Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Czy dziecku można podawać sterydy donosowe? Lekarz wyjaśnia
Fot. @laryngolog_na_dyzurze, Shutterstock/New Africa

Czy dziecku można podawać sterydy donosowe? Lekarz wyjaśnia

26 stycznia 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Sterydy donosowe (glikokortykosteroidy stosowane miejscowo w postaci sprayu lub kropli do nosa) są szeroko stosowane w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa czy przewlekłe zapalenie zatok. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy podawanie takich leków dzieciom jest bezpieczne.

W serii postów poświęconej sterydom donosowym laryngolog Leszek Cichosz na swoim profilu instagramowym laryngolog_na_dyzurze odpowiada na częste pytania, jakie zadają mu rodzice małych pacjentów. Czy sterydy nosowe są skuteczne i czy podawanie ich dzieciom nie stwarza zagrożenia? Sprawdzamy, co mówi specjalista.

Kiedy stosuje się sterydy donosowe u dzieci?

Po pierwsze, stosujemy je w przypadku przerostu migdałka gardłowego. Po drugie, w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego . W przypadku przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w innych schorzeniach z układu oddechowego – opowiada Leszek Cichosz, specjalista otolaryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży.

W praktyce leki te są często przepisywane dzieciom, zmagającym się z uciążliwymi objawami, które nie ustępują po zastosowaniu innych metod leczenia, takich jak leki antyhistaminowe czy krople obkurczające błonę śluzową nosa.

Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie.
Czy płukanie nosa na pewno jest bezpieczne? Oto co mówi laryngolog

Jak działają sterydy donosowe?

Jeśli mówimy o stosowaniu sterydów w przypadku przerostu migdałka gardłowego, to zaobserwowano 50% redukcję migdałka w stosunku do wartości początkowej. Czyli jak na warunki medyczne, to bardzo dobra statystyka – wyjaśnia ekspert.

Sterydy donosowe zmniejszają stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa, co poprawia drożność dróg oddechowych i zmniejsza objawy takie jak:
• kichanie,
• świąd nosa,
• nadmiar wydzieliny,
• uczucie zatkanego nosa.

Złagodzenie objawów alergii i przewlekłego zapalenia nosa dzięki sterydom nosowym istotnie wpływa na poprawę jakości życia dziecka, które łatwiej oddycha, lepiej śpi i odczuwa większy komfort w codziennym funkcjonowaniu. Jednocześnie sterydy pozwalają na uniknięcie powikłań, takich jak częste infekcje zatok czy rozwój astmy alergicznej.

Czy sterydy donosowe są bezpieczne dla dzieci?

Sterydy nosowe podawane u dzieci są bezpieczne i skuteczne, jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami lekarza. Sterydy nosowe działają miejscowo, co oznacza, że działają w miejscu ich podania, a nie po całym organizmie. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych – wyjaśnia lekarz.

Badania i doświadczenia kliniczne potwierdzają, że sterydy donosowe są bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza . Kluczowe jest jednak przestrzeganie dawkowania oraz unikanie długotrwałego stosowania bez kontroli specjalisty.

Możliwe skutki uboczne sterydów donosowych

Niezwykle rzadkim, ale niezwykle niebezpiecznym (skutkiem ubocznym) długotrwałej miejscowej sterydoterapii jest perforacja przegrody nosa, która wynika z niewłaściwej podaży leku, czyli oprysku bezpośrednio na przegrodę nosa. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednia technika aplikacji, czyli podanie sterydów na boki nosa. Sterydy, jak każde leki, mogą powodować swoje skutki uboczne, takie jak suchość błony śluzowej, podrażnienie błony śluzowej, kichanie , ból głowy, ból gardła, a w rzadkich przypadkach także krwawienie z nosa – wymienia Leszek Cichosz.

Natomiast nie należy obawiać się zahamowania wzrostu dziecka w związku z leczeniem sterydami tego typu.

W przeprowadzonych badaniach określono wpływ stosowania sterydów donosowych na wzrost dzieci. W grupie dzieci przed okresem dojrzewania przyjmującej steryd przez rok czasu wykazano, że tempo wzrostu jest takie samo jak w grupie, w której dzieci nie stosowały sterydów.

Czytaj także:

Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen. Laryngolog zdradza, jak wpływa na nasze zdrowie
Używasz patyczków do czyszczenia uszu? Po tym, co pokazał laryngolog, przestaniesz
Skąd się biorą szumy w uszach? Niektóre powody są naprawdę zaskakujące

Zatoki lubią ciepło, więc załóż czapkę! To uchronić cię może od przewlekłego zapalenia zatok
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci