Dziecko.Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Te znicze kupuje większość z nas. Lepiej ich unikać szczególnie przy dzieciach
Fot. Canva

Te znicze kupuje większość z nas. Lepiej ich unikać szczególnie przy dzieciach

17 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

W sklepach pojawił się już ogromny wybór zniczy. Wkrótce także przed bramami cmentarzy będzie można zaopatrzyć się w potrzebne ilości „światełek”. Na straganach będą piętrzyły się małe, duże, tańsze, droższe, proste i bardziej wyrafinowane. Ale są między nimi takie, których jednak powinno się unikać, choć to może wydawać się dziwne. Zawsze z tyłu głowa warto mieć na względzie ekologię. A dobry przykład idzie z góry więc rodzice powinni uczyć dzieci od najmłodszych lat, jak dbać o planetę.

Ekologiczne znicze? Oczywiście, że warto

Zacznijmy od tego, że dzieci warto uczyć już od najmłodszych lat tego, że cena nie idzie w parze z jakością, a za ekologię warto dopłacić. Tak samo jest ze zniczami. Parafinowe wkłady do zniczy, tanie, palą się krótko, trzeba je często wymieniać i - w trakcie palenia wytwarza się potencjalnie szkodliwy dym. Alternatywą są wkłady olejowe, na bazie specjalnych olejków. Palą się dłużej od tańszych parafinowych, a ich wpływ na środowisko nie jest tak negatywny, jak w przypadku zniczy z parafinowym wkładem.

Oczywiście, znicze symbolizują pamięć o naszych bliskich zmarłych. Jeśli kogoś bardzo kochaliśmy, kupujemy dla niego jak najładniejszy znicz, to naturalne. Choć do świąt zostało jeszcze trochę czasu, już teraz w wielu sklepach dostępne są znicze w najróżniejszych rozmiarach i cenach. Są wśród nich lampki proste i skromne, subtelne, delikatne, ale i bardziej wymyślne. Na jednych znajdują się wizerunki świętych, inne są proste. W ofercie dostępne są też wkłady elektryczne do zniczy. I jest to świetna alternatywa dla zniczy palących się płomieniem naturalnym. Przede wszystkim dlatego, że kupujemy jeden plastikowy wkład, który wystarczy na długo. A w innym przypadku - naprawdę marnujemy tonę plastiku.

Andrzej Duda przeciwny zamykaniu szpitali. "To jest sytuacja niedopuszczalna"
Test policji: Na zdjęciu znajduje się dziecko. Widzisz je? Mało kto dostrzega, co robi

Wizerunki świętych trafiają na śmietnik

Proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach radzi, by unikać zniczy z symbolami religijnymi. To może się wydać zaskakujące, ma jednak swoje logiczne wyjaśnienie. Ksiądz pisze:

Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik ”.

Warto to przemyśleć i faktycznie, pod postem duchownego znalazło się sporo komentarzy popierających go:

  • „Często takie kupowałem, z miłości. Ale dobra uwaga”,
  • „To oczywiste, ludzie nie myślą o tym, a to prawda”,

Inni natomiast napisali:

  • „Przesada. Wszystko kiedyś się zużywa i trafia na śmietnik...”,
  • „Krzyże (tymczasowe) po pogrzebie lądują w śmietnikach. Katolicy też nie powinni ich używać w trakcie swoich obrzędów pogrzebowych?”,
  • „Uważam, że zniczy można użyć kilkukrotnie, są szklane i ludzie to robią. Ksiądz nie wie, że nawet na cmentarzach od kilku lat są miejsca, gdzie ludzie odkładają szklane znicze użyte a nieuszkodzone i inni je wykorzystują? A gdzie trafiają np. rozbite w drobny mak figury świętych?”.

No właśnie - skoro wszystko się zużywa i trafia na śmietnik, to może warto zainwestować w bardziej ekologiczne rozwiązania? Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na wieńce. Plastikowe trafią na śmietnik, a wtedy - staną się ogromnym obciążeniem dla środowiska. O wiele lepiej postawić na wieńce z tworzyw naturalnych, które rozłożą się w naturze.

Żałoba – naturalny etap życia

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Towarzyszy jej ogromny smutek, poczucie straty oraz próba zrozumienia, jak żyć dalej bez ukochanej osoby. Nie ma jednej właściwej drogi przez żałobę – dla każdego wygląda ona inaczej, a czas jej trwania i intensywność zależą od wielu czynników, w tym bliskości relacji z osobą zmarłą oraz indywidualnej odporności psychicznej.

Każdy także na swój sposób przeżywa żałobę. Czasem chcemy być sami, ale bywa, że potrzebujemy w tym momencie wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół, a nawet specjalistów. Ludzie wierzący odnajdują często pociechę w religii i pewnych rytuałach religijnych, które pomagają znaleźć sens w cierpieniu i zaakceptować przemijanie.

Symbolem tej pamięci i duchowej więzi z osobami, które odeszły, są właśnie znicze. Warto jednak pamiętać, że to nie symbole na nich, a gest zapalenia światła jest tu najważniejszy.

Zobacz także:

Pogoda na Wszystkich Świętych w tym roku zaskoczy. Trzeba uważać, by się nie przeziębić

Dziewczynka "ożyła" na własnym pogrzebie. To może spotkać każdego

Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie
Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci