Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Ta nieprawidłowość szybko naprowadzi lekarza
Kolor moczy może powiedzieć o stanie zdrowia bardzo dużo - jego zabarwienie, zapach, a nawet częstotliwość oddawania - wszystko ma wartość diagnostyczną. W przypadku problemów z trzustką, w tym raka trzustki zmienia się kolor moczu. Może także zmienić się kolor stolca, dlatego jeśli do zmian dochodzi równolegle, należy skontaktować się z lekarzem i rozpocząć diagnostykę.
Kolor moczu prawdę ci powie
Prawidłowy mocz jest klarowny, słomkowo-żółty, natomiast przy problemach z trzustką lub wątrobą staje się wyraźnie ciemniejszy. Zmiana ta związana jest z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi, co prowadzi do pojawienia się żółtaczki. Bilirubina, która jest produktem rozpadu hemoglobiny, odkłada się w organizmie, powodując zażółcenie skóry i gałek ocznych oraz ciemnienie moczu. Początkowo mocz przybiera ciemniejszy odcień żółci, ale w miarę postępu choroby może stać się nawet brązowy.
Do objawów raka trzustki zaliczamy także odbarwione stolce, wręcz białe. Zmianę zabarwienia kału obserwuje się m.in. przy zaburzeniach pracy wątroby, dróg żółciowych, trzustki i jelit, chorobach metabolicznych, infekcjach lub zaburzeniach trawienia i wchłaniania.
Czytaj: Kolor moczu - co oznacza? Jaka barwa powinna zaniepokoić?
Inne objawy raka trzustki
Do objawów raka trzustki zaliczamy:
-
osłabienie organizmu,
-
szybkie uczucie sytości,
-
spadek masy ciała,
-
ból w jamie brzusznej,
-
ból promieniujący do pleców lub łopatki,
-
świeżo wykryta cukrzyca,
-
świeżo wykryte zakrzepowe zapalenie żył,
-
żółtaczka,
-
odbarwione stolce i ciemny mocz,
-
świąd skóry,
- nudności i wymioty.
Jak wykryć raka trzustki?
Podstawą w diagnostyce raka trzustki są badania obrazowe, takie USG jamy brzusznej, które mogą wykazać obecność guza i poszerzenie dróg żółciowych. U pacjentów, u których podejrzewa się nieprawidłowości wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej, rezonans magnetyczny oraz na ogół biopsję . Wynik badania histopatologicznego jednoznacznie potwierdza diagnozę.
Leczenie raka trzustki jest uzależnione od jego stadium oraz od stanu pacjenta. Na ogół wykonuje się resekcję (czyli usunięcie) trzustki oraz chemioterapię.
Czytaj też:
Dziecko poruszyło się w trumnie. Z pogrzebu trafiło prosto do szpitala
Usunęli guza trzustki przez usta. Nowa metoda leczenia bez nacięcia skóry