jak zapalenie żołądka i jelit , mogą powodować ból brzucha, biegunki i wymioty,
  • nieprawidłową technikę ssania – zbyt szybkie, łapczywe ssanie podczas przyjmowania pokarmu może prowadzić do połykania powietrza i dyskomfortu.
Fot. Pixabay/kdzwonek
Co się dzieje, jak się nie nosi stanika? Odpowiedź ekspertów zaskoczy niejedną z was
Dzwonisz do przychodni a tam "brak numerków"? Rzecznik Praw Pacjenta mówi, co robić

Jak radzić sobie z bólem małego brzuszka?

Cierpiące, płaczące, prężące się dziecko to przykry widok także dla jego opiekunów. Jak ulżyć w bólu ukochanej istocie? Na to pytanie odpowiada fizjoterapeutka Agnieszka Świątek (@fizjo.swiatek na Instagramie). Przedstawia prostą technikę.

  • ułóż dziecko w tej pozycji:
Fot. Screenshot z instagram.com/fizjo.swiatek
  • zacznij ruszać jego miednicą – albo bocznie, albo kręć w ruchu zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu dziecko powinno się uspokoić i przestać odczuwać silny ból brzucha .

Czym są kolki niemowlęce?

Kolki niemowlęce to dość powszechna dolegliwość, która dotyka wiele niemowląt w pierwszych miesiącach życia, zazwyczaj między 2. a 4. tygodniem życia i może trwać do 3–4 miesiąca. Kolki charakteryzują się nagłymi, długotrwałymi atakami płaczu , które występują regularnie, często o tej samej porze dnia (zwykle wieczorem). Przyczyny kolek opisaliśmy wyżej. Mają one tak duże znaczenie, przeważnie po prostu dlatego, że tak małe dziecko prawie w ogóle się nie rusza.

Warto wiedzieć, że kolki nie będą trwać wiecznie. Kiedy dziecko zacznie przekręcać się z boku na bok i pełzać, problem powinien się kończyć. By pomóc maluszkowi znieść te bóle warto zastosować techniki, które znane były już setki lat temu i które wciąż praktykowane są w przeróżnych plemionach, ale i coraz częściej w świadomych społeczeństwach. Chodzi o noszenie dziecka w chuście lub ergonomicznym nosidełku. „Przywiązane” do nas, niemowlę nieustannie porusza się z nami i – brzuszek pracuje!

Zobacz także:

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”

Stan klęski żywiołowej. Lekcje w szkołach odwołane

Te rodzaje butów szkodzą dzieciom. Ale nosi je co druga pociecha

Księżna Kate skończyła chemioterapię, a dalej ma swoje włosy. Lekarka wyjaśnia dlaczego
To nietypowy objaw raka trzustki. Pojawia się w nocy
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci