GIS ostrzega. Zmutowany wirus wykryty w ściekach
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia w warszawskich ściekach (z prawobrzeżnej Warszawy) zmutowanego wirusa polio. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. GIS ma w planie dalsze badanie ścieków.
Polio w ściekach
GIS ostrzega, że obecność wirusa w próbce ścieków jest sytuacją alertową. Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski informuje:
W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. Nie znaczy to, że mamy zachorowania wśród ludzi. Mówimy tylko o tym, że pojawił się zmutowany wirus, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych.
Wykryty szczep jest wirusem zmutowanym, który przechodził z osoby na osobę i może wywołać pełnoobjawową postać choroby polio, czyli chorobę Heinego - Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce
Choroba polio
Polio jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus. Zachorować może każdy, kto nie poddał się szczepieniom ochronnym na tę chorobę. Ostatnie przypadki zachorowań na polio w Polsce odnotowano w 1982 i 1984 roku.
Objawy polio różnią się w zależności od postaci choroby, jaką wywoła wirus. W przeważającej liczbie przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo, nieco rzadziej obserwuje się objawy grypopodobne (gorączka, osłabienie), ale u około 2 proc. chorych rozwija się porażenna postać choroby, objawiająca się jednostronnym paraliżem mięśni, najczęściej kończyn dolnych. Choroba może zaatakować jednak także układ oddechowy lub mózg, prowadząc do śmierci pacjenta.
Leczenie polio jest jedynie objawowe - do tej pory nie opracowano skutecznego leku. Dostępna jest natomiast szczepionka, która chroni przed zachorowaniem.
Polio w Warszawie. Plany GIS
Przede wszystkim GIS zaleca aktualizację szczepień. Podmioty lecznice są uprzedzone, że występuje sytuacja alarmowa, dlatego powinny one zwracać uwagę na charakterystyczne dla polio objawy
Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opi ekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień. Wzmożono też nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia, zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis, oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio na terenie Warszawy.
Zobacz też:
Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów"
Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego
Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder