Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Zez u noworodka – co robić? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Zez u noworodka – co robić? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zez u noworodka – co robić? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
pixabay.com

Zez u noworodka – przyczyny

Dla wielu rodziców zez u noworodka jest niepokojącym objawem. W rzeczywistości nie ma jednak powodów do zmartwienia, ponieważ tego typu zaburzenia we wczesnym okresie niemowlęcym są uznawane za zupełnie naturalne zjawisko. Trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko po przyjściu na świat potrzebuje czasu, aby nauczyć się skupiać wzrok na konkretnym przedmiocie. Jego wzrok, a dokładniej mięśnie, które nadzorują ruch gałek ocznych, w pierwszych tygodniach po porodzie nie są jeszcze na tyle silne by potrafiły koncentrować się na jednej rzeczy. Umiejętność ta jest nabywana z czasem, dlatego tego typu dolegliwość występująca u niemowlaków nie powinna wzbudzać podejrzeń. Ma ona swoją nazwę i o ile ustępuje po kilku miesiącach po narodzinach można mówić o zezie fizjologicznym.

Inną przyczyną zeza u noworodka są uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice dziecka mają wadę wzroku jest większa szansa, że maluch odziedziczy tę przypadłość. Oczywiście może się okazać, że zez u noworodka jest spowodowany wadą wzroku nawet jeśli w rodzinie nie pojawiła się taka przypadłość. Warto wiedzieć także, że zez pojawia się częściej u niemowlaków, które przyszły na świat po trudnym porodzie oraz u wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat przed 37 tygodniem ciąży. Inną przyczyną zeza u niemowlaka jest pojawienie się stanu zapalnego, a także urazu. Może się zdarzyć, że będzie to efekt wad wrodzonych dziecka, a nawet w skrajnych przypadkach może być przejawem groźnej choroby, takiej jak nowotwór oka. Dlatego po skończeniu przez dziecko sześciu miesięcy, jeśli zez nie zniknął, koniecznie należy skontaktować się z okulistą w celu wykonania badań.

Zez u noworodka – typy

Warto wiedzieć, że zez u noworodka można podzielić na trzy typy. Wyróżnia się zez towarzyszący, zez ukryty oraz zez porażenny. Najczęściej występuje zez towarzyszący, którego przyczyną jest nieodpowiednie ustawienie gałek ocznych. Oko zezujące tworzy dokładny taki sam kąt z drugim zdrowym okiem i podąża za prawidłowo ustawionym okiem. Innym rodzajem zeza jest zez ukryty, którego przyczyną jest osłabienie mięśni ocznych, przez co zmienia się kąt patrzenia. Tego typu wadę można skorygować za pomocą odpowiednich szkieł oraz zabiegu. Zez utajniony może stanowić utrudnienie w normalnym życiu, ponieważ utrudnia prowadzenie samochodu, a także uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Ostatnim typem zeza jest zez porażenny, który charakteryzuje się podwójnym widzeniem.

Zez u noworodka – sposoby leczenia

Aby móc wprowadzić odpowiednie leczenie zeza u noworodka, koniecznie jest znalezienie jego przyczyny. Tylko wtedy możliwe jest skuteczne leczenie. O ile zez nie ustąpił po upływie sześciu miesięcy od narodzin dziecka, należy koniecznie skontaktować się z okulistą. W zdecydowanej większości przypadków zez jest efektem wady wzroku. W takim wypadku leczenie polega na skorygowaniu tej wady za pomocą szkieł korekcyjnych. Warto jednak wiedzieć, że proces widzenia u dziecka trwa około 6 lat, dlatego zbyt późna wizyta u lekarza może mieć nieodwracalne skutki. Może się zdarzyć, że pojawi się niedowidzenie, którego nie da się wyleczyć czy cofnąć. Dobrym sposobem na pozbycie się zeza jest zasłanianie zdrowego oka, aby drugie uczyło się właściwego ustawienia. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków okulary korekcyjne skutecznie pozwalają pozbyć się problemu. U większości małych pacjentów z wadą wzroku, którzy nosili szkła korekcyjne do 6. roku życia, zez zniknął.

Nie zawsze jednak okulary korekcyjne są w stanie wyleczyć zeza. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Mowa tu zwłaszcza o sytuacjach, gdy przyczyną zeza są zbyt słabe mięśnie gałek ocznych, które można przywrócić jedynie za pomocą zabiegu.

Tagi: Dziecko
Powiązane