Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża Zaszłam w ciążę, a moja umowa o pracę się kończy. Co dalej?
fot. Freepik

Zaszłam w ciążę, a moja umowa o pracę się kończy. Co dalej?

23 kwietnia 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Dwie kreski na teście ciążowym czasami oprócz radości przynoszą też wielkie zmartwienie. Zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta nie planowała powiększać rodziny, bo nie ma stabilnej sytuacji zawodowej. I nie chodzi wcale o to, by mieć pracę, do której można wrócić po urlopie macierzyńskim, ale o to, aby mieć się z czego utrzymać w trakcie ciąży i już po porodzie.

Co się dzieje, gdy kobieta zachodzi w ciążę, a jej umowa o pracę się kończy? Te kwestie reguluje artykuł 177 § 3 Kodeksu Pracy. Przepisy są tutaj bezwzględne. Umowa o pracę na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu, ale tylko pod jednym bardzo ważnym warunkiem.

Ciąża, a umowa o pracę na czas określony

Pracodawcy nie są skorzy do dawania umów na czas nieokreślony. I wcale nie muszą się spieszyć, bo według polskiego prawa mogą zatrudniać pracownika na krótkich umowach nawet przez 33 miesiące .

Niespodziewana ciąża w momencie, gdy do końca umowy zostało zaledwie parę miesięcy, jest dla kobiety powodem do zmartwienia. Kodeks Pracy tylko częściowo chroni ciężarne w takiej sytuacji . Umowa zostaje, z mocy prawa, przedłużona do dnia porodu. Ciężarna ma nadal ubezpieczenie chorobowe i pobiera wynagrodzenie. Jest jednak jeden istotny warunek .

Beata Portal Parentingowy (13).jpg
fot. Freepik

Umowa do dnia porodu

Do dnia porodu przedłużane są wszystkie umowy na czas określony i na okres próbny dłuższe niż miesiąc pod warunkiem, że kończą się po 12 tygodniu ciąży . Wyjaśnimy to na dwóch przykładach.

Przykład 1:

Pani Karolina ma umowę na czas określony, która kończy się 30 września 2024 roku. W kwietniu dowiedziała się, że jest w ciąży. Na wizycie ginekologicznej okazało się, że to ósmy tydzień. Jej umowa będzie więc przedłużona do dnia porodu, bo kończy się już po 12. tygodniu ciąży.

Przykład 2:

Pani Dominika ma umowę na czas określony do 30 kwietnia. Na początku miesiąca dowiedziała się, że jest w 5 tygodniu ciąży. Jej umowa nie zostanie przedłużona, ponieważ kończy się w 9 tygodniu jej ciąży. Pani Dominika zostanie bezrobotna.

Zasiłek macierzyński z ZUS

Jeżeli ciężarna będzie miała umowę o pracę do dnia porodu, to po jej zakończeniu będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS . Większość dużych pracodawców załatwia formalności w tej sprawie za swoje pracownice. Ale niektóre kobiety, zwłaszcza zatrudnione w mniejszych firmach, będą musiały same złożyć wniosek o przyznanie takiego zasiłku.

Podobnie jak podczas tradycyjnego urlopu macierzyńskiego , wynagrodzenie z tytułu zasiłku jest mniejsze od wypłat, jakie otrzymywała kobieta. Są dwie możliwości. Można pobierać 81,5 proc. wynagrodzenia przez cały rok, lub 100 proc. przez pierwsze 20 tygodni i 70 proc. w kolejnych 32. tygodniach.

Zasiłek dla bezrobotnych i Kosiniakowe

W dużo gorszej sytuacji są kobiety, które zaszły w ciążę tuż przed końcem umowy i nie zostanie ona przedłużona do dnia porodu. Mogą i powinny zarejestrować się w urzędzie pracy i zacząć pobierać zasiłek dla bezrobotnych . Będzie on obowiązywał także w czasie, w którym przebywałaby na urlopie macierzyńskim.

W takiej sytuacji można też ubiegać się o świadczenia z pomocy społecznej, a w całym okresie ciąży, porodu i połogu kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej . Nadal przysługuje także becikowe. Każda bezrobotna mama ma prawo do tzw. Kosiniakowego , czyli świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok. Na dziecko będzie przyznane także świadczenie 800+.

Zobacz także:

Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny

Rodzice czworaczków z Poznania: “Pomoc od państwa w zasadzie nie istnieje”

Pierwszy taki poród w Opolu. Dziecko urodziło się po francusku. Co to oznacza?
Wyniki rekrutacji i ponad 1200 wolnych miejsc. W tych przedszkolach będzie wyjątkowo pusto
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci