W jaki sposób zmienia się ciało po porodzie?
Urodzenie dziecka to szczególny moment w życiu każdej mamy, który z jednej strony wiąże się z ogromną dawką szczęścia, zaś z drugiej oznacza przemęczenie i wyczerpanie, przejawiające się w każdym ruchu. Pomimo iż najtrudniejszy moment ciąży, czyli poród, kobieta ma już za sobą, to nie znaczy, że teraz będzie już tylko lepiej. Pierwsze dni po porodzie to trudny moment dla mamy. Niezależnie od tego czy poród odbywał się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, dolegliwości występujące tuż po nim będą w każdym przypadku takie same. Zalicza się do nich: duży brzuch, obwiśniętą skórę, obrzęknięte stopy, skurcze, popękane naczynka, podkrążone oczy, cięższy biust, zaburzenia hormonów, wzmożoną potliwość, bóle w kroczu, uniemożliwiające poruszania się czy niski pociąg seksualny. Przyjmuję się, że okres odzyskiwania dawnej sylwetki, czyli połóg, trwa około sześciu tygodni. Jednakże w przypadku każdej kobiety ten czas może ulec zmianie. Niemniej jednak uznaje się, że ten okres zezwala na utrzymanie równowagi i przywrócenie dawnej formy. Połóg objawia się stopniowo, przez co można podzielić go na kilka etapów.
Jakie zmiany zachodzą w pierwszej kolejności w ciele kobiety po urodzeniu dziecka?
W czasie porodu gwałtowanie spada poziom płynów i elektrolitów, w związku z czym kobieta traci na wadze około sześciu kilo, co odpowiada zarówno wadze płodu, jak i usunięciu z organizmu wód owodniowych i łożyska.
W ciąży zachodzą zmiany w narządach rozrodczych. Macica zwiększa swoją objętość nawet dziesięciokrotnie i po porodzie stopniowo wraca do pierwotnego stanu. Po porodzie odpowiada wielkością dwudziestemu tygodniowi ciąży i znajduje się na wysokości pępka. Tydzień po porodzie jest na miejscu spojenia łonowego oraz odpowiada dwunastemu tygodniowi stanu błogosławionego. Po zakończeniu połogu macica wraca do swoich normlanych rozmiarów.
W czasie połogu zazwyczaj wraca miesiączka, której czas trwania zależy od częstotliwości karmienia piersią. Pierwszej miesiączce przeważnie nie towarzyszy owulacja. Bezpośrednio po porodzie z błony śluzowej macicy wydziela się krwista wydzielina, pojawiająca się po karmieniu lub gwałtownej zmianie pozycji kobiety, która z czasem zmienia kolor na brunatny, z kolei po dwóch tygodniach staje się coraz jaśniejsza, aby w końcu zaniknąć. W tym kobieta powinna mieć pod ręką podpaski lub wkładki, a także szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Jeżeli krwawienie nie zniknie po dwóch tygodniach, to należy pilnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
W pierwszych dniach po porodzie kobieta może mieć problem z oddawaniem moczu, spowodowany obrzęknięciem cewy moczowej. W tym czasie organizm będzie próbował usunąć nadmiar wody, zatem często pojawi się uczucie pełnego pęcherza, a każda próba opróżnienia go, może kończyć się bólem.
W trakcie ciąży, a także bezpośrednio po porodzie zachodzą zmiany w gruczołach piersiowych. W tym czasie każda z piersi przybiera około 400 gram, wskutek powielania się komórek nabłonka pęcherzykowego. Pojawia się laktacja, która umożliwia karmienie dziecka. Bardzo ważne, aby pierś była regularnie opróżniana, ponieważ wtedy utrzyma się sekrecja mleka.
Co jeszcze dzieje się w organizmie kobiety?
Przede wszystkim obniża się poziom hormonów - laktogenu łożyskowego (hPL) i gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Stężenie hPL spada do wartości nieoznaczalnych, z kolei hCG – stopniowo. Poza tym do poziomu sprzed ciąży wracają wartości: progesteronu, estronu i estradiolu. Natomiast u mam, karmiących piersią zwiększa się poziom prolaktyny (PRL). W związku ze spadkiem hormonów maleje libido kobiety, która nie ma ochoty na kontakty seksualne ze swoimi partnerem. Taka sytuacja może utrzymywać się do roku. Co więcej, zbliżeniu nie sprzyja przemęczenie kobiety, która całą swoją uwagę skupia teraz na dziecku, a także jej zaburzony obraz postrzegania swojej sylwetki, przez co nie czuje się pewnie i atrakcyjnie.
Pomimo spadku wagi, niewiele zmienia się objętość brzucha. Przeważnie wraca on do stanu przed ciążą dopiero po zakończeniu trwania połogu. Jednakże kluczową rolę w utracie zbędnych kalorii z brzucha odgrywa styl życia mamy. Niezdrowe i przetworzone jedzenie spowoduje, że może ona nie wrócić do naturalnej wagi. Dlatego warto od razu po porodzie zadbać o zdrową dietę, która pozytywnie odbije się również na maluchu. Co więcej, warto fundować sobie kilkuminutowe masaże brzucha, przy jednoczesnym stosowaniu preparatów nawilżających.
W trakcie porodu kobieta traci określoną ilość krwi, której przeważnie towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Po porodzie dochodzi również do wzrostu objętości wyrzutowej serca, nawet aż do 80%, co może stanowić niebezpieczeństwo dla mam, które mają problemy z sercem lub cierpią na nadciśnienie tętnicze. W tym czasie można również zaobserwować także spadek tętna do 60-70 uderzeń na minutę. Jednakże zarówno praca serca, jak i wskaźniki pulsu wracają do normy już w pierwszym tygodniu po urodzeniu dziecka.
Po porodzie dochodzi do naturalnego rozciągnięcia skóry, które skutkuje pojawieniem się rozstępów. Choć zmiany po okresie połogu powinny stopniowo zanikać, to nadal na ciele kobiety pozostanie obciągnięta skóra, którą można zniwelować odpowiednimi ćwiczeniami. Jednakże każda mama powinna stopniowo powracać do aktywności fizycznej, a każde wprowadzenie nowej formy ruchu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Po urodzeniu dziecka pogarsza się kondycja włosów. Pomimo iż w trakcie ciąży wyglądają one olśniewająco, to po porodzie, a tym samym - spadku hormonów, włosy stają się bardziej łamliwe i szybciej wypadają. Taka tendencja utrzymuje się dość długo i wykracza poza okres połogu. Najwięcej włosów kobieta traci pomiędzy trzecim a czwartym miesiącem po narodzinach malucha. Sytuacja wraca do normy zazwyczaj po pół roku do roku.