Zastój pokarmu – jakie są przyczyny, jak sobie poradzić?
Zastój pokarmu w piersiach – co jest przyczyną?
Zastój pokarmu w piersiach zdarza się wielu młodym mamom. Bardzo często w takich sytuacjach pojawia się niepokój, ponieważ wiele kobiet nie wie, co może być tego przyczyną. Co więcej, zastój pokarmu uniemożliwia karmienie piersią, co także przyczynia się do dodatkowego stresu. Bardzo często ma to miejsce w pierwszych dniach po porodzie, kiedy gwałtownie wzrasta produkcja mleka. Zbyt duża ilość pokarmu w piersiach uniemożliwia ich opróżnianie, co powoduje zastój. Oczywiście, przyczyn jest dużo więcej, czasem powodem zastoju pokarmu jest zbyt długa przerwa między karmieniami, albo gdy karmienie trwa zbyt krótko. Zdarza się również, że przyczyną zastoju pokarmu jest stres i zmęczenie. Początki macierzyństwa potrafią dać w kość, a dodatkowo dla wielu kobiet pierwsze dni są bardzo stresujące. Zwłaszcza narodziny pierwszego dziecka są prawdziwą rewolucją, dlatego stres jest naturalną reakcją organizmu na nową rolę. W niektórych przypadkach przyczyną jest nieodpowiednia pozycja podczas karmienia, niepoprawne ssanie piersi przez maleństwo, a także częstsze karmienie jedną piersią, podczas gdy w drugiej gromadzi się wciąż pokarm. Może się okazać, że powodem jest zbyt ciasny biustonosz, który uciska piersi oraz dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym.
Zastój pokarmu w piersiach – jak się objawia?
Zastój pokarmu jest łatwy do zaobserwowania, ponieważ objawy są bardzo charakterystyczne, przez co trudno je przeoczyć. W przypadku takiej dolegliwości piersi stają się nabrzmiałe i obolałe, a choć kobieta ma wrażenie, że są one przepełnione mlekiem, to mimo to nie wypływa z nich pokarm. W niektórych przypadkach towarzyszy temu gorączka, a dodatkowo piersi mogą być zaczerwienione.
Jak przywrócić pokarm w piersiach?
Na szczęście istnieją sposoby, które skutecznie pomagają przywrócić pokarm w piersiach. Bardzo dobre efekty przynosi masaż piersi, który przyczynia się do udrożnienia przewodów mlecznych i co za tym idzie odblokowaniu ich, co umożliwia karmienie. Kluczowy jest sposób masowania, ponieważ zbyt gwałtowne ruchy polegające na ściskaniu piersi mogą zamiast pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzić. Masaż piersi powinien polegać na delikatnych ruchach palcami w kierunku brodawek. Pozytywne efekty przynoszą okłady z liści kapusty stosowane po karmieniu. Ważne jest, aby były one wcześniej schłodzone, w ten sposób zadziałają jak kompres i pomogą uporać się ze stanem zapalnym. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z zastojem pokarmu jest ciepła kąpiel albo okład z termoforu. Pomocne jest także stosowanie okładu z siemienia lnianego i picie melisy. Jeśli przyczyną zastoju pokarmu była zła pozycja podczas karmienia, wystarczy zmienić ją na właściwą. W tym celu można skontaktować się z profesjonalnym doradcą laktacyjnym, aby wskazał prawidłową postawę do karmienia i tym samym pomógł uporać się z problemem braku pokarmu.
W większości przypadków stosowanie się do powyższych rad pomaga rozwiązać problem, ale istnieją sytuacje, gdy to nie wystarczy. Bardzo ważne jest, żeby nie bagatelizować problemu, więc w przypadku gdy żadne metody nie przynoszą rezultatu koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach specjalista może zdecydować się na przepisanie leków.
Zastój pokarmu w piersiach – jakie są zagrożenia?
Zastój pokarmu zwykle nie jest groźny dla zdrowia matki, ale w nielicznych przypadkach może dojść do powikłań. W skutek nieleczonego lub źle leczonego zastoju pokarmu może wystąpić zapalenie gruczołu piersiowego. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować takich sygnałów jak wysoka gorączka, dreszcze czy silny ból piersi. Wtedy konieczna jest pomoc specjalisty, który przepisze odpowiednie leki przeciwzapalne, albo – jeśli zajdzie taka potrzeba – antybiotyk. Zastój pokarmu może także doprowadzić do powstania ropnia w piersi, który w niektórych przypadkach wymaga ingerencji chirurgicznej. Przy tego rodzaju powikłaniu najczęściej pojawiają się takie objawy jak powiększone węzły chłonne i wysoka temperatura.