Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Uwolnić nastolatka. Jak sobie radzić, gdy dziecko się oddala
Fot. Pexels

Uwolnić nastolatka. Jak sobie radzić, gdy dziecko się oddala

12 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Narodziny dziecka zmieniają w życiu matki wszystko. Pojawia się poczucie, że ona już nigdy nie będzie sama na świecie. Ona jest dziecka, a dziecko jest jej. Jednak w tej relacji przychodzi także trudny moment, gdy trzeba dziecko uwolnić. A nie jest on łatwy.

Niekiedy można usłyszeć od koleżanki, czy siostry, że teściowa jest straszna, że ciągle wyzwania do synusia, choć ten ma już swoją rodzinę i oddzielne życie. A może sama doświadczasz tego, że matka pokazuje niezadowolenie z twoich decyzji, albo wręcz oczekuje, że włączysz ją w proces decyzyjny, np. w kwestii wyboru partnera, czy zmiany pracy. Zdaje się, że nie dostrzega twoich siwych włosów i zmarszczek wokół oczu. To dowód, że nigdy cię nie uwolniła.

Uwolnić dziecko

Gdy dziecko dorasta, wchodzi w wiek, który czasem rodzice nazywają nastoletnim buntem. Zaczyna trzaskać drzwiami, kwestionować decyzje opiekunów. Nie opowiada już, co działo się w szkole , wychodzi ze znajomymi, a rzadko już zdarza się, że przyprowadza kolegów do domu. Wyraźnie widać, że inni znaczą dla niego więcej, niż rodzice, czy należy się tym martwić?

Otóż nie, nastolatek musi stworzyć swoją własną społeczność, musi poddać w wątpliwość przekonania, które zaszczepili mu rodzice. Musi uznać, że przyjaciele są ważniejsi, niż rodzina. To naturalny proces dojrzewania, tworzenia swojej tożsamości, stawania się samodzielnym człowiekiem.

nastolatka
Fot. Pexels

Mama może przeżyć żałobę

Dziecko musi dorosnąć, ale dla rodziców, a szczególnie dla matki, to wcale nie jest łatwe . Dzieci rodzi się dla świata, niezależnie od tego, czy masz córkę, czy syna - musisz je uwolnić. To nie jest łatwe doświadczenie i masz prawo przeżyć żałobę, jednak nie możesz zatrzymać rozwoju osobowości, swojego (już wcale nie) maleństwa.

Masz prawo czuć żal, smutek, masz prawo czuć się odtrącona. To zupełnie normalnie, jednak twoje emocje nie mogą wpływać na uwalnianie nastolatka. Nie należy zatrzymywać tego procesu. Nie da się, a jedyne, co na tym etapie możesz zakazami i awanturami osiągnąć, to oddalenie się dziecka. Wasza relacja może na tym ucierpieć w przyszłości.

Jak uporać się z oddaleniem nastolatka

Nie zawracaj dziecka z drogi, sama musisz uporać się ze swoimi emocjami. Pamiętaj, że jego tata przeżywa podobne doświadczenia, z nim pierwszym powinnaś porozmawiać. Dużym wsparciem może być dla ciebie te koleżanka, która ma starsze dzieci , a nawet własna mama czy teściowa - przecież one też przez to przeszły.

Wypełnij dziurę w sercu. Warto poszukać sobie zajęcia, które pozwoli wypełnić czas, który dotąd zajmowała opieka nad dzieckiem. Rozejrzyj się za zajęciami z ceramiki, szydełkowania, czy cokolwiek, co da ci przyjemność, zajmie głowę i pozwoli stworzyć nowe. Nastolatek dojrzeje i wróci, jeśli będzie miał po co. W tym okresie musi poczuć, że mu ufasz i go uwalniasz, aby mógł w końcu być sobą.

Zobacz także:

Praca dla nastolatka na wakacje. Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, jak zadbać o bezpieczeństwo?

Pół wakacji leży w łóżku? Oto co dzieje się w pokoju nastolatka, kiedy nikt nie patrzy

Wyślij głosówkę, zamiast SMS-a. Tak nawiążesz lepszą relację z dzieckiem

Ich dzieci biegają brudne po osiedlu i ciągle jedzą lody. Ci rodzice całkiem sobie odpuścili i mają rację
Placki z cukinii dla dziecka - łatwe w wykonaniu, zdrowe i pyszne. Ten przepis pokochają także dorośli
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci