Czy w pierwszej klasie można nie zdać? Przepisy mogą wielu zaskoczyć
Wkrótce koniec roku szkolnego. Dobre świadectwo chciałby dostać każdy uczeń, niestety nie wszyscy będą mieli powody do dumy i radości. Bywa, że ktoś musi powtórzyć rok. Czy to może przytrafić się także dzieciom z najmłodszych klas?
Warto wiedzieć, że klasy 1-3 rządzą się nieco innymi prawami niż te starsze. Tylko w szczególnych przypadkach, uczeń może nie otrzymać promocji.
Koniec roku szkolnego
Czas szybko płynie! Szkoła właściwie dopiero co się zaczęła, a zaraz znów będą wakacje. Pozostało zaledwie kilka tygodni nauki i dzieci otrzymają świadectwa. Jednak – nie wszystkie. Niektórzy uczniowie, którym nie udało się opanować – z różnych względów – wymaganego zakresu materiału, będą musieli powtórzyć rok.
Spokojni mogą być natomiast uczniowie klas 1-3. W ich przypadku "nie zdać” nie jest tak łatwo. Chodzi o to, że edukacja początkowa obejmuje 3 lata i dziecko dopiero w tym czasie musi osiągnąć pewne umiejętności. A już to, czy będzie czytać płynnie po 1. czy dopiero po 3. klasie, nie ma większego znaczenia.
Czy uczeń z klas 1-3 może nie zdać?
Art. 44 ustawy o systemie oświaty, podaje, że, co do zasady, uczeń klasy 1 - 3 szkoły podstawowej, otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej. Może jej nie dostać jedynie w wyjątkowych przypadkach. Ale tu potrzebny jest formalny wniosek wychowawcy i opinia rodziców dziecka, lub – wniosek rodziców i opinia wychowawcy. Wymagana jest także decyzja rady pedagogicznej i to ona jest kluczowa.
Zdarzają się sytuacje, w których dziecko w danym roku szkolnym miało dużo nieobecności np. z powodu choroby. Lub – wyraźnie odstaje od reszty grupy, bawi się na lekcjach, po prostu nie dorosło jeszcze do nauki. Tak bywa czasem w pierwszej klasie. I wtedy rodzic sam może wnioskować o pozostawienie dziecka na drugi rok, by "nadgoniło” zarówno intelektualnie, jak i społecznie.
Jak uzasadnić wniosek o pozostawienie dziecka danej klasie
Decyzja o niepromowaniu ucznia, wypływa często od samych rodziców, lub od nauczyciela, który obserwuje to, jak dziecko funkcjonuje na tle klasy. Ostatecznie zatwierdza ją rada pedagogiczna.
Uzasadnieniem wniosku może być:
- kompletny brak znajomości liter i cyfr,
- brak elementarnych umiejętności w zakresie uczenia się pisania, czytania, liczenia.
By rada pedagogiczna podjęła decyzję o pozostawieniu ucznia w tej samej klasie, musi dokładnie przeanalizować jego sytuację, funkcjonowanie w grupie, przyczyny trudności w uczeniu się, efekty pomocy, jaka została mu udzielona, oraz aktualny poziom jego osiągnięć. Decyzja o niepromowaniu ucznia, zapada w wyniku troski o jego dobrostan.
Zobacz także:
Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Te sposoby powinien znać każdy rodzic
Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno