Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Wykryto toksyczne substancje w kosmetykach. Jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią?
Fot. Canva/Kaboompics.com/Pexels

Wykryto toksyczne substancje w kosmetykach. Jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią?

15 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

W setkach produktów kosmetycznych sprzedawanych w całej Europie znaleziono zakazane substancje chemiczne. Inspekcję przeprowadziła Europejska Agencja Chemikaliów, a wyniki jej badań są bardzo niepokojące.

Łącznie przebadano 4500 produktów kosmetycznych. W aż 285 z nich wykryto związki, które, m.in. mogą powodować bezpłodność, a także zwiększać ryzyko nowotworów.

Toksyczne substancje w kosmetykach

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA), która jest odpowiedzialna za realizację rozporządzenia REACH w zakresie utworzenia i administrowania systemu rejestracji, oceny oraz udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie substancji chemicznych stosowanych w UE, przeprowadziła inspekcję prawie 4500 produktów kosmetycznych. Badaniami objęto kosmetyki obecne w obrocie w 13 krajach europejskich, m.in. w Austrii, Danii, Niemczech, Finlandii, Włoszech, Luksemburgu, czy Szwecji. Wyniki tej inspekcji są niepokojące.

Kontrole przeprowadzono między listopadem 2023 a kwietniem 2024 r. Okazało się, że aż 6 proc. produktów zawierała substancje zakazane, ze względu na szkodliwy wpływ na zdrowie , w tym na obniżenie płodności , czy zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory. Te produkty to, m.in. konturówki do ust, eyelinery, odżywki i maski do włosów.

Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Rodziców czekają duże zmiany
Ile kosztuje przeziębienie? Ruszył drugi etap kampanii „MAMY czas na zdrowie"

Jakie substancje znaleźli badacze?

Konkretnie chodzi o zawartość takich składników, jak:

  • kwas perfluorooktanowy (PFOA) – który może powodować uszkodzenie wątroby , wpływać na układ odpornościowy, są szkodliwe dla reprodukcji i rozwoju nienarodzonego dziecka,
  • długowęglowe kwasy perfluorokarboksylowe (PFCAs) oraz substancje pokrewne,
  • cykliczne siloksany D4 i D5.

Podczas kontroli okazało się, że aż 285 produktów zawierało te toksyczne substancje.

Eksperci ostrzegają przed niebezpiecznymi produktami

Przykładowo, w produktach do pielęgnacji włosów, jak odżywki, czy maski, a także w kredkach do oczu i ust, stwierdzono obecność erfluorononyl dimethicone. Substancja ta rozkłada się na toksyczne kwasy PFOA i PSCAs. Mogą one gromadzić się w ludzkim organizmie i powodować zaburzenia płodności, jak również nowotwory.

Co więcej, wszystkie omawiane substancje zostały uznane za takie, które na stałe zanieczyszczają organizmy, kumulując się w nich, co stanowi zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i w ogóle – dla środowiska. Kontrole sprawiły, że wiele z niebezpiecznych produktów wycofano z rynku. Choć Polska nie była kontrolowana, nie znaczy to, że jest zupełnie wolna od toksycznych kosmetyków. Warto być świadomym, które substancje są toksyczne lub potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, czytać etykiety i takich kosmetyków nie kupować.

Źródło: Science Alert

Zobacz także:

Popularna mąka wycofana z obrotu. Wykryto w niej groźne toksyny

GIF wydał pilny komunikat w sprawie popularnego leku: “Podlega zniszczeniu”

Szkodliwa substancja w macie do lodówki z popularnej sieci sklepów. GIS wydał ostrzeżenie

Szykują się problemy dla pacjentów i lekarzy. Portal PUE/eZUS będzie niedostępny
Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci