Ten nowotwór jest plagą wśród Polaków. Te dwa proste nawyki zmniejszają ryzyko zachorowania
Nowotwór jelita grubego, czyli rak jelita grubego, rozwija się, gdy komórki błony śluzowej jelita grubego zaczynają się niekontrolowanie namnażać, tworząc guz. Przyczyny tej choroby są złożone i obejmują czynniki genetyczne, styl życia, a także pewne zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym. Co jest odpowiedzialne z jego powstanie? Oto główne czynniki ryzyka i sposoby profilaktyki. Na co zwrócić uwagę?
To główne powody wzrostu zachorowań na nowotwór jelita grubego
Jak podkreślają lekarze, jednym z głównych powodów wzrostu zachorowań na nowotwór jelita grubego są zmiany w stylu życia, diecie i długości życia we współczesnym świecie. Czynniki wpływające na wzrost ryzyka tej choroby obejmują m.in. dietę bogatą w tłuszcze oraz mięso czerwone. Nadmierne spożycie tłustych produktów i mięsa czerwonego sprzyja procesom zapalnym i może prowadzić do powstawania komórek nowotworowych w jelicie grubym. Przetworzone produkty mięsne, wędliny i produkty konserwowane również przyczyniają się do wzrostu ryzyka.
Z kolei błonnik pomaga w regulacji perystaltyki jelit i usuwaniu z organizmu substancji toksycznych. Brak wystarczającej ilości błonnika może prowadzić do spowolnienia trawienia, co z kolei sprzyja wydłużeniu kontaktu potencjalnie szkodliwych substancji z błoną śluzową jelita. Warto też zwrócić uwagę na siedzący tryb życia. Jest on częstym zjawiskiem współczesnych czasów i może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, gdyż aktywność fizyczna wspiera prawidłowe funkcjonowanie jelit, pomagając w regulacji masy ciała. Warto też zwrócić uwagę na nadwagę i otyłość, które związane są z wyższym ryzykiem różnych nowotworów, w tym raka jelita grubego. Nie bez znaczenia jest również przewlekły stres, który jest częścią życia wielu osób i może negatywnie wpływać na układ odpornościowy.
Prowadzenie zdrowego trybu życia mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka zachorowania na raka
Prowadzenie zdrowego trybu życia, zmiana nawyków żywieniowych oraz regularne badania profilaktyczne mogą znacząco pomóc w ograniczeniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego Dieta bogata w warzywa, owoce i błonnik może znacząco wpływać na zdrowie, zmniejszając ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Zdrowa dieta wspiera korzystne bakterie jelitowe, które pomagają w trawieniu, chronią ściany jelit i zmniejszają ryzyko zapalenia.
Warto też zwrócić uwagę na kawę. Dzięki swojemu wpływowi na perystaltykę jelit może pomóc w ich regularnym oczyszczaniu, co jest bardzo istotne dla zdrowia jelit . Kofeina oraz inne związki bioaktywne w kawie pobudzają mięśnie jelit, przyspieszając proces przemieszczania się pokarmu w układzie pokarmowym.
Jakie są najczęstsze objawy nowotworu raka jelita grubego?
Trzeba zaznaczyć, że rak jelita grubego w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo, co utrudnia jego wczesne wykrycie i skuteczne leczenie. Symptomy pojawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy guz jest już duży, co może oznaczać zaawansowane stadium choroby. Objawy takie jak zmiany w rytmie wypróżnień (np. naprzemienne zaparcia i biegunki), krew w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból brzucha czy nagła utrata masy ciała są często oznaką już rozwiniętego nowotworu.
Wśród najczęstszych objawów nowotworu okrężnicy wymienia się m.in. zaburzenia rytmu wypróżnień, zaparcia, biegunki, krew w stolcu, utrata wagi, bóle brzucha i nudności oraz anemia. Warto też dodać, że rak jelita grubego występuje coraz częściej. Obecnie to drugi najczęściej rozpoznawany nowotwór w Polsce i druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób nowotworowych.
Jak wynika ze statystyk, rocznie wykrywanych jest kilkanaście tysięcy przypadków tej choroby. W 2014 r. było to 17 tys. zachorowań, lecz prognozy mówią, że pacjentów z roku na rok będzie coraz więcej. Przewiduje się, że w 2030 r. rak jelita grubego dotknie 27 tys. Polaków.
Czytaj też:
Tak boli rak jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego objawu
Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj
Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego