Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, powinnaś – i powinieneś – to wiedzieć
Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Bywa nieco przerażająca, dlatego tak ważne jest, by młoda kobieta wiedziała, co się z nią dzieje. To zadanie dla nas, rodziców.
Pierwszy okres może zwiastować szereg symptomów, w tym charakterystyczny ból w podbrzuszu, ale nie tylko. To mogą być także wahania nastroju, a nawet mdłości. Bądźmy tego świadomi.
Pierwsza miesiączka – kiedy może wystąpić?
Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle u dziewcząt między 10. a 14. rokiem życia. Nie jest to regułą i zdarza się także nieco młodszym oraz trochę starszym dziewczynkom. To odkrycie, czasem znienacka, może przestraszyć, dlatego tak ważna jest tutaj kwestia świadomości .
Zwykle to wielkie wydarzenie w życiu młodej kobiety. Utarło się, że to taki umowny, przełomowy moment, w którym żegna dzieciństwo, choć oczywiście to jedynie kwestia biologii, bo kobiecość i dojrzałość to coś o wiele bardziej złożonego.
Bywa, że dziewczynka jest zaskoczona pierwszą miesiączką . Pewnego dnia, odkrywa krew na bieliźnie, ale tak naprawdę symptomy, że ten moment się zbliża, można zauważyć już wcześniej. Jeśli jesteś mamą (lub tatą) dziewczynki, powinnaś zdawać sobie z tego sprawę.
Pierwsza miesiączka – objawy
Miesiączka, inaczej okres, krwawienie, menstruacja, to naturalny proces fizjologiczny, który – w skrócie – jest rozpoczęciem całego cyklu menstruacyjnego. Przebiega on tak: jajeczko dojrzewa w jednym z jajników. Ok. 14. dnia cyklu następuje owulacja, czyli jego uwolnienie. Błona śluzowa macicy staje się wtedy grubsza i gotowa na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie, błona się złuszcza , a macica zaczyna się oczyszczać. I to jest właśnie miesiączka.
Zanim dojdzie do tej pierwszej miesiączki, organizm musi się przygotować do wielkich zmian. Mogą one manifestować się na wiele sposobów. W tym czasie dziewczynka może czuć:
- trudności z koncentracją,
- kiepski nastrój, wahania,
- osłabienie,
- bóle w podbrzuszu, skurcze,
- pojawienie się białej wydzieliny,
- plamienia, lekkie krwawienia.
Na co zwrócić uwagę? Tłumaczy ginekolożka
To, na co powinna zwrócić dziewczynka, wskazuje ginekolożka Katarzyna Pietuch na swoim profilu na Instagramie:
"Po pierwsze to może być pobolewanie brzucha, które pojawia się cyklicznie, co kilka dni” – mówi specjalistka. Co ciekawe, charakterystycznym objawem może być również zwiększony apetyt na słodycze .
"Bardzo często jest tak, że pojawia się jakaś wydzielina, lekko podabrwiona (…) Ona będzie zmieniała swoją konsystencję, będzie się robiła bardziej gęsta, a dodatkowo zmieniała kolor: różowy, lekko brunatny”.
Jak przygotować dziecko do pierwszej miesiączki?
O tych symptomach zwiastujących nadejście pierwszej miesiączki powinny coś wiedzieć dziewczynki, już mniej więcej około 10 r.ż, ale nie tylko one. Dobrze, by także jej rodzice byli świadomi w tej kwestii. Obserwujmy nasze dzieci, by wiedzieć, co się z nimi dzieje. A jeśli zaczniemy mieć przypuszczenia, że dziewczynka dojrzewa, porozmawiajmy z nią, bo same lekcje biologii w szkole , na pewno tu nie wystarczą.
Zobacz także:
Pigułka dzień po nie działa poronnie. Ten i 8 innych mitów o antykoncepcji awaryjnej
Cebula i nasiona zbóż. Pierwsze testy ciążowe mogą dziś przyprawiać o dreszcze
Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami