Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Będzie dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków? W Sejmie ważne decyzje
Fot. Canva

Będzie dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków? W Sejmie ważne decyzje

27 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który wprowadza dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Poparcie dla niego zadeklarowały wówczas wszystkie kluby parlamentarne.

Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. „Za” było 253 posłów, nikt nie był przeciw.

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków – tak głosowano

Tydzień temu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który wprowadza dodatkowy urlop – do 15 tygodni – dla rodziców wcześniaków. Poparcie dla niego zgłosiły wówczas wszystkie kluby parlamentarne. Konfederacja złożyła wniosek o drugie czytanie projektu bez odsyłania go do komisji.

Za niezwłocznym przystąpieniem do drugiego czytania projektu zagłosowało 253 posłów, nikt nie zagłosował przeciw, a 155 posłów wstrzymało się od głosu. Tym samym Sejm przystąpił do drugiego czytania. „Oznacza to, że w wieczornym bloku głosowań (od 21.) posłowie zdecydują o przyjęciu prawa, które zlikwiduje obowiązujące obecnie absurdalne prawo okradające rodziców wcześniaków z urlopu macierzyńskiego” – podaje businessinsider.com.pl.

Wymiatają toksyny i oczyszczają płuca. Nie tylko dla palaczy są prawdziwym skarbem
Stulatkowie kochają ten napój. Oto sekret do długowieczności z "niebieskich stref"

Urlop dla rodziców wcześniaków – tak jest teraz

Obecnie rodzice wcześniaków mają prawo do standardowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, takiego samego, jak rodzice dzieci urodzonych w terminie (czyli po 37. tc). To 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. Ten czas obejmuje również okres, w którym dziecko przebywa w szpitalu, często w inkubatorze, walcząc o życie. Oznacza to, że rodzice tracą cenne tygodnie urlopu, a po wypisie malucha do domu mają mniej czasu na opiekę nad nim w domowym zaciszu i na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, a przecież jest to maluszek, który potrzebuje go wręcz więcej.

Ta kwestia od dawna budziła liczne kontrowersje. Rodzice wcześniaków argumentowali, że takie przepisy są nie tylko niesprawiedliwe, ale także szkodliwe dla zdrowia i rozwoju ich dzieci. Zwracano uwagę na to, że wcześniaki wymagają szczególnej opieki i bliskości rodziców, co bezpośrednio przekłada się na ich lepsze rokowania zdrowotne. Proponowana zmiana ma na celu zniwelowanie tych problemów.

Urlop dla rodziców wcześniaków – jak ma być

Nowy projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków, który ma być uzależniony od momentu, w którym dziecko przyszło na świat. I tak rodzicom dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży będzie przysługiwało maksymalnie 15 dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego, co pozwoli im na opiekę nad dzieckiem w jego najbardziej wrażliwym okresie.

Z kolei rodzice dzieci urodzonych pomiędzy 28. a 36. tygodniem ciąży również skorzystają z dodatkowego urlopu, jednak jego długość będzie proporcjonalnie dostosowywana (maksymalnie 8 tygodni). Dla przykładu, jeśli dziecko urodzi się w 34. tygodniu, rodzice będą mieli prawo do około 6-7 dodatkowych tygodni urlopu.

Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu

Dokładnie podane jest to w serwisie gov.pl/web/rodzina. "Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił dla:

  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni ,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni ,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków ".

Zobacz także:

Dłuższy urlop macierzyński od przyszłego roku. Kto skorzysta na zmianie ustawy?

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany

Przyczyny sprawiające, że dzieci rodzą się zbyt wcześnie

Zwolnienie chorobowe i zwolnienie na dziecko to nie to samo L4. Jest kilka istotnych różnic
Dziecko poruszyło się w trumnie. Z pogrzebu trafiło prosto do szpitala
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci