Wymiary noworodka – od czego zależą i ile wynoszą standardowe wymiary przy narodzinach?
Wymiary noworodka – jakie są normy?
Wielu przyszłych rodziców zastanawia się jakie wymiary noworodka są idealne. Okazuje się jednak, że one nie istnieją, dlatego nie należy przesadnie martwić się wzrostem i wagą malucha. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma norm określających prawidłowy wzrost i wagę dziecka, ale nawet jeśli maluch nie mieści się w standardowych wymiarach nie musi to oznaczać niczego niepokojącego. Jeśli chodzi o wzrost noworodka to jako normę uznaje się średnią długość ciała 50 cm, ale za prawidłowy wzrost uznaje się już dzieci mierzące od 46 do 55 cm. Za to średnia masa ciała urodzeniowa niemowlaków mieści się w granicach 3200-3400g. Co ciekawe, średnie wymiary noworodka różnią się w zależności od płci. Chłopcy zwykle mierzą więcej od dziewczynek o 5% i ważą więcej o około 250g.
Od czego zależą wymiary noworodka?
Wymiary noworodka zależą od wielu czynników, na które w dużej mierze nie można mieć wpływu. W największym stopniu o tym, ile będzie mierzyło i ważyło dziecko po urodzeniu, decydują geny. Dlatego też w większości przypadków dzieci wysokich rodziców rodzą się większe od noworodków, których rodzice są niscy. Warto jednak zaznaczyć, że o wzroście w większym stopniu decydują geny ze strony ojca, dlatego też jest duża szansa, że dzieci, których ojcowie są wysokiego wzrostu, też będą wysokie. Jednak choć geny mają duży wpływ na wymiary noworodka to istnieją także inne czynniki, które przekładają się na wzrost malucha w chwili narodzenia. Bardzo istotną kwestią wpływającą na wymiary dziecka jest właściwy wzrost wewnątrzmaciczny płodu. Jeśli przyszła mama w czasie ciąży odczuwała silne dolegliwości, jak wymioty i nudności jest szansa, że dziecko urodzi się mniejsze. Z powodu wymiotów organizm kobiety jest szczególnie narażony na niedobór substancji odżywczych, które trafiają do płodu, co może mieć negatywny wpływ na rozwój i wzrost noworodka. O wymiarach dziecka decydują także różne choroby. Jeśli matka w czasie ciąży, a zwłaszcza w drugim trymestrze, miała anemię, może mieć to wpływ na zaburzenie wzrostu płodu. Wśród innych czynników, które mogą wpływać na rozmiar dziecka, jest gestoza czyli zatrucie ciążowe. Jeśli u kobiety spodziewającej się dziecka zdiagnozowano gestozę istnieje ryzyko, że dojdzie do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Innym czynnikiem jest ciąża mnoga. Jak łatwo zauważyć, dzieci urodzone z ciąży wielopłodowej nie miały tyle samo miejsca w brzuchu mamy, co dzieci z ciąży jednopłodowej, dlatego nie miały szansy rozwinąć się w takim samym stopniu. Zdaniem specjalistów na wymiary dziecka wpływa również stres matki. Dlatego często zdarza się, że kobiety, które w czasie ciąży żyły w ciągłym napięciu, rodzą mniejsze dzieci. Na zaburzenie prawidłowego wzrostu i wagi dziecka może mieć wpływ również sama kobieta. Dotyczy to tych przyszłych mam, które w ciąży nie dbały o siebie, piły duże ilości kawy zawierającej kofeinę, paliły papierosy oraz niewłaściwie się odżywiały.
Wymiary noworodka – hipotrofia
Zdarza się, że wymiary noworodka są mniejsze niż ustalona średnia masa urodzeniowa, która wynosi 3250-3400 g. Jeśli waga dziecka wynosi mniej, niż 2500 g, można mówić o hipotrofii. Określenie to dotyczy dzieci o niskiej masie urodzeniowej, czyli poniżej 2500g. Aby zdiagnozować u dziecka hipotrofię konieczne jest poznanie przyczyny zahamowania wzrostu. Przyczyn hipotrofii może być co najmniej kilka, między innymi choroby nerek, serca i układu krążenia u matki dziecka, różyczka przebyta w ciąży oraz picie alkoholu i palenie papierosów.
Wymiary noworodka – jaki rozmiar ubranek kupić?
Choć każda kobieta w ciąży ma wykonywane badanie USG, na podstawie którego lekarz określi przypuszczalny wzrost i wagę dziecka, to nie jest to precyzyjna miara. Dlatego najważniejsze jest ostatnie badanie USG wykonywane w ciąży, ponieważ na jego podstawie można najdokładniej spróbować oszacować czy dziecko mieści się w średniej masie urodzeniowej czy też nie. Rozmiary ubranek zaczynają się od 56 cm, dlatego o ile badanie nie wykaże, że dziecko jest większe niż przeciętny niemowlak najlepiej kupić choć jeden zestaw ubranek w tym rozmiarze. Kolejne rozmiary będą większe od siebie o 6 cm, dlatego na wszelki wypadek warto mieć przygotowane do szpitala również komplety o wymiarze 62, a nawet 68 cm.