Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

matura
Fot. Shutterstock/Magdalena Galkiewicz

Tegoroczni maturzyści już zaczynają się stresować. Do pierwszych egzaminów zostało jeszcze tylko 10 dni. Ich wynik przesądza o tym, na jakie studia się dostaną w przyszłości.

Nic dziwnego, że matura to taki duży stres. Warto przypomnieć, jakie zasady panują w trakcie egzaminu, by pod wpływem emocji nie narobić sobie kłopotów.

Tego nie rób na maturze

Matury rozpoczną się już 7 maja. Zasady dotyczące "wykroczeń" w czasie matury są dokładnie określone. Niedostosowanie się do reguł może spowodować, że egzamin zostanie unieważniony.

Niektóre rzeczy są oczywiste — w trakcie rozwiązywania testu nie można ściągać ani kontaktować się z innymi uczniami. Ściąganie lub podejrzenie o ściąganie może spowodować, że matura zostanie unieważniona. Taki uczeń nie ma możliwości, by podejść do niej jeszcze raz w tym roku.

Unieważnieniem matury może skończyć się również wniesienie telefonu na salę. Dlatego trzeba go wyłączyć, a najlepiej zostawić poza salą.

Nie można także przemieszczać się w czasie egzaminu. Jeśli ktoś musi wyjść, powinien podnieść rękę i poczekać aż jeden z członków komisji podejdzie do jego biurka.

Kasia - 2024-04-26T122018.408.jpg
Fot. East News/Agencja SE

Czy w czasie egzaminu można wyjść do toalety

Wielu maturzystów stresuje się, że będą musieli zakończyć egzamin wcześniej, by wyjść do toalety. Na szczęście tak nie jest. Każdy uczeń może wyjść do łazienki w czasie trwania egzaminu, a potem wrócić do pisania testu.

Wystarczy, że podniesie rękę i powie jednemu z członków egzaminu, że potrzebuje wyjść. Ten powinien mu towarzyszyć w drodze, a następnie odprowadzić maturzystę do sali i na miejsce. Bez obaw. Jeśli będzie taka potrzeba, maturzysta będzie mógł wyjść do toalety.

Matura 2024 tuż tuż

Matura w tym roku zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie uczniowie zaczną egzaminacyjny maraton od języka polskiego.

Egzaminy pisemne będą się odbywać w dniach od 7 do 24 maja. Egzaminy ustne odbywają się w dniach od 11 do 25 maja, każdy maturzysta zdaje w terminie ustalonym przez szkołę. 9 lipca maturzyści mogą otrzymać wyniki. Egzaminy poprawkowe są zaplanowane na dni 20-21 sierpnia.

Zobacz także:

W szkołach w Rzeszowie będą ważyć dzieci. Wygrani trafią na dodatkowy W-F

Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy

Powiązane