Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą
Beata Łajca
Beata Łajca 18.01.2024 11:33

Likwidują egzamin ósmoklasisty, a co z maturami? Wiemy, jakie zmiany wprowadzą

matury
fot. Tomasz Radzik/AGENCJA SE/East News

Czy matury ustne znikną z egzaminu dojrzałości? Ministra edukacji Barbara Nowacka otrzymała petycję podpisaną przez prawie 170 tys. osób. Jak podaje radio Zet, dotyczy ona egzaminów ustnych, które mają być dla maturzystów źródłem strachu, a nawet traumy. 

Autorzy petycji piszą, że podstawa programowa jest przeładowana. Uczniowie nie są odpowiednio przygotowywani do matur ustnych. W dodatku o ich kształcie decyduje losowanie. Mimo to niezaliczenie egzaminu sprawia, że nie można rozpocząć studiów.

Matura ustna to dodatkowy stres, a pytań nie da się przewidzieć

W apelu do ministry edukacji można przeczytać, że obecny system ustnych matur jest niesprawiedliwy. Nawet jeśli uczniowi uda się przygotować do pytań, które są ujawniane, może polec na pytaniach z grupy niejawnych. Ma to demotywować do nauki, bo uczniowie czują, że nawet jeśli się nauczą, nadal mogą nie zdać.

Według autorów petycji matura ustna może być obowiązkowa, ale nie powinna wpływać na pozytywny czy negatywny wynik całego egzaminu dojrzałości. Domagają się usunięcia pytań niejawnych w maturze ustnej z języka polskiego. Chcą także zniesienia progów punktowych, które decydują o zaliczeniu.

Beata (56).jpg
fot. Tomasz Radzik/AGENCJA SE/East News

Matury 2024 - nie da się zmienić egzaminu maturalnego w trakcie roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że w trakcie trwającego roku szkolnego nie można wprowadzić zmian w organizacji egzaminu. Nie wyklucza jednak wprowadzenia ich w przyszłości. 

Z maturami bez egzaminów ustnych mieliśmy już do czynienia w latach 2020-2022. Było to konieczne ze względu na stan epidemii. Jednak obecnie, gdy zagrożenie epidemiologiczne już nie występuje, ministerstwo nie może wprowadzić takich zmian w organizacji matur.

MEN zaznaczył jednocześnie, że petycja zostanie poddana analizie. Możliwe jest wprowadzenie zmian w części ustnej matury, zwłaszcza w związku z planowaną zmianą podstawy programowej, która już została zapowiedziana. 

Podstawa programowa będzie zmniejszona

W przyszłym roku szkolnym zapowiedziano uszczuplenie podstawy programowej o 20 procent. To może pomóc w przygotowaniach do matur ustnych, na które nauczyciele zwyczajnie nie mają czasu. Autorzy petycji podchodzą do tego sceptycznie. Uważają, że egzaminy ustne nadal będą pomijane.

Uczniowie, którzy podpisali się pod apelem do minister edukacji, wiedzą, że egzaminy ustne mają swój cel. Pomagają nauczyć się prezentowania wiedzy i przemawiania. Nie zapominajmy o tym, że na uczelniach wyższych ustne egzaminy są codziennością. Może warto więc przyzwyczaić się do tej formy sprawdzania wiedzy, jednak bez strachu i widma oblanej matury.

Zobacz także:

Wielkie zmiany w edukacji. Ministra Nowacka zapowiada cięcia języka polskiego, historii, fizyki

Już stawiają oceny na drugi semestr. Czy nauczyciele mają do tego prawo?

Koniec udręki uczniów! Po feriach do szkół wchodzą wielkie zmiany

Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?