Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie
fot. Pexels/RDNE Stock project

Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie

14 marca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Pierwsze dni po porodzie są dla organizmu kobiety prawdziwą rewolucją. Zmiany, jakie zachodzą w jej ciele po zakończonej ciąży, przynoszą wiele uciążliwych dolegliwości. Podobno można sobie pomóc, leżąc po porodzie na brzuchu. Ile w tym prawdy?

Połóg to czas, w którym organizm kobiety musi się zregenerować i wrócić do pierwotnego stanu. Okazuje się, że leżenie na brzuchu po porodzie, może być tutaj prawdziwym zbawieniem.

Leżenie na brzuchu po porodzie

Wiele kobiet całą ciążę marzyło o tym, aby móc spać na brzuchu. Po porodzie ten obszar ciała jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego często wahamy się, czy w ogóle możemy się na nim położyć.

Okazuje się jednak, że nie tylko możemy, ale także powinnyśmy. Zalety leżenia na brzuchu po porodzie to nie mit . Ta prosta czynność pomoże szybciej dojść do siebie, zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarce. W tym drugim przypadku może być nawet bardziej pomocna.

Ale leżenia na brzuchu nie można praktykować bezpośrednio po porodzie. Od porodu naturalnego musi minąć co najmniej 2 pełne doby. Po cesarce trzeba zaczekać dłużej — nawet 6 dni. Pierwsze próby leżenia mogą okazać się trudne, dlatego trzeba dać sobie czas i nie zmuszać się do utrzymania pozycji, jeżeli jest bardzo niekomfortowa.

Beata (46).jpg
fot. Freepik

Zalety leżenia na brzuchu po porodzie

Układanie się w tej pozycji w okresie połogu wpływa bardzo pozytywnie na organizm kobiety. Pomaga przyspieszyć powrót organów wewnętrznych do stanu sprzed ciąży. Przynosi także ulgę w wielu połogowych dolegliwościach.

Jak działa leżenie na brzuchu po porodzie:

  • przyspiesza obkurczanie macicy,
  • aktywuje mięśnie brzucha,
  • rozluźnia lędźwiowy odcinek kręgosłupa,
  • pobudza trawienie,
  • odciąża nadwyrężone mięśnie dna miednicy,
  • przynosi ulgę dla kręgosłupa po ciąży,
  • pomaga w regeneracji blizny po cesarskim cięciu.

Jak widać, korzyści płynących z leżenia na brzuchu w połogu, jest bardzo dużo. Żeby rzeczywiście sobie pomóc w tym trudnym czasie, trzeba to jednak robić rozsądnie.

Jak leżeć na brzuchu po porodzie

Pierwsze próby położenia się na brzuchu nie powinny trwać zbyt długo. Warto zacząć od kilku minut i stopniowo wydłużać ten czas do pół godziny. Aby zauważyć efekty, trzeba podejmować próby codziennie.

Najlepsze do leżenia będzie niezbyt miękkie łóżko albo kanapa. Nie kładź się na podłodze . Warto podłożyć ręcznik albo poduszkę pod brzuch, między pępkiem i spojeniem łonowym, aby dodatkowo docisnąć ten obszar.

Jeżeli w trakcie leżenia poczujesz silny ból – przerwij czynność i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutką. Lekki ból w obrębie macicy i w bliźnie po cesarce jest normalny, ale nagły i ostry może świadczyć o komplikacjach poporodowych.

Przy nawale pokarmu, kiedy piersi są nabrzmiałe i bolesne, leżenie na brzuchu może okazać się niemożliwe. Nie rób tego na siłę. Możesz też spróbować podłożyć dodatkowe poduszki pod barki i tuż pod piersiami, żeby zmniejszyć nacisk.

Co jeszcze warto robić w połogu

Warto pamiętać, że połóg to wymagający czas, w którym trzeba o siebie zadbać. Pomocne będą:

  • ćwiczenia mięśni dna miednicy,
  • picie dużej ilości wody,
  • spacery i delikatny ruch,
  • prysznic dwa razy dziennie,
  • częsta wymiana podpasek, także w nocy,
  • noszenie oddychającej bielizny,
  • wietrzenie krocza i blizny po cesarce.

Kobieta w połogu powinna jednak przede wszystkim odpoczywać , co łatwo się mówi, a dużo trudniej robi. Warto jednak dać sobie czas i być łaskawą dla własnego ciała. Zobacz, jak wiele przeszło zasługuje na troskę.

Zobacz także:

Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny

Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wiemy, kto skorzysta na zmianach

Dzieci z najlepszą odpornością rodzą się tym miesiącu. Lekarze są pewni

Kolejka przed żłobkiem w Lubaniu. Rodzice stali całą noc, żeby zapisać dziecko
Opiekunki krzyczą na dzieci, popychają je. Oto smutna rzeczywistość żłobków
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci